
COVID-19 dvignil statistike precepljenosti
V Sloveniji se je pojavnost invazivnih pnevmokoknih bolezni od leta 2014 zmanjšala skoraj za polovico, s 46,2 na 28,7 primera na 100.000 prebivalcev. A ta številka je še vedno šestkrat večja, kot je evropsko povprečje, 5,6 primera na 100.000 prebivalcev.
Krvavitve koronarnih bolnikov manjše v monoterapiji s tikagrelorjem
Rezultati analize neodvisne študije TWILIGHT kažejo, da je učinkovina tikagrelor pri visokorizičnih koronarnih bolnikih v monoterapiji zmanjšala tveganje za klinično pomembne krvavitve v primerjavi z uporabo acetilsalicilne kisline skupaj s tikagrelorjem.
Empagliflozin v novi študiji testiran za AMI
Podjetje NYSE:LLY in klinični raziskovalni inštitut Duke (DCRI) sta pred kratkim napovedala novo raziskavo EMPACT-MI, v kateri bodo ugotavljali, ali lahko empagliflozin izboljša okrevanje in prepreči srčno popuščanje po akutnem miokardnem infarktu (AMI) pri odraslih s sladkorno boleznijo ali brez nje.
Prihod nove učinkovine za zniževanje holesterola LDL
V fazi pridobivanja dovoljenja za promet pri EMA je nova zdravilna učinkovina, mala interferenčna RNK, ki deluje na temelju utišanja gena za PCSK9. Raziskave programa ORION kažejo, da omenjeni mehanizem delovanja pomembno pripomore k dolgotrajnemu znižanju ravni holesterola LDL in lahko prispeva k izboljšanju sodelovanja pri zdravljenju.
Ali nepopolno zalivanje kočnikov še vedno preprečuje karies?
Zalivanje fisur velja za učinkovit preventivni ukrep proti kariesu, vendar se pogosto postavlja vprašanje, ali tudi nepopolno zalite fisure dajejo zadostno zaščito. Asist. Lenka Likar Ostrc, dr. dent. med., Medicinska fakulteta in UKC Ljubljana, je s kolegicama to preverjala v raziskavi, katere rezultati so bili objavljeni v publikaciji Clinical and Experimental Dental Research.
Učinkovitost metformina ob sindromu policističnih jajčnikov
Dolgoročna učinkovitost metformina ob sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) še ni dokazana, razen pri ženskah z moteno glukozno toleranco ali sladkorno boleznijo. Dr. Mojca Jensterle, dr. med., s sodelavci KO za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana in Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani je zato slednjo preverjala v raziskavi pri ženskah s PCOS in čezmerno težo ter z normalno glikemijo. Izsledke so objavili v publikaciji Endocrine Connections.
Ponovna uporaba CT-slik s pomočjo umetne inteligence
Pri Lancetu je bila v aprilski številki Digital Health objavljena raziskava ameriških znanstvenikov, v kateri so primerjali napovedno vrednost različnih biometričnih podatkov, pridobljenih iz CT-slik abdomna, z napovedno vrednostjo kliničnih parametrov pri napovedovanju srčno-žilnih dogodkov in splošnega preživetja v skupini asimptomatskih odraslih.
Onesnaženost zraka z ozonom je povezana z večjo umrljivostjo
Rezultati obsežne raziskave, objavljeni v reviji British Medical Journal, so pokazali, da bi z upoštevanjem strožjih standardov kakovosti zraka vsako leto lahko ohranili na tisoče življenj. Raziskava podpira iniciativo Svetovne zdravstvene organizacije za sprejetje strožjih standardov kakovosti zraka v posameznih državah.
Apiksaban za zdravljenje globoke venske tromboze pri raku
Venska tromboza je pogost vzrok za smrt in zaplete pri bolnikih z rakom. Veliko tveganje za ponovitev trombembolizmov in krvavitve je izziv za antikoagulacijsko zdravljenje. Zadnja priporočila svetujejo razmislek o uvedbi rivaroksabana, pri čemer obstajajo zadržki zaradi povečanega tveganja za krvavitve, predvsem gastrointestinalne, v primerjavi z nizkomolekularnimi heparini, poroča NEJM.
Zdravljenje COVID-19 s konvalescentno plazmo
Uporabo konvalescentne plazme so priporočali kot empirično zdravljenje že pri okužbi z ebolo leta 2014, leta 2015 je bil postavljen tudi protokol za zdravljenje MERS. Metoda se je kot potencialno učinkovita pokazala tudi pri okužbah s SARS-CoV ter virusoma gripe H5N1 in H1N1. Revija JAMA je pod drobnogled vzela plazmo pri COVID-19.
Zdravila za črpalko, cevi in filter
Kdo bi lahko predvidel, da bodo zdravila proti sladkorni bolezni postala tako učinkovita strategija zdravljenja srca in ledvic pri ljudeh s sladkorno boleznijo ali brez nje, se je v spletnem predavanju vprašal prof. dr. Subodth Verma, dr. med., priznani srčni kirurg in strokovnjak iz Bolnišnice St. Michael v Torontu, in nakazal, da zgodbe, ki se je pred petimi leti začela z raziskavo EMPA-REG OUTCOME, še ni konec.
Holesterol v LDL: nižje je bolje, ampak …
Glavna ovira, da večina zelo ogroženih oseb ne dosega ciljnih vrednosti holesterola v LDL, je njihovo slabo sodelovanje pri zdravljenju, ugotavlja prim. Matija Cevc, dr. med., s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana. Zgodnje odkrivanje povišanega holesterola, večkratni pogovor s pacientom, zgodnje zdravljenje in čim pogostejše merjenje holesterola so ključni elementi, da jih obvarujemo povečanega tveganja srčno-žilne bolezni, je prepričan.
