Vpliv onesnaževalcev na dihala vse bolj pod drobnogledom
Letošnji mednarodni kongres ERS je spet kar nekaj pozornosti namenil vplivu onesnaževalcev na dihala. Izkazalo se je, da so delci PM10, dušikov dioksid (NO2) in žveplov dioksid (SO2) v onesnaženem zraku skupaj povezani S tveganjem za smrt pri dojenčki območji. A to niso edini onesnaževalci, ki nas lahko skrbijo.
Za izkoreninjenje raka je potrebno cepljenje obeh spolov
V Sloveniji zaradi raka materničnega vratu, ki je posledica okužbe z najbolj agresivnimi genotipi humanega papiloma virusa (HPV), še vedno umre 40 do 50 žensk na leto. Ker so tudi moški prenašalci HPV, je nujno cepljenje obeh spolov, opozarja stroka ob 10-letnici celjenja proti HPV v Sloveniji.
Slovenske pediatre še vedno skrbi nizka precepljenost
Učinkovitost cepiv in precepljenost populacije je bila ena od tem ESPID 2019, letnega srečanja Evropskega združenja za pediatrične infekcijske bolezni v Ljubljani, ki se ga je udeležilo več kot 2.300 pediatrov, infektologov in mikrobiologov z vsega sveta.
Večina tujkov preide prebavila brez težav
Največ tujkov zaužijejo otroci v starosti od šest mesecev do šestega leta. Med najbolj nevarnimi so ostri in koničasti tujki, gumbne baterije in več magnetov ali magnet in dodaten kovinski tujek. V teh primerih moramo ukrepati takoj, pravi doc. dr. Jernej Dolinšek, dr. med., iz UKC Maribor.
Biološka zdravila tudi proti atopijskