Sprostitev predpisovanja skriva tudi nekaj pasti
Sprostitev predpisovanja antidementivov za zdravnike družinske medicine je velik korak naprej, saj se je s tem pomembno povečala dostopnost zdravljenja. Pri zdravnikih je sicer še vedno treba preseči terapevtski nihilizem in povečati zavzetost za zdravljenje, je dejala specialistka splošne medicine mag. Tatjana Cvetko, dr. med., iz ZD Koper.
Programi, ki rešujejo življenja
Za sodelovanje v Programu Svit, ki spreminja statistiko raka pri nas, se, sodeč po raziskavah, največ pacientov odloči na podlagi priporočila osebnega zdravnika ali zdravstvenega delavca. Vlogo zdravnika v preventivnem programu je osvetlila vodja programa dr. Dominika Novak Mlakar, dr. med.
Dodati ali opustiti zdravilo?
Starejši imajo veliko bolezni in zdravstvenih težav, zato bi jim lahko predpisali veliko zdravil. Opustitev zdravil pa zahteva večji premislek, pogum in odgovornost zdravnika. Kot pravi klinični farmacevt mag. Rok Antolič, zaposlen v Lekarni UKC Ljubljana, ki deluje na Centru za geriatrično medicino, je starejšim smiselno predpisovati predvsem zdravila, ki vodijo k višji kakovosti življenja.

Zmanjšuje umrljivost, v vsej Sloveniji pa le en oddelek
Geriatrična medicina dokazano zmanjšuje umrljivost krhkih posameznikov. V Sloveniji so v edinem takem oddelku – Centru za geriatrično medicino na UKC Ljubljana – pripravili strategijo, po kateri bi lahko tak bolnišnični program vzpostavili tudi v drugih bolnišnicah, a se za to niso odločili še nikjer, pravi vodja omenjenega centra Gregor Veninšek, dr. med.
Dragoceno sožitje
Danes starejši zdravniki po upokojitvi pogosto kar izginejo in niso več na voljo mladim za nasvet, spodbudo ali kolegialno kritiko. Škoda za mlade, pa tudi za stare, kajti (kot je pisalo v učbeniku interne medicine) »ne veš, kdo bolj uživa – tele, ki sesa, ali krava, ki daje mleko«.

Boljši pogoji za zdravnika so boljši pogoji za bolnika
»Lenari zase in za svoje bolnike« bi se lahko glasil moto Davida Zupančiča, dr. med., ko je stroka kolektivno bližje izgorelosti kot kadarkoli doslej. Akademsko navdušen nad novim koronavirusom, po človeški plati pa naveličan socialnega distanciranja.

Novosti z ASCO GU 2021: rak prostate
V zdravljenju napredovalega raka prostate (RP) smo že kar nekaj let priča intenzivnemu razvoju novih načinov obravnave. Sistemsko zdravljenje RP se intenzivira in pomika v zgodnje faze bolezni, obenem pa se prilagaja specifičnim značilnostim posamezne vrste tumorja in potrebam posameznega bolnika – govorimo o personaliziranem zdravljenju bolnikov z RP, piše dr. Breda Škrbinc, dr. med.
Pozorno pri angioedemu, ki se ne odziva na antihistaminike
Dokler ni bilo zdravila, je zaradi hereditarnega angioedema umrla kar tretjina bolnikov. Zaradi ozaveščanja zdravnikov in bolnikov v zadnjih 20 letih v Sloveniji ni umrl noben bolnik z diagnosticirano boleznijo. Glede na pojavnost v Evropi pri nas niso odkriti vsi bolniki, vendar je pomembno, da jih odkrijemo, saj je otekanje brez zdravljenja lahko življenje ogrožajoče.
Izbor dosežkov Odlični v znanosti 2020
Raziskovalci z Onkološkega inštituta in Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, so bili z raziskavo z naslovom Kanabinoidni receptorji in zdravljenje hormonsko odvisnega raka dojke uvrščeni v izbor dosežkov Odlični v znanosti 2020 pri Javni agenciji za raziskovalno dejavnost RS.
Prvi in edini režim imunoterapije za zdravljenje najpogostejše oblike raka jeter
Evropska komisija je odobrila uporabo zdravila atezolizumab (Tecentriq) v kombinaciji z zdravilom bevacizumab (Avastin) za zdravljenje odraslih bolnikov z napredovalim ali neresektabilnim hepatocelularnim karcinomom (HCC), ki predhodno še niso prejemali sistemskega zdravljenja.

