Slovensko znanje omogoča slepim vstop v digitalni svet
Slovensko podjetje Feelif je razvilo tehnologijo za slepe in slabovidne, s katero so bistveno izboljšali njihovo dojemanje digitalnih vsebin. Lani je evropska komisija med več kot 800 prijavljenimi projekti iz več kot 40 evropskih držav ravno njihov Feelif Creator razglasila za najboljšo socialno inovacijo v Evropi.
Trenutek tišine v prazničnem vrvežu
Pod tiho kopreno vre življenje in nič ni več isto: stari prijatelji – nove zgodbe, stare tradicije – novi načini, staro leto – novi začetki, vse se prelamlja in teži nekam naprej, naj si zima še tako domišlja, da je dala Zemljo spat. V vrtiljaku praznikov pa se je prijetno tudi umakniti, si privoščiti trenutek tišine in samote, kamor nas lahko vedno pospremi dobra knjiga.
Od Velikih jezer do mesta angelov
»Nič za menoj, vse pred menoj, tako kot je vedno na cesti,« je v himni odprti cesti, romanu Na cesti, zapisal ameriški pisatelj Jack Kerouac. To je bil čas, ko so ljudje v cesti še uživali, ko je niso uporabljali le za to, da bi prišli na neki cilj, temveč tudi za potovanje v neznano. In kljub temu, da Route 66 ima svoj začetek in cilj, vmes nikoli ne veš, kje boš pristal, kaj boš videl in, če si bolj avanturističen, kje boš spal.
Priprave na zimsko spanje
Jesen, ki nam sneži listje za vrat, nagovarja k postopnemu umirjanju, k razmišljanju. Zato je naš tokratni izbor sestavljen iz ene knjige v čistem znamenju smeha (ker je ta nepogrešljiv v prav vsakem obdobju) in dveh nekoliko, ne pa izključno resnejših knjig, ki se bosta z nami pogovarjali o človeku, družbi in življenju.
Vse skrivnosti morja v Portorožu
Lepa Veljanović, dr. med., je specialistka za fizikalno medicino in rehabilitacijo, balneologinja, ki že 31 let dela v Termah Portorož. Tam vse elemente, ki jih ustvarja morje, uporabljajo v zdravstvene namene in tako lajšajo marsikatero bolečino.
Adijo, skrbi – dobrodošle, knjižne avanture!
Če bi si radi privoščili potovanje, ki nič ne stane in ne zahteva pakiranja, vam predlagamo nekaj destinacij. Potrebovali boste le naslov in karto (tisto člansko, za knjižnico), dogodivščina pa je povsem v vaših rokah. Kdo ve, morda bo ena tistih, ki za vedno spremenijo naša življenja.
Bi radi kupili apartma na Hrvaškem? Zdaj je pravi čas
Promet z nepremičninami in njihove cene na hrvaški obali spet rastejo. Ker se počasi končuje tudi proces legalizacije, poznavalci menijo, da je trenutek za nakup pravi. Apartma ali hišo na hrvaški obali sicer lahko kupite kadarkoli, a v hladnejših mesecih so običajno cene za odtenek nižje, pa dodajajo v hrvaški agenciji Aurea nekretnine.
Za nagajive in radovedne
Ste tudi letos spogledljivi? Nagajivi? Radovedni in v potencialnem pomanjkanju časa zase? V slutnji, da je tako, vam v nadaljevanju predlagamo dve knjigi, ki vam bosta zlezli pod kožo in vas ljubeznivo prepričali, da iztegnete noge (morda že kje na zgodnjem spomladanskem soncu), obrnete prvo stran in uživate. Nekaj za ljubitelje akcije, nekaj za nostalgike, oboje pa za tiste, ki se radi smejijo in sprostijo ob dobri literaturi.
Naj bo petja dovolj povsod, tudi v zdravstvu
Vsi imamo izkušnjo, da petje blagodejno vpliva na človekovo psihofizično počutje, ga privzdigne in v njem obudi pozitivna čustva, ga odmakne od vsakdanjih tegob, da se lahko glasbi popolnoma preda – petje namreč sproži fiziološka dogajanja v telesu, ki jih lahko opišemo kot sproščanje. Pri tem se zniža krvni tlak, upade srčni utrip, sprostijo se mišice, zmehčajo obrazne poteze. Ta proces deluje na avtonomno živčevje, spodbuja parasimpatikus, vzpostavi se vagotonus ali stanje sproščenosti, v katerem se telo »obnavlja« (po dr. Maximilianu Moserju iz Gradca, Avstrija).
Bralne ideje – namesto odeje
Kadar so noči dolge, je smeh še posebno potreben. S tem v mislih smo tokrat za vas pripravili »bralne ideje – namesto odeje«, ki vas bodo ogrele in flirtaško zapeljale v dobro družbo, dobro voljo, dober in uspešen začetek novega leta.
Seksapil na visokih petah
10, 12, 15 centimetrov in zveneče ime je včasih dovolj, da podleže moški, ne ženska. To ve zelo malo ljudi, namreč, da so bili čevlji s peto sprva obvezen del jahalne oprave francoskih plemičev, šele v 18. stoletju so jih iz estetskih razlogov obule predstavnice nežnejšega spola. In že takrat se je začela zgodba o čevljih kot simbolu ženstvenosti, odločnosti, samozavesti, elegance, danes pa za nekatere tudi – moči.
