Hormonska rezistenca pri hormonsko odvisnem raku dojk
V zadnjih štirih desetletjih je bilo odobrenih več zdravil za zdravljenje hormonsko odvisnega raka dojk, ki vplivajo na aktivnost ali sintezo estrogena. Hormonska terapija je steber zdravljenja razsejanega hormonsko odvisnega raka dojk. Kljub temu dolgoročna učinkovitost te terapije pogosto ostaja omejena bodisi zaradi primarne bodisi zaradi sekundarne hormonske rezistence.(1)
Cave penicilin ali ave penicilin?
Oznaka alergije na penicilin (cave penicilin) je v populaciji precenjena. Doc. dr. Peter Kopač, dr. med., spec. interne medicine ter alergologije in klinične imunologije s Klinike Golnik, zato predstavlja preprosto orodje PEN-FAST, s katerim lahko domnevno alergijo enostavno odznači vsak zdravnik, ki predpisuje antibiotike.
Zdravljenje z zaviralci RAS in pooperativni zapleti
Francoski znanstveniki so želeli ugotoviti, ali je zdravljenje z zaviralci renin-angiotenzinskega sistema (RAS) pred večjo nekardiološko operacijo povezano s pojavnostjo pooperativnih zapletov. Rezultate te randomizirane raziskave so nedavno objavili v reviji JAMA.
Primerjava antihiperglikemikov in ledvični izidi
Kronična ledvična bolezen (KLB) je resen zaplet sladkorne bolezni. Smernice priporočajo uporabo zaviralcev SGLT2 in agonistov receptorjev GLP-1 za zniževanje srčno-žilnega tveganja pri bolnikih z visokim tveganjem, ni pa znana korist tega zdravljenja v primerjavi z drugimi antidiabetičnimi zdravili pri bolnikih z zmernim srčno-žilnim tveganjem. Objavljamo grafični prikaz rezultatov retrospektivne observacijske raziskave iz revije Clinical Journal of the American Society of Nephrology.
ZORA za pol zmanjšala incidenco RMV
Okužba s humanim papilomavirusom (HPV) lahko povzroča šest vrst raka, vključno z rakom materničnega vratu (RMV). O ključnih preprečevalnih ukrepih in njihovih uspehih je na 66. Tavčarjevih dnevih spregovorila doc. dr. Renata Košir Pogačnik, dr. med., spec. ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike UKC Ljubljana.
Vpliv nadomeščanja železa na telesno zmogljivost pri HFpEF
Kakšen je vpliv železove karboksimaltoze na telesno zmogljivost? Raziskava FAIR-HFpEF, objavljena v reviji European Hearth Journal, kaže, da je intravensko nadomeščanje železa pri bolnikih s srčnim popuščanjem z ohranjenim iztisnim (HFpEF) deležem, koristno.
Povečana občutljivost trombov za IVT ob DOAK
V reviji Frontiers in Neurology smo skupaj s sodelavci iz Grčije in Nemčije objavili komentar, v katerem predstavljamo hipotezo o povečani trombolitični odzivnosti trombov pri bolnikih, ki prejemajo direktna peroralna antikoagulacijska zdravila (DOAK). Članek osvetljuje možne mehanizme boljše učinkovitosti intravenske trombolize (IVT) pri bolnikih na DOAK.
Vpliv presejanja s PSA in slikanja z MR na odkrivanje raka prostate
Rak prostate je velik javnozdravstveni izziv, saj je eden najpogostejših rakov med moškimi, kar lahko vodi v prekomerno diagnosticiranje in nepotrebno zdravljenje. Presejalni testi za prostato specifični antigen (PSA) in novejše metode, kot je slikanje z magnetno resonanco (MRI), so ključni za izboljšanje zgodnjega odkrivanja.
Nova era v zdravljenju migrene
Paradigmo preventivnega zdravljenja migrene so najprej spremenila monoklonska protitelesa proti peptidu CGRP ali njegovemu receptorju, zdaj v ospredje stopajo še gepanti. Prim. prof. dr. Bojana Žvan, dr. med., spec. nevrologije, je spregovorila o predpisovanju novih zdravil v ambulanti družinske medicine, pričakovanih spremembah smernic in prihajajočih terapijah.
Priporočena cepljenja ostajajo spregledana
Obveznemu programu cepljenja otrok pri nas dobro sledimo, delež precepljenosti s priporočenimi cepivi pa je nerazumljivo majhen, ugotavlja Denis Baš, dr. med., spec. pediatrije iz Zdravstvenega doma Kamnik. Kakšne so številke, pristopi k informiranju staršev in kakšne so novosti letošnjega programa cepljenja?

Okoli 6 % otrok rojenih z OBMP
O neplodnosti govorimo, kadar pri paru ne pride do zanositve po enem letu rednih spolnih odnosov brez zaščite. Ocenjujejo, da je neploden že vsak šesti par. Vzroki za neplodnost so lahko pri ženski ali pri moškem in so večinoma enakomerno porazdeljeni med partnerji. V okoli 10 do 15 % vzroka za neplodnost ne najdemo. O oploditvi z biomedicinsko pomočjo (OMBP) piše doc. dr. Nina Jančar, dr. med., spec. gin. in porodništva z UKC Ljubljana.
So kardiometabolne pridružene bolezni manifestacija AD?
Klinično sliko atopijskega dermatitisa (AD) spremlja vrsta pridruženih bolezni, podatki o kardiometabolnih pridruženih boleznih pa so trenutno še nedosledni. V debati na kongresu EADV smo slišali dva vidika – dr. Carmen Maria Salavastru, dr. med., je zagovarjala pozitivno povezavo kardiometabolnih pridruženih bolezni kot manifestacije AD, medtem ko je prof. dr. Andreas Wollenberg, dr. med., menil, da te pridružene bolezni kažejo le povezavo z AD in niso manifestacija bolezni.