O kombinacijah in varnosti
Glede na razmeroma kratko obdobje poznavanja mehanizma okužbe s SARS-CoV-2 je še prezgodaj, da bi potrdili sume, da nekateri nesteroidni antirevmatiki lahko povečajo verjetnost okužbe oziroma razmnoževanja novega koronavirusa, je v pogovoru o analgetikih poudaril prof. dr. Borut Štrukelj, mag. farm., s Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani.
Pomembno je, da govorimo isti jezik
Statistike opravljenih priporočenih in samoplačniških cepljenj pri nas niso niti približno takšne, kot bi si pediatri želeli. Denis Baš, dr. med., spec. pediatrije, poudarja, da moramo delati za ozaveščanje tako laične kot tudi strokovne javnosti oziroma zdravstvenega osebja. »Zelo pomembno je, da govorimo isti jezik in da starši od vseh nas dobijo enotne informacije,« je dejal.
Kaj še manjka v paleti zdravil proti luskavici?
PASI 100 pri okoli 60 % bolnikov in PASI 90 pri več kot 80 % so dosežki zdravljenja, ki spreminja življenje bolnikov z luskavico v plakih (vulgarna luskavica). Še vedno pa ostaja izziv sicer redkejša pustulozna oblika luskavice, opozarja asist. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.
Naslednji cilj boja proti HIV/aidsu je ozdravitev
Na področju obvladovanja virusa HIV in zdravljenja je napredek ogromen, žal pa temu ne sledi odnos družbe do okužbe. Nedopustno je, da osebe, okužene s HIV, več kot tri desetletja po začetku epidemije še vedno nemalokrat doživljajo diskriminacijo v zdravstvu in javnem življenju.
Algoritmi, ki rešujejo življenja
Nevrološka intenzivna enota UKC Ljubljana že nekaj let tesno sodeluje pri projektu CERTAIN pod okriljem ameriške klinike Mayo. Članica skupine predavateljev v okviru projekta je tudi specialistka nevrologije in intenzivne medicine dr. Nataša Milivojević, dr. med., vodja Oddelka nevrološke intenzivne terapije UKC Ljubljana.
Kontinuirana zdravljenja po formuli 5-2-1
Zdravljenje Parkinsonove bolezni (PB) je simptomatsko in usmerjeno v omilitev klasičnih motoričnih znakov, nemotoričnih težav in prej ali slej tudi motoričnih komplikacij zdravljenja z levodopo. Levodopa je še vedno zlati standard zdravljenja PB, a po nekaj letih jemanja večina bolnikov razvije motorične komplikacije.
Lezi in potrpi? To ne gre!
Monoklonska protitelesa proti molekuli CGRP niso čudežna in ne pomagajo vsem bolnikom z migreno enako dobro, ugotavlja asist. dr. Andrej Fabjan, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana, ker gre za patofiziološko heterogeno bolezen. In vendar je za veliko bolnikov novo profilaktično zdravljenje najboljša možnost – da sploh lahko delajo in da njihovi odnosi z drugimi ne trpijo preveč.
Zdravljenje multiple skleroze v klinični praksi
Napredek zdravljenja multiple skleroze je bil velik in hitrejši kot pri preostalih boleznih, navdušeno poroča nemški specialist nevrologije Refik Pul, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Essen. V sodelovanju z UKC Münster je izvedel kohortno raziskavo, da bi rezultate klinične raziskave enega od zdravil IRT celostno primerjal z izkušnjami v praksi in na heterogeni skupini bolnikov z multiplo sklerozo.
Kaj je bilo in bo drugače
Ob COVID-19 se na podlagi novih spoznanj spreminjajo tudi priporočila za strokovno obravnavo bolnika z multiplo sklerozo. Eden glavnih dejavnikov pri oblikovanju priporočil je vrsta imunosupresivnega zdravila, je poudaril predstojnik KO za bolezni živčevja z UKC Ljubljana, izr. prof. dr. Uroš Rot, dr. med. Določene stabilne bolnike bodo še naprej skušali obravnavati prek telefona. Mnogi so takega načina komuniciranja sicer že vajeni.
Centre za MS je treba urediti širše, na ravni države
Smernice za zdravljenje in obravnavo bolnikov z multiplo sklerozo (MS) iz leta 2018 predlagajo oskrbo bolnikov v specializiranih centrih za MS, ki omogočajo ustrezno celostno obravnavo. Da je treba te centre pri nas urediti širše, s čimer bi omogočili enotno in vsem bolnikom dostopno obravnavo, poudarja dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.
Novo definiranje centralne hipersomnije
Evropski strokovnjaki s področja medicine spanja menijo, da je dosedanja definicija centralne hipersomnije pomanjkljiva. Predlog nove definicije in razloge zanj je opisala izr. prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., vodja laboratorija za motnje spanja na Kliničnem inštitutu za klinično nevrofiziologijo.


Pri diagnostiki epilepsije pomaga »veliki brat«
Dobra plat opremljenosti vse večjega dela našega sveta s kamerami je, da lahko osebam z epilepsijo pomaga do hitrejše diagnoze. Mag. Bogdan Lorber, dr. med., svetuje, naj zdravniki poskušajo priti do teh posnetkov, ki so veliko boljši pričevalci dogajanja od človeških očividcev.
Nočejo vsi vedeti, da imajo demenco
Medtem ko zdravila, ki bi poseglo v vzroke demence, ne dočakamo, imajo vsaj nekateri slovenski bolniki možnost sodelovati v kliničnih raziskavah zanje, v projektih izboljšanja zgodnjega odkrivanja demence in tudi raziskavah razvoja digitalnih orodij, ki bi zmanjšala dejavnike tveganja, nam je razložila doc. dr. Milica Gregorič Kramberger, dr. med.
