Članki

Kaj prispeva letošnja novost

V zadnjem desetletju smo bili priča bliskovitemu razvoju novih terapevtskih možnosti, s katerimi učinkovito zmanjšujemo aktivnost multiple skleroze ter posledično napredovanje nevrološke prizadetosti in pojavljanje invalidnosti. Asist. dr. Gregor Brecl Jakob, dr. med., s KO za bolezni živčevja UKC Ljubljana je predstavil, kako se v obstoječ terapevtski nabor umešča novo peroralno zdravilo.

22. 6. 2022

Antikoagulacijsko zdravljenje pri starostnikih

Novi peroralni antikoagulanti (NOAK) so pri zdravljenju starostnikov z atrijsko fibrilacijo (AF) ali zgodovino venskega trombemboličnega dogodka prinesli pomemben preskok, je poudaril specializant kardiologije in vaskularne medicine Tadej Završnik, dr. med., iz UKC Maribor. Kako pretehtati tveganja in koristi pri tej populaciji bolnikov?

22. 6. 2022

Pri nepovezanih simptomih pomislimo na depresijo

Tema depresije je v času epidemije zelo pomembna. »Ti bolniki do zdaj niso prihajali k nam oziroma jih nismo prepoznavali, ker smo reševali njihove druge težave,« je na 21. Kokaljevih dnevih opozorila specialistka družinske medicine Ana Žvižej Cvetić, dr. med.

22. 6. 2022
ASCO 2022

Kaj so letošnje glavne novosti?

Tudi na letošnjem srečanju Ameriškega združenja za klinično onkologijo (ASCO) so mednarodno priznani strokovnjaki predstavili nova dognanja na področju zdravljenja raka. Povzemamo nekaj najodmevnejših raziskav.

22. 6. 2022

Slovenski bolniki s težko astmo

Za težko astmo je značilno, da je zelo težko doseči nadzor nad boleznijo kljub intenzivnemu zdravljenju. Zato sta prepoznavanje bolnikov s tako obliko bolezni, ki so kandidati za zdravljenje z biološkimi zdravili, in njihova napotitev v specializirane ambulante na terciarnem nivoju, kjer se ti bolniki obravnavajo, ključnega pomena.

22. 6. 2022

Kdaj pomisliti na policitemijo vero?

Pri nastanku policitemije vere (PV), ki sodi med kronične mieloproliferativne novotvorbe, ima ključno vlogo genetska sprememba matičnih celic, usmerjenih v mielopoezo. Več kot 90 % bolnikov ima ob tem mutacijo JAK2. Kdaj pomisliti na to bolezen in kakšno zdravljenje je pri nas na voljo, je razložila spec. interne medicine in hematologije prim. Nataša Fikfak, dr. med.

22. 6. 2022
VELIKI 4 - NEJM

Novosti o genskem zdravljenju hemofilije A

Hemofilija A (HA) je motnja koagulacije, ki jo povzroča mutacija strjevalnega faktorja VIII (FVIll), antihemofilnega globulina, in pomeni 80 % vseh primerov hemofilije. HA danes uspešno zdravimo profilaktično, predvsem z rekombinantnimi FVIII, proučujejo pa se tudi genske terapije.

22. 6. 2022

Rezistentna depresija kmalu bolj obvladljiva

»Veselimo se novih pristopov, ki prinašajo boljše in hitrejše okrevanje bolnikov s težjim potekom depresije,« je ob pričakovani razvrstitvi esketamina povedala spec. psihiatrije dr. Anja Plemenitaš Ilješ, dr. med., z Oddelka za psihiatrijo UKC Maribor.

22. 6. 2022

Antibiotiki v zobozdravstveni ambulanti

»Podatki za leto 2016 kažejo, da zobozdravniki predpišejo 6 % vseh antibiotikov oziroma 31 receptov na tisoč prebivalcev na dan, današnje stanje pa je podobno,« je na seminarju Nujna stanja v zobozdravstveni ambulanti orisala razmere specialistka infektologije prof. dr. Bojana Beović, dr. med., iz UKC Ljubljana. Antibiotiki so zelo učinkovita zdravila, a seveda povzročajo, da se mikroorganizmi prilagajajo ...