Do otroka z biomedicinsko pomočjo
Da je v Sloveniji področje postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo izjemno dobro urejeno, se strinjajo vsi sogovorniki s KO za reprodukcijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, kar potrjujejo tudi podatki, primerljivi z drugimi državami. Razkrivamo, kako poteka celoten proces ter ključne korake za uspešnost postopka.
Razlike med spoloma pri bolečini in njenem zdravljenju z analgetiki
Raziskave so pokazale, da spol pomembno vpliva na doživljanje bolečine, kar je posledica bioloških, psiholoških in družbenih dejavnikov. Razlike med spoloma pa se ne kažejo le pri občutljivosti na bolečino, temveč tudi pri farmakoloških odzivih na zdravila proti bolečinam in izidih zdravljenja. Piše prof. dr. Lovro Žiberna, mag. farm., s Fakultete za farmacijo.
Na začetku in na koncu poti
Marko Možina, dr. med., spec. družinske medicine, zaposlen v mobilni paliativni enoti Splošne bolnišnice Jesenice in v ambulanti Šubic v Gorenji vasi, razpravlja o izzivih, s katerimi se srečujejo bolniki s pljučnim rakom, ter o tem, kako jim pomagati živeti kljub neozdravljivi bolezni. Poudarja, da lahko bolniki kljub težki diagnozi dosežejo boljšo kakovost življenja, če jih skozi bolezen aktivo spremljamo in v obravnavo zgodaj vpeljemo tudi načela paliativne oskrbe.
Indikacije za uporabo kanabinoidov v paliativi so zelo omejene
Kakšne so indikacije za uporabo kanabinoidov v paliativni oskrbi onkoloških bolnikov? Kdaj se lahko uporabljajo kot dodatna terapija? Odgovarja asist. dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., spec. internistične onkologije in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo z Onkološkega inštituta Ljubljana. Predstavljamo pa tudi rezultate slovenske analize o stališčih do uporabe konoplje za samozdravljenje pri bolnikih s pljučnim rakom.
Nezadovoljen bolnik je recept za neadherenco
Jasna informacija in zaupanje sta bistvenega pomena za dobro adherenco bolnikov pri zdravljenju kronične bolečine z zdravili. Če bolnika pustite samega z zdravili, je veliko večja verjetnost, da bo opustil terapijo, poudarja Božena Jerković Parać, dr. med., spec. anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine iz SB Slovenj Gradec.
Prilagodljive vedenjske intervencije za obravnavo debelosti
Vedenjske intervencije za izgubo telesne teže se v klinični praksi težko izvajajo. Rešitve, ki bi omogočale zgolj vodenje prek e-zdravja (denimo aplikacije na pametnih telefonih), bi lahko pomenile učinkovit ukrep na ravni populacije.
Novosti v obravnavi MS
Največji kongres o multipli sklerozi (MS) na svetu, ECTRIMS, je septembra v Köbenhavn privabil 8500 udeležencev. Ena najbolj pričakovanih predstavitev je bila o posodobitvi diagnostičnih meril za MS, vidno mesto pa so organizatorji namenili tudi novim orodjem za lažje napovedovanje poteka MS. Opozorili so na terapevtsko zapostavljenost žensk v rodni dobi in predstavili zadnja dognanja o vlogi vitamina D pri zgodnji fazi MS.
Antibiotiki in tveganje za nevrorazvojne motnje pri otrocih
Nevrorazvojne motnje pri otrocih so pomemben javnozdravstveni izziv, saj imajo dolgoročne posledice za življenje posameznikov in celotno družbo. Njihova globalna razširjenost, vključno z motnjami avtističnega spektra, vztrajno narašča.

Minljivost
Jeseni, ko je ležernih dopustniških dni nepreklicno konec, se rado zgodi, da nas posrka vrtinec vsakdanjih obveznosti, iz katerega ni videti izhoda. Znajdemo se na tanki meji med tem, da obvladujemo svoj čas, in tem, da čas obvladuje nas. Čas za branje postane redka dobrina. A prav knjige, ki govorijo o času, nam pomagajo razumeti, da čas kljub vsem našim naporom, da bi mu gospodovali, ...

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?
Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.
Nefropatija IgA – izzivi in obeti v obravnavi
»Nefropatija IgA pravzaprav pomeni glomerulonefritis IgA, vendar posledično ob prizadetosti glomerula pride do prizadetosti celotnega nefrona, zato na splošno govorimo o nefropatiji IgA,« bolezen predstavlja doc. dr. Andreja Aleš Rigler, dr. med., spec. interne medicine in spec. nefrologije s KO za nefrologijo UKC Ljubljana.
Smernice zdravljenja ulceroznega kolitisa pri odraslih
Bolniki z ulceroznim kolitisom, ki dosežejo tako endoskopsko kot histološko remisijo, imajo bistveno nižje tveganje za ponovni zagon bolezni. Kako heterogenost bolezni in heterogenost bolnikov otežuje doseganje teh dveh ciljev, razlaga dr. Nataša Smrekar, dr. med., spec. gastroenterologije in interne medicine s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.