Pediatrija

Luskavica pri otrocih: Največjo škodo povzroča nezdravljena

Luskavica se pojavi pri 1 do 1,5 odstotka otrok. Če ni zdravljena (morda zaradi strahu staršev pred zdravili), se zaradi vnetja poveča tveganje nekaterih drugih sistemskih bolezni, opozarja prim. Vlasta Dragoš, dr. med., vodja Otroškega oddelka Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

28. 11. 2016
Uveitis

Sistemsko vnetje lahko prizadene oči

Otroci z idiopatskim artritisom morajo na očesni pregled na vsake tri mesece do enega leta, razlaga doc. dr. Nataša Vidovič Valentinčič, dr. med., z Očesne klinike UKC Ljubljana. Pri njih so pogostejša znotrajočesna vnetja, ki lahko potekajo nemo in imajo lahko usodne posledice za vid.

26. 10. 2016

ESC 2016: Znižane ciljne vrednosti holesterola v smernicah

Evropsko kardiološko združenje je letos spremenilo smernice za obravnavo bolnikov z dislipidemijami. Nekoliko so se spremenile ciljne vrednosti holesterola LDL, in sicer na manj od 1,8 pri osebah z zelo velikim tveganjem in manj od 2,6 mmol/l pri osebah z velikim tveganjem.

16. 10. 2016
NA KRATKO

Upad okužb po uvedbi cepljenja proti rotavirusu

Odkar so julija 2013 v Združenem kraljestvu cepljenje proti rotavirusu za otroke uvedli v nacionalni program cepljenja, se je število okužb občutno zmanjšalo. Število primerov je po poročilu angleške vladne agencije za javno zdravje (Public Health England) v minuli sezoni upadlo za 84 odstotkov v primerjavi z desetletnim povprečjem okužb v sezonah med leti 2003/2004 in 2012/2013.

12. 10. 2016
Intervju

Zdravnik s Klinike za cinike

Prof. dr. Rok Orel, dr. med., v intervjuju razkriva recept za pravo moškost: »Pravi moški je napisal vsaj eno knjigo, ima svoj bend in svojo znamko piva.« Njegovo pivo je Dr. Orel, njegov bend Klinika za cinike in njegova knjiga o probiotikih je tako rekoč mednarodna uspešnica.

12. 10. 2016
SLOVENSKA STROKA

Okužbe z RSV lahko povzročijo hujši potek bolezni spodnjih dihal

Virusne okužbe spodnjih dihal so bistveno redkejše od navadnih prehladnih obolenj, a so zaradi pogostega pojava dihalne stiske najpomembnejši vzrok za hospitalizacijo pri predšolskih otrocih. V naši študiji smo želeli preveriti, kateri virusi so povzročitelji hudih okužb spodnjih dihal pri otrocih in značilnosti okužb s posameznimi virusi.

22. 6. 2016

Cepljenje otrok na biološki terapiji

Cepljenje otrok, ki se zdravijo z biološkimi zdravili, je učinkovito in varno, kažejo raziskave slovenskih pediatrov. Cepili so jih proti gripi in noricam, nam je povedala doc. dr. Nataša Toplak, dr. med.,s Pediatrične klinike v Ljubljani.

21. 6. 2016
SLOVENSKA STROKA

Tehnologija zaznavanja svetlobe uporabna za oceno bolečine pri novorojenčkih

Še pred nekaj desetletji so mislili, da novorojenčki zaradi nerazvitosti živčnega sistema ne čutijo bolečine. Slovenski raziskovalci smo poskusili ugotoviti, ali si lahko v klinični praksi pri oceni zaznavanja bolečine pri novorojenčkih pomagamo s tehnologijo zaznavanja svetlobe valovnih dolžin blizu infrardečega spektra.

29. 3. 2016

Spremembe zakonodaje o obveznem cepljenju

Na ministrstvu za zdravje pripravljajo spremembe zakonodaje o cepljenju, pri čemer nameravajo spremeniti predvsem postopke za primere, ko starši ne želijo cepiti otrok. Cepljenje je po mnenju zdravnikov eden najučinkovitejših načinov preprečevanja nalezljivih bolezni, kljub temu pa precepljenost po obveznih programih upada. Še slabše je v programih neobveznih cepljenj.

