Smernice GOLD potrebujejo izboljšave
Pogovarjali smo se s prof. dr. Marcom Miravitllesom, pulmologom in raziskovalcem iz univerzitetne bolnišnice Vall d'Hebron v Barceloni. Miravitlles je soavtor španskih, srednje in južnoameriških ter kanadskih smernic za zdravljenje poslabšanj pri bolnikih s KOPB.
Idiopatska pljučna fibroza je slaba novica
Idiopatska pljučna fibroza (IPF) za bolnika pomeni zelo slabo napoved, precej slabšo, kot sicer velja za skupino bolezni, imenovano intersticijske pljučne bolezni, kamor spada tudi IPF. Zgodnje diagnosticiranje je ključno, vendar je zelo kompleksno in zahteva multidisciplinaren pristop, vključujoč pulmologijo, radiologijo in, če je potrebno, tudi patologijo.

Rehabilitacija je edini nujni del zdravljenja KOPB
Vsakemu bolniku, ki mu predpišemo zdravila proti kronični obstruktivni pljučni bolezni (KOPB), moramo predpisati tudi rehabilitacijo. Po svetovnih smernicah je to bistveni del zdravljenja, poudarja Jurij Šorli, dr. med., vodja enote za rehabilitacijo bolnišnice Topolšica.
Presaditev pljuč – med okužbami in zavrnitvami
Po transplantaciji pljuč se najbolj bojimo okužb ali zavrnitev, pravi prim. mag. Matjaž Turel, dr. med., s kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergijo v UKC Ljubljana. Vendar napredek medicine podaljšuje preživetje bolnikov, tako da se na UKC Ljubljana lahko pohvalijo z bolnico, ki živi že 16 let po prvi transplantaciji.
Priprave na nova biološka zdravila za težko astmo
Postavljamo sistem fenotipizacije bolnikov s težko astmo, s katerim bomo bolnike natančno opredelili ter jih tako bolj personalizirano zdravili ob prihodu novih bioloških zdravil, sta nam povedala doc. dr. Sabina Škrgat, dr. med., in prof. dr. Peter Korošec, univ. dipl. biol.
ACOS je v resnici CAOS
Na nedavnem mednarodnem znanstvenem pulmološkem simpoziju je doc. dr. Matjaž Fležar, dr. med., direktor Klinike Golnik, povedal, da pri sindromu prekrivanja astme in kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) še zdaleč ni vse črno in belo, prej gre za 50 odtenkov sivine.
Kje presekati zanko spalne apneje in debelosti
Večina bolnikov, kar 70 odstotkov, ki pri nas poišče pomoč zaradi obstruktivne spalne apneje (OSA), je zelo simptomatskih in ima hudo obliko bolezni, nam je povedala Jasmina Gabrijelčič, dr. med., s kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergijo na UKC Ljubljana.
Kronična urtikarija in “čudežno zdravilo”
Čeprav o bioloških zdravilih kljub njihovi izjemni učinkovitosti ne moremo govoriti kot o čudežu, pa je za bolnike s hujšimi primeri kronične urtikarije novo biološko zdravilo omalizumab v resnici veliko olajšanje, nam je povedala asist. mag. Mihaela Zidarn, dr. med., specialistka internistka in alergologinja, s Kliničnega oddelka za pljučne bolezni in alergijo Bolnišnice Golnik.
Zdravila za opustitev kajenja ne povečajo tveganja za samomor in samopoškodovanje
Bolniki, ki jim za opustitev kajenja predpišejo vareniklin ali bupropion, ne kažejo večjega tveganja za samomor, samopoškodovanje in depresijo kot uporabniki nikotinskega nadomestnega zdravljenja (NNZ), poročajo raziskovalci v reviji British Medical Journal.
Astma pri otrocih povezana z geni in zgodnjim piskajočim dihanjem
Pri 9 od 10 otrok z dvema kopijama (aleloma) določene genske različice in piskajočim dihanjem ob prehladu (HRV/rinovirus) v zgodnji otroški dobi se je do šestega leta starosti razvila astma, poročajo raziskovalci v reviji New England Journal of Medicine.