Pnevmologija in alergologija

Intervju

Razlogi za laboratorijsko diagnostiko okužb dihal

28. 11. 2016

JIA – od diagnostike do bioloških zdravil

Juvenilni idiopatski artritis (JIA) ni ena bolezen, ampak gre za celo skupino, nam je povedala doc. dr. Nataša Toplak, dr. med., iz Pediatrične klinike v Ljubljani. Najpogostejša je oligoartikularna oblika JIA, pri kateri je vnetih manj kot pet sklepov.

28. 11. 2016

Bolniku prilagojeno zdravljenje pljučnega raka

Multidisciplinarni pristop, vse boljše diagnostične metode, »renesansa« radioterapije in napredek na področju sistemskega zdravljenje podaljšujejo in izboljšujejo kakovost življenja bolnikov pljučnim rakom, so povedali na drugi Šoli pljučnega raka na Onkološkem inštitutu.

26. 10. 2016
Intervju: prof. dr. Marc Miravitlles

Španski algoritem za zdravljenje KOPB

26. 10. 2016

Zobozdravnik naj pomisli tudi na apnejo

Zobozdravniki in ortodonti imajo pomembno vlogo pri prepoznavanju otrok in odraslih s sindromom obstrukcijske apneje v spanju (SOAS) in tudi pri njenem zdravljenju. Nekaterim bolnikom pomagajo po meri narejeni ustni aparati, ki spremenijo položaj spodnje čeljusti in jezika. Pri določenem deležu otrok je z ortodontskimi ukrepi mogoče razvoj te najpogostejše motnje dihanja v spanju celo preprečiti.

13. 10. 2016

Prvi politični dokument o IPF

V evropskem parlamentu so nedavno podpisali posebno izjavo o idiopatski pljučni fibrozi (IPF). Gre za prvi evropski politični dokument na tem področju. IPF je kronična in progresivna pljučna bolezen s smrtnim izidom, ki zahteva dolgotrajno zdravljenje. Mediana preživetja je ocenjena na dve do pet let.

13. 10. 2016
ERS 2016

Fizična aktivnost in bolezni dihal

Na letošnjem kongresu Evropskega respiratornega združenja (ERS) so bile med drugim poudarjene teme, kot je pomen fizične aktivnosti pljučnih bolnikov in ustrezne prehrane zanje, pa tudi onesnaževanja zraka in vpliv dejavnikov iz otroštva na razvoj pljučnih bolezni.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Bolnik z IPF hoče vedeti, kakšne so možnosti

Letošnji svetovni teden idiopatske pljučne fibroze (IPF) med 17. in 25. septembrom je sledil takoj po formalnem sprejetju pisne izjave o IPF v evropskem parlamentu v Strasbourgu. Njen cilj je spodbuditi boljše sodelovanje članic pri zagotavljanju enakega dostopa do zdravljenja in nadaljnje raziskave te redke bolezni, za katero v svetu trpi skupaj tri milijone ljudi.

12. 10. 2016
SLOVENSKA STROKA

Okužbe z RSV lahko povzročijo hujši potek bolezni spodnjih dihal

Virusne okužbe spodnjih dihal so bistveno redkejše od navadnih prehladnih obolenj, a so zaradi pogostega pojava dihalne stiske najpomembnejši vzrok za hospitalizacijo pri predšolskih otrocih. V naši študiji smo želeli preveriti, kateri virusi so povzročitelji hudih okužb spodnjih dihal pri otrocih in značilnosti okužb s posameznimi virusi.

22. 6. 2016
VELIKI 4 - NEJM

LABA+LAMA in LABA+IGK pri zdravljenju KOPB

Za zdravljenje prve izbire bolnikov s KOPB in velikim tveganjem za poslabšanje smernice priporočajo kombinacijo dolgodelujočega agonista adrenergičnih receptorjev beta (LABA) in inhaliranega glukokortikoida (IGK) ali dolgodelujoč antagonist muskarinskih receptorjev (LAMA). Vloga vzdrževalnega zdravljenja s kombinacijo LABA + LAMA pri teh bolnikih še ni bila povsem pojasnjena in v tej luči so zanimive ugotovitve raziskave FLAME, objavljene v reviji New England Journal of Medicine (NEJM).

21. 6. 2016

Dvojna bronhodilatacija – da ali ne?

Zelo jasnega odgovora na vprašanje v naslovu po mnenju hrvaškega pulmologa prof. dr. Nevena Tudorića, dr. med., iz zagrebške bolnišnice Dubrava še nimamo, čeprav rezultati študij kažejo, da s kombinacijami dosegamo močnejšo bronhodilatacijo kot z monoterapijo. Ali je to dovolj, da bolnik zazna klinično pomembno izboljšanje?

21. 6. 2016

Stereotaktično obsevanje tudi pri pljučnem raku

Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani uvedli novo tehniko obsevanja pljučnih tumorjev, imenovano stereotaktično obsevanje (v tujini se uporabljajo kratice SBRT – stereotactic body radiotherapy oziroma SABR – stereotactic ablative body radiotherapy), pišeta asist. dr. Martina Vrankar, dr. med. in asist. dr. Karmen Stanič, dr. med.

21. 6. 2016

Preprečevanje poslabšanj KOPB pozimi

Pozimi imajo bolniki s KOPB bistveno več poslabšanj kot v drugih letnih časih. Iz istega razloga tudi pogosteje pristanejo v bolnišnici. Vzroki za to so številni, vendar pa je med njimi nekaj takih, na katere lahko bolniki z razmeroma preprostimi ukrepi vplivajo sami.

29. 3. 2016

Spremenjeni koncepti zdravljenja KOPB

Prisluhnili smo predavanju pnevmologa dr. Arschanga Valipourja, dr. med., z dunajske bolnišnice Otto-Wagner-Spital. Poskušal je strniti spremembe v razumevanju kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB), ki so se zgodile v zadnjih letih, in je pri tem predstavil tudi nekaj kontroverznih zamisli.

22. 12. 2015
Preglednica

Predpisovanje zdravil za astmo

15. 12. 2015
Intervju: prof. dr. Marcom Miravitllesom

Smernice GOLD potrebujejo izboljšave

Pogovarjali smo se s prof. dr. Marcom Miravitllesom, pulmologom in raziskovalcem iz univerzitetne bolnišnice Vall d'Hebron v Barceloni. Miravitlles je soavtor španskih, srednje in južnoameriških ter kanadskih smernic za zdravljenje poslabšanj pri bolnikih s KOPB.

18. 11. 2015
ERS 2015

Nov vprašalnik za KOPB

Konec septembra se je končal letošnji kongres evropskega pulmološkega združenja ERS. Povzemamo nekaj zanimivejših novic.

16. 10. 2015
Preglednica

Predpisovanje zdravil za KOPB

1. 10. 2015

Idiopatska pljučna fibroza je slaba novica

Idiopatska pljučna fibroza (IPF) za bolnika pomeni zelo slabo napoved, precej slabšo, kot sicer velja za skupino bolezni, imenovano intersticijske pljučne bolezni, kamor spada tudi IPF. Zgodnje diagnosticiranje je ključno, vendar je zelo kompleksno in zahteva multidisciplinaren pristop, vključujoč pulmologijo, radiologijo in, če je potrebno, tudi patologijo.

10. 6. 2015

Rehabilitacija je edini nujni del zdravljenja KOPB

Vsakemu bolniku, ki mu predpišemo zdravila proti kronični obstruktivni pljučni bolezni (KOPB), moramo predpisati tudi rehabilitacijo. Po svetovnih smernicah je to bistveni del zdravljenja, poudarja Jurij Šorli, dr. med., vodja enote za rehabilitacijo bolnišnice Topolšica.

9. 6. 2015
8 9 10 11 12

Aktualni e-novičnik

Okoli 6 % otrok rojenih z OBMP

18. 12. 2024

Več kot 15 gibov na uro med spanjem?

17. 12. 2024

Do otroka z biomedicinsko pomočjo

17. 12. 2024

Priporočena cepljenja ostajajo spregledana

18. 12. 2024

Aktualni koledar cepljenja otrok

18. 12. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.