Ponoči na Triglavu, zjutraj že v pisarni
Anže Čokl že nekaj let vodi Bohinj Eco hotel, prvi ekološki in energetsko učinkoviti hotel v Sloveniji najvišje kategorije, hkrati pa v njegovem življenju ne manjka niti drugih zanimivih projektov, kot je na primer snemanje dokumentarnega filma o slovenski gorski reševalni službi.
Literarno spogledovanje
Rubrika Literarno spogledovanje je novost, ki bo bralce s predlogi za branje in zanimivimi bralnimi odkritji nagovarjala, naj se ugnezdijo v fotelju, iztegnejo noge, objamejo knjigo in si privoščijo tisto, kar v današnjem tempu življenja najpogosteje pogrešamo: sprostitev in čas, ukraden povsem in samo za nas.
Jože Plečnik – Moja edina ljubica je arhitektura
Za opečnato fasado stavb na številkah 4 in 6 v Karunovi ulici v ljubljanskem Trnovem je letošnjo jesen po dveh letih temeljite prenove svoja vrata ponovno odprla Plečnikova hiša. V njej je znameniti arhitekt živel in delal od leta 1921 do svoje smrti. Torej v času, ko se je porajala in gradila Plečnikova Ljubljana. Za Jožeta Plečnika je bila ustvarjalnost najvišja vrednota, svobodo ustvarjanja pa je ohranjal s samotnim življenjem.
Telovadci nad prepadom
Knjiga Telovadci nad prepadom Matjaža Lunačka je nabor kratkih esejev, kjer avtor na podlagi širokega poznavanja umetnosti, filozofije in znanosti (s poudarkom na psihoanalizi) svoja razmišljanja o sodobnem človeku ter njegovih stiskah in iskanju smisla bivanja povezuje z aktualnimi vprašanji, ki pritiskajo na Slovence v času globoke moralne, etične, gospodarske, socialne in politične krize, ko se marsikomu zdi, da je edina pot, ki je pred nami, le pot v propad. Delo je lani izšlo pri Cankarjevi založbi.
Vino: francoski in slovenski paradoks
Vino je del kulture človeštva že več tisoč let . Govori se o od šest do osem tisoč let stari tradiciji, po nekaterih virih pa naj bi prvi vinograd zasadil že Noe takoj po velikem potopu. Od takrat je pitje vina bolj ali manj del posameznih kultur po svetu, vse pa kaže, da imajo mediteranski narodi tudi zaradi vina in posebne prehrane nekaj prednosti na področju zdravja. Mediteransko dieto, kot je znano, poleg vina zaznamujejo predvsem veliko sadja in zelenjave, ribe in oljčno olje.
Ki aikido je veščina poenotenja uma in telesa
Ki aikido oziroma šin šin toitsu aikido (poenotenje uma in telesa) je veščina in umetnost, ki se od klasičnih borilnih disciplin razlikuje v filozofiji in načinu treningov. Je vadba, ki je primerna za vse ljudi, ne glede na spol, starost, kondicijo, razgibanost, poklic ali izobrazbo. Gibanje je naravno in ob primernem poznavanju in upoštevanju lastnih zmogljivosti do resnih poškodb ne pride.
Življenje na plaži
Moramo res živeti tako, kot nam zapovedujejo norme in kot nas vodi tok življenja? V eni roki volan, v drugi mobilni telefon. Je vredno najlepše dele dneva presedeti med štirimi stenami? Tudi mi smo bili ujeti v sistem, potem pa smo se odločili prerezati niti in slediti svojim sanjam – živeti sredi oceana. Začela se je pisati zgodba o »Watermanu«.
Uglasiti orkester je kot uglasiti 103 telesa
Ob poslušanju glasbenih mojstrovin v izvedbi orkestra zagotovo ne pomislimo najprej na to, da je kakovost glasbe odvisna od celostnega počutja posameznega člena. Orkester Slovenske filharmonije sestavljajo kar 103 posamezniki. Uglasiti celoto na najvišjo kakovost zato terja nekaj več vpogleda v posamezni člen.
Z gorčico osvaja Ameriko
»Če bi imeli bentleyja in šoferja, bi med vožnjo na zadnjem sedežu v sendvič verjetno mazali to gorčico. In ko bi naključni neznanec ustavil poleg vas in vam pomignil, da odprete okno, bi vas vprašal, ali jo lahko še on poskusi.« To je le ena od mnogih pozitivnih ocen gorčice Tin Mustard.
Fotoreportaža: Kljubovati zakonom narave
Jan ima cistično fibrozo, redko dedno bolezen. Diagnosticirana mu je bila pri dveh mesecih starosti z napovedjo, da ne bo dočakal odrasle dobe. Tako kot Jan kljubuje in še vedno živi ob pomoči medicine in izjemno discipliniranem pristopu k terapijam ter vzdrževanju fizične kondicije, tako zakonom narave v neverjetnih položajih kljubujejo tudi mladi športniki, ujeti v njegov fotografski objektiv.