Barve lahko izboljšujejo kakovost življenja
Barve lahko spremenijo razpoloženje, zmanjšajo ali povečajo napetosti, povzročijo vznemirjenje ali pa pomirijo. Številne študije so pokazale, da barve vplivajo na širok razpon psihičnih in fizičnih odzivov posameznika. Zaradi njihovega pomembnega vpliva na počutje je še toliko pomembneje, da za notranje prostore izberemo ustrezno barvo.
V ciljni ravnini
Precej zabavno je, če pogledamo tako – častitljiva starost je nekaj, o čemer ljudje tako radi sanjarimo, a hkrati nekaj, česar se »na smrt« bojimo. Življenje je sprehajanje po vrvi, razpeti med namigom večnosti in neizbežno minljivostjo, pa nas vabi zdaj sem, zdaj tja in nikdar ne moremo zares vedeti, kam bomo odskočili z nje.
Ko telo in duša potrebujeta počitek kot Sahara vode
V preteklem letu smo bili vsi, še posebej pa zdravniki, izpostavljeni povsem novim delovnim okoliščinam oziroma obremenitvam, takšne razmere pa še kar trajajo. Zato je še toliko bolj pomembno, da ne pozabimo na dovolj počitka in sproščanja, sicer obstaja velika nevarnost razvoja kronične utrujenosti in izgorelosti.
Sinovi sonca
Ne, svet ne stoji na moških. Saj sploh ni na miru, ves čas se vrti, a kako lepši, jasnejši, še bolj iskriv je, ker ga z nami poganjajo fantastični možje in fantje. Nekaj vžiga, nenehno izziva ognjene junake, da vstajajo in se znova borijo, da ščitijo svoje družine, s telesi in mirnim razumom, spodaj pod vsem tem je nekaj žarečega, pogumnega, divjega in dobrohotnega.
Z načinom komunikacije lahko odnose poglobimo ali skrhamo
Kar ljudje pravzaprav ves čas počnemo, je, da zadovoljujemo svoje potrebe. Težava je, da marsikdaj niti sami ne vemo, česa si pravzaprav želimo, poleg tega se običajno izražamo zelo nejasno, meni začetnik pristopa nenasilne komunikacije Marshall B. Rosenberg.
Moč ranljivosti
Ženske v mnogih zgodbah o človeštvu primerjajo in povezujejo z luno. Intuicija, mir, sila, s katero valovijo oceani. Vse bolj se zdi, da stojimo na pragu obujenega in prenovljenega zavedanja o sebi, pa tudi, da med stopanjem čez potrebujemo predvsem dvoje: prepoznati in biti to, kar smo.
Stavbe so lahko požrešne in škodljive, naj ne bodo nič od tega
Trajnostno načrtovanje je odgovor za zmanjšanje škodljivih vplivov gradnje na okolje, obenem pa skrb za ohranjanje zdravja. Lastnosti stavb in njihovi vplivi so za počutje in zdravje ključni, saj kar 65 odstotkov časa preživimo doma. Raziskave kažejo, da eden od šestih ljudi v Evropi, kar je približno 80 milijonov ljudi, živi v nezdravih prostorih.
Možgani na »ON«
Orehasta palača živčevja nas od nekdaj fascinira, njena zgradba, organiziranost, delovanje, njene mane in vedno znova presenetljive razsežnosti. Čeprav možgane čez poletje najraje pošljemo na pašo po ozelenelih jasah zasluženega počitka, bomo tokrat storili prav nasprotno. Za vas smo izbrali knjige praktične narave, polne zagonetk, ugank, miselnega treninga na dolge in kratke steze, takšne, ki vas bodo izzvale, presenetile in zabavale.
Osebnostna rast v globoki modrini
Vrsta psihoterapevtskih šol in učenj ponuja metode za soočanje s stresom ter odpravo stresa oziroma preobremenjenosti. Cilj prav vseh je sprostitev in pogled na stvari z drugega zornega kota, kar vodi v spremenjeno dojemanje sveta in odnosov v njem. Ravno to na prav poseben način ponuja tudi veščina potapljanja.
Krvava zabava« – grozljivke, kriminalke in srhljivke
Knjige, od katerih vzdolž hrbta zagomazi, kriminalni in zločinski primeri, ki šokirajo in zapeljejo, ter detektivske akcije, ki izzivajo ugibanja, razburjenje in občudovanje. Skrivnostnost, vtkana v takšne žanre, izmamlja posebno disciplino užitka – upreti se radovednosti, da pokukamo na zadnjo stran in kar takoj razkrijemo glavne negativce.