Najdaljše spremljanje zdravljenja NDRP v prvi liniji
Klinična raziskava faze III KEYNOTE-024 je pokazala dolgoročno korist za preživetje in trajen odziv pri zdravljenju s pembrolizumabom (Keytruda) v primerjavi s kemoterapijo v prvi liniji zdravljenja bolnikov z razsejanim nedrobnoceličnim rakom pljuč (NDRP) in izraženim PD-L1.
Koristi pembrolizumaba pri zdravljenju melanoma
Klinična raziskava faze III EORTC1325/KEYNOTE-054 je pokazala, da so bolniki, ki so bili ob kirurško odstranjenem (reseciranem) melanomu III. stopnje z velikim tveganjem adjuvantno zdravljeni s pembrolizumabom (Keytruda), po 3,5 leta spremljanja dosegli ključni sekundarni opazovani dogodek, preživetje brez oddaljenih zasevkov (DMFS).
Superiornost pembrolizumaba pri metastatskem raku požiralnika in gastroezofagealnega prehoda
Klinična raziskava KEYNOTE-590 je proučevala učinkovitost pembrolizumaba (Keytruda) v kombinaciji s kemoterapijo na osnovi platine v prvi liniji zdravljenja bolnikov z lokalno napredovalim ali metastatskim rakom požiralnika ali gastroezofagealnega prehoda.

Zvišajmo precepljenost starejših in kroničnih bolnikov
V Sloveniji je pogostost invazivnih pnevmokoknih okužb večja kot v številnih evropskih državah, kjer se je po uvedbi rednega cepljenja proti pnevmokoku stopnja okužb zelo znižala. V času, ko se soočamo s COVID-19, je za zaščito pred respiratornimi okužbami cepljenje proti pnevmokoku še bolj priporočljivo.

Pet let po prebojni raziskavi EMPA-REG OUTCOME
Raziskava EMPA-REG OUTCOME, ki je bila do danes citirana že skoraj pettisočkrat, je odprla pot več ducatom drugih kliničnih raziskav in študij o mehanizmu delovanja teh zdravil, ki še naprej dokazujejo presenetljive učinke gliflozinov tudi pri bolnikih, ki nimajo diabetesa.
Nova možnost za zdravljenje RMS
Ameriška Agencija za hrano in zdravila (FDA) je odobrila ofatumumab (Kesimpta) za zdravljenje recidivnih oblik multiple skleroze (RMS). Gre za prvo proti celicam B usmerjeno zdravilo, ki si ga lahko bolniki enkrat na mesec aplicirajo sami doma s peresnikom (subkutano).
Izzivi sladkorne bolezni v eri COVID-19
Zveza društev diabetikov Slovenije je pred svetovnim dnevom sladkorne bolezni (to je vsako leto 14. november) predstavila rezultate raziskave Mednarodne zveze diabetikov v Evropi, ki je ugotavljala izzive oseb s sladkorno boleznijo po Evropi v času epidemije.

Brez podatkov iz klinične prakse ni prihodnosti medicine?
Da si težko predstavljata medicino, ne da bi zdravniki imeli dober pregled nad populacijami bolnikov, s katerimi se ukvarjajo, je register bistvenega pomena, pravita predstojnik KO za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo Pediatrične klinike, izr. prof. dr. Damjan Osredkar, dr. med. in nevrolog Jožef Magdič, dr. med., iz UKC Maribor.
Z redkejšo aplikacijo do primerljivih učinkov in boljše adherence
Ali redkejša aplikacija bazalnega inzulina lahko vodi v boljšo adherenco in sprejemanje zdravljenja med bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2, so ugotavljali v mednarodni raziskavi, med glavnimi raziskovalci pa je bil tudi slovenski specialist internist prof. dr. Andrej Janež, dr. med.
Dopolnilno obsevanje po kirurškem zdravljenju ne prinese koristi
Prospektivno zasnovana metaanaliza treh randomiziranih raziskav, objavljena v reviji Lancet, je pokazala, da dopolnilno obsevanje po kirurški odstranitvi prostate ne izboljša preživetja brez opazovanega dogodka pri bolnikih z lokaliziranim ali lokalno napredovalim rakom prostate.
Vpliv menstrualnega ciklusa na prezgodnjo umrljivost
Rezultati ameriške kohortne prospektivne študije so pokazali, da rednost in dolžina menstrualnega ciklusa vplivata na prezgodnjo umrljivost. Študija je bila objavljena v publikaciji British Medical Journal septembra letos.