29. 3. 2016
HEMATOLOŠKE BOLEZNI

Presaditve krvotvornih matičnih celic pri otrocih

V Sloveniji opravimo letno 11 do 13 zdravljenj s presaditvijo krvotvornih matičnih celic pri pediatrični populaciji, imamo pa tudi možnost uporabe mezenhimskih matičnih celic pri zdravljenju trdovratne bolezni presadka proti gostitelju, nam je povedal asist. dr. Vladan Rajić, dr. med.

25. 3. 2016
INTERVJU: VLASTA KUNAVER, DR. MED.

Pediatrinja Vlasta Kunaver o alpinizmu, ženskah in starševstvu

Alpinistka, jadralna padalka in pediatrinja, ki pravi, da še ni bilo dneva v njeni karieri, ko bi ji bilo težko priti v službo.

26. 2. 2016

Kasnejši vstop v vrtec – manj zapletov pri okužbah

Otroci, ki v vrtec vstopijo pri približno enem letu starosti, bodo v prvih treh letih pogosteje obiskali zdravnika zaradi resnejših virusnih okužb, kot če gredo v vrtec pri dveh letih ali kasneje, pravi pediatrinja Helena Mole, dr. med. Tako kažejo podatki pregleda kartotek njenih 146 bolnikov.

22. 12. 2015

Upravičeno presejanje družinske hiperholesterolemije pri otrocih

Kljub priporočilom Svetovne zdravstvene organizacije za presejanje družinske hiperholesterolemije je Slovenija po dostopnih podatkih trenutno edina država na svetu, kjer poteka populacijsko presejanje otrok – že od leta 1995 – v sklopu rednega sistematskega pregleda petletnikov.

22. 12. 2015

Cepljenje: Posebno pozornost izobraževanju zdravstvenih delavcev

Cepljenje je še vedno eden najbolj učinkovitih načinov preprečevanja nalezljivih bolezni. Precepljenost v Sloveniji je za bolezni, za katere je cepljenje obvezno, še vedno razmeroma dobra.

15. 12. 2015
NEVROLOŠKE BOLEZNI

Otroci in multipla skleroza

Retrospektivna raziskava otrok in mladostnikov z multiplo sklerozo (MS), ki so bili na Pediatrični kliniki zdravljeni od leta 1992 do julija letos in je zajela 50 otrok in mladostnikov, je pokazala incidenco pediatrične MS 0,6 na sto tisoč otrok na leto, nam je povedala Neli Bizjak, dr. med.

14. 12. 2015

Zapleti pri okužbi z RSV

Okužbo dihal z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) do drugega leta doživi skoraj vsak otrok. »Pri večini otrok bolezen poteka blago, podobno prehladu. Zapleti se pojavljajo pri približno petih odstotkih,« nam je povedal doc. dr. Vojko Berce, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Maribor.

22. 10. 2015
SLOVENSKA STROKA

Vpliv tramadola na zdravljenje bolečine po operaciji otrok

Asist. dr. Janez Benedik, dr. med., je z ekipo sodelavcev opravil prospektivno randomizirano raziskavo, v katero so bili vključeni otroci, predvideni za operacijo žrelnice in nebnic.

19. 10. 2015

Potrebne spremembe v srčni kirurgiji

Vsako leto se v Sloveniji rodi med 200 in 250 otrok s srčno napako, od teh jih vsaj 75 % potrebuje operacijo pred dopolnjenim drugim letom. »V Društvu za zdravje bolezni srca in ožilja Slovenije staršem diagnosticiranih otrok nudimo formalno pomoč v obliki smernic tako za starše kot za otroke,« je ob začetku akcije za kakovostno in varno oskrbo otrok s prirojenimi srčnimi napakami povedala Petra Aleš, predsednica sekcije za prirojene srčne napake.

19. 10. 2015
VELIKI 4 - BMJ

Glavkom zaradi steroidov in slepota pri otrocih

V Centru za oftalmološke znanosti v New Delhiju so opravili raziskavo, s katero so želeli ugotoviti prevalenco glavkoma zaradi steroidov pri otrocih in izrazitost okvare vida zaradi njega. Za raziskavo so retrospektivno pregledali zdravstveno dokumentacijo in analizirali podatke pediatričnih bolnikov, zaradi glavkoma obravnavanih v centru v petih letih pred analizo. Članek je bil objavljen v publikacijah BMJ.

21. 6. 2015

Številni dejavniki razvoja astme pri otrocih

Natančen vzrok astme ni znan, vemo pa, da se pri njenem nastanku prepletajo genetski dejavniki z dejavniki okolja.

27. 5. 2015
6 7 8 9 10

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.