Za smeh se odločimo enako, kot bi se za tek
Smeh je prirojen, in če se otrok do 10. meseca starosti ne nasmeji igrici »skrivanje za pleničko«, lahko to kaže na motnjo v razvoju kognitivnih sposobnosti ali celo na avtizem. Obenem je smeh kljub svoji preprostosti koristen za zdravje in kot tak izredno resna stvar, s katero se že dolga leta ukvarjajo znanstveniki po vsem svetu. Podrobnosti je razkrila Simona Krebs, mag. zdr. nege, učiteljica in vaditeljica joge smeha.
Koliko vdihov imam?
V prazničnem času, ki se že kotali s snežnimi kepami, pa tudi sicer se ustavimo, zadihajmo, pomislimo na to, kaj je res pomembno, in ostalo pustimo. Če še zasluži naš čas, bo že našlo pot nazaj. Navsezadnje zares potrebujemo samo miren izdih in svež vdih, pa se včasih zgodi kot je treba, samo od sebe
Obrat na peti
Pod polotokom Gargano, ki kot ostroga štrli v Jadran, se je na šilasti peti italijanskega škornja razvlekla slikovita, pretežno nizka in kraško sušna Apulija. Prepišna lega na stičišču trgovskih in vojaških poti je kriva za dramatične vzpone in padce, ki so te kraje ustrojili v kontrastno krpanko bahavega baroka, skromnih vasic in samosvojega stavbarstva.
Ves svet je oder
Tokrat koketiramo dramatično – napeto in presenetljivo, kot vselej, ko se pomenkujemo z dramskimi besedili. Dramatika je izrazito družabna – namenjena družbi, izvirajoča iz nje, nenehno v gibanju, vedno v dialogu. Izbrane zbirke nekaterih vodilnih slovenskih avtorjev napeljujejo k razmišljanju, pregibanju ustaljenih predstav, pomenkovanju in posebej tudi k obisku gledališč, v katerih dramska besedila vsakič znova zaživijo. In to je spet zgodba zase, vredna našega občinstva.
Svetloba narekuje več kot le cirkadiani ritem
Zakorakali smo v jesen, ki nas navdušuje s svojimi barvami, a hkrati počasi skrajšuje dneve. Svetloba vpliva na naše počutje, saj smo vedrejši, kadar so dnevi sončni in prijazni, in pogosto radi rečemo, da se počutimo »vremenske«, če dežuje ali so dnevi sivi. Kaj se pravzaprav dogaja z našim organizmom v mesecih, ko je naravne svetlobe čedalje manj
Vse je prav, če ti je koža prav
Sonce! Da zasije skozi okno in šepne, da bo danes vse dobro. Da postruži zadnje zimsko ivje, ki se morda še skriva nekje pod obleko, da pregreje senca in oči, ker bodo tudi misli z vsakim dnem svetlejše. Naj zleze pod kožo in se ugnezdi v trebuhu – poleti je tako zlahka biti dobre volje. Poleti je tako zlahka uporabiti besedo zlahka. Se vam ne zdi tako?
Pomladni navdih
Popki in žafrani, kosmatinci in dvokrilci, pobalini, potepini, vse kipi od velikega pričakovanja pomladne čarovnije! Zemlja se prebuja in širi svoja pljuča, vdihuje novo moč, kaj se vam ne zdi, da je spet vse drugače? Tema tokratnih knjižnih predlogov je prav inspiracija, ki se z neomejeno močjo volje spaja v velike dosežke in prave zmage.
Ko kadilec ne zmore prenehati kaditi
Kaj svetovati obolelemu kadilcu, ki kljub uporabi vrste nikotinskih nadomestkov, ki mu jih predpiše zdravnik, nikakor ne more prenehati kaditi? Živahnejšo razpravo o učinkovitosti opuščanja kajenja z uporabo nikotinskih nadomestkov in e-cigaret zadnje mesece spodbujajo tudi rezultati najnovejših raziskav.
Dogodivščine, ki jih gledamo in beremo hkrati
Zima je včasih tudi pusta, s sivim nebom in kratkimi dnevi, in zgodi se, da se raje kot k debeli knjigi stisnemo k TV-ekranu. Povsem normalno – ne pa tudi nujno. Odlična alternativa so stripi, zgodbe v sliki in slike v zgodbi, dogodivščine, ki jih gledamo in beremo hkrati
Dežela ledu in ognja
Težko bi našli deželo, v katero se zgrinjajo gostejše trume resno opremljenih fotografov, ki svoj dragoceni in zajetni tovor vztrajno prenašajo z ene fotogenične lokacije na drugo. Sonce, ki se v poletnih večerih ure in ure nizko nad obzorjem preriva z oblaki, pa skrbi za fotografom ljubo igro svetlobe in dolge sence.