22. 6. 2022

Obeta se izboljšanje odzivnosti na zdravljenje

Kako preprečiti škodljive učinke bolezni in se hkrati izogniti neželenim in nevarnim sopojavom, povezanim s predpisanimi zdravili? Kako ukrepati ob slabi odzivnosti ali celo neodzivnosti na zdravljenje? Ta vprašanja so glavni izzivi obravnave ledvične anemije. Spec. nefrologije izr. prof. dr. Andreja Marn Pernat, dr. med., je optimistična v pričakovanju, da bi lahko nove terapevtske možnosti prinesle nekaj odgovorov.

22. 6. 2022
SLOVENSKA STROKA

Genotipi in haplotipi pri koronarni arterijski bolezni

Koncentracija lipoproteina (a) – Lp(a) – je neodvisni dejavnik tveganja za nastanek koronarne bolezni (KB). Z Lp(a) in KB so povezani dva polimorfizma posameznega nukleotida (SNPs; rs10455872 in rs3798220) in število ponovitev KIV-2 pri kodiranju gena Lp(a) (LPA).

22. 6. 2022

Čimprej uvesti zdravila

Kljub izjemnemu napredku pri zdravljenju recidivno-remitentne multiple skleroze (RRMS) z imunomodulatornimi zdravili pri določenem deležu bolnikov bolezen še vedno lahko sčasoma napreduje v sekundarno progresivno multiplo sklerozo (SPMS). Kaj to pomeni za bolnika in zdravnika, smo se pogovarjali s specialistom nevrologom Jožefom Magdičem, dr. med., iz UKC Maribor.

22. 6. 2022

Ravnovesje med lajšanjem bolečine in neželenimi učinki

Nevropatsko bolečino je pogosto težko obvladovati. Poleg tega lahko bolniki po določenem času razvijejo toleranco za uvedena zdravila. Kako pristopiti k zdravljenju te bolezni, pojasnjuje specialistka anesteziologije in reanimatologije doc. dr. Neli Vintar, dr. med., iz UKC Ljubljana.

22. 6. 2022

Osteonekrozo čeljustnice lahko preprečimo

Starejši gospe v zobozdravstveni ambulanti izdrejo zob. Čez čas pride do zapleta, osteonekroze čeljustnice, ker anamneza o jemanju zdravil ni bila popolna, pa tudi poseg ni bil izveden povsem ustrezno. Drugo gospo, ki prejema zdravila za zdravljenje osteoporoze, soseda prestraši, da ji bo odmrlo pol čeljusti, če bo potrebno izdrtje zoba. Zato po svoji volji neha jemati zdravila. Posledica – zlom kolka.

22. 6. 2022

Pekoča usta so izziv za zdravnika in bolnika

Sindrom pekočih ust je stanje, ki v dentalni medicini zaradi zahtevne diagnostike in zdravljenja pomeni izziv tako za bolnika kot zdravnika, je na srečanju pod naslovom Alergija v stomatologiji opozoril izr. prof. dr. Boris Gašpirc, dr. dent. med., s Katedre za ustne bolezni in parodontologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.

22. 6. 2022

Kdaj naj zobozdravnika skrbi alergija in kdaj ne

»Če bolnik na zobozdravniškem stolu začne tožiti, da težko diha, se mu vrti in začenja temniti in podobno, ti simptomi niso nujno anafilaksija. Bistveno pogosteje je vzrok vazovagalna reakcija zaradi strahu bolnika, saj zaradi hiperfunkcije vagusa pride do bradikardije in vazodilatacije in bolnik omedli. V takem primeru je koža bleda in hladna, srčni utrip pa počasen ...

22. 6. 2022

Zdravljenje psoriatičnega artritisa

Zdravljenje psoriatičnega artritisa (PsA) obsega številna različna zdravila: nekatera uporabljamo za zdravljenje kožnih sprememb, nekatera za sklepno prizadetost, nekatera pa za oboje.

22. 6. 2022

Povezanost cepljenja proti HPV s pojavnostjo karcinomov

Devetvalentno cepivo danes učinkovito ščiti pred okužbo s humanimi papilomavirusi (HPV), vendar pa je povezava med cepljenjem proti HPV in pojavnostjo karcinomov, ki jih povzročajo HPV, v splošni populaciji neraziskana. To povezavo so raziskovali ameriški raziskovalci v marčni številki revije JAMA.

22. 6. 2022
Diagnoza

Spregledana preventiva ustnega zdravja?

»Projekt Ustno zdravje je bil zasnovan leta 2018 z namenom združiti vse zobozdravnike, ki se trudijo v različnih stanovskih organizacijah, da bi izpostavili pomen ustnega zdravja tako po sistemskem učinku na zdravje kot tudi povečali pomen zobozdravstva v javnem zdravstvenem sistemu,« je na marčnem srečanju Ustno zdravje skozi življenjska obdobja uvodoma povedal Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.

22. 6. 2022

Obravnava HBV in HCV med pribežniki iz Ukrajine

»Okužbi z virusoma hepatitisa B in C (HBV in HCV) lahko vodita do odpovedi delovanja jeter in primarnega jetrnoceličnega karcinoma ter vrsto ogrožajočih zunajjetrnih zapletov. Obe namreč vrsto let, celo desetletij, lahko potekata brez bolezenskih znakov in se ju okuženi sploh ne zaveda ali pa so simptomi in znaki neznačilni ...

22. 6. 2022
SLOVENSKA STROKA

S pacientovo oceno zvišujemo raven zobozdravstvene oskrbe

S pacientovo samooceno ustnega zdravja zobozdravniki ugotavljajo, kako obremenjujoče so bolezni ustne votline in kako zobozdravstveni posegi vplivajo na pacientovo kakovost življenja.

22. 6. 2022
LITERARNO SPOGLEDOVANJE

Nega besed

Ustna higiena poleg krtačenja, nitkanja in negovanja zob vključuje tudi izbiro, rabo in akrobatiko besed. Te so nam vselej na umu, včasih ga prehitevajo in se drugič obotavljaje spotikajo za njim, pri tem pa po navadi izražajo veliko več, kot smo se namenili povedati. Besede imajo svojo barvo, ton, obline in ostrine ter silno moč. Ko jih izgovarjamo, odsevajo del nas, in ko jih beremo, del nas šele postajajo ...

22. 6. 2022
VELIKI 4 - Lancet

Koristi in škodljivosti zdravil za zmanjševanje telesne teže

Skupina znanstvenikov je izvedla obsežen sistematični pregled in mrežno metaanalizo randomiziranih kontroliranih raziskav ter pripravila povzetek dokazov o koristih in škodljivostih zdravil za zmanjševanje telesne teže. Članek je bil objavljen v publikaciji Lancet januarja letos.

22. 6. 2022

Akne: hitrih rešitev ni

Zmerne in hude akne prizadenejo zlasti mladostnike, ob redni terapiji pa je za rezultate pomembna predvsem potrpežljivost, poudarja spec. dermatovenerologije Tijana Orešič Barač, dr. med., z Oddelka za kožne in spolne bolezni UKC Maribor.

22. 6. 2022
VELIKI 4 - British Medical Journal

Tromboprofilaksa pri pacientih z nesrčnimi operativnimi posegi

Raziskovalci so opravili metaanalizo randomiziranih raziskav o koristih in tveganjih uporabe neposrednih peroralnih antikoagulantov (NOAK) in nizkomolekularnih heparinov (NMH) kot trom­bo­profilakse pri pacientih z nesrčnimi operativnimi posegi in objavili izsledke v publikaciji BMJ.

22. 6. 2022

Zapleti pri lokalnih anestetikih

Estrski lokalni anestetiki imajo veliko alergičnih zapletov, vendar se v klinični praksi praviloma ne uporabljajo, za amidne pa velja, da imajo izjemno redke alergični zaplete, zapleti nasploh pa so pogostejši. Po podatkih preglednega članka, objavljenega lani, naj bi se zapleti pri uporabi lokalnih anestetikov pojavljali pri med 4 in 26 % primerov, je povedala prof. dr. Nataša Ihan Hren, dr. med., dr. dent. med.

22. 6. 2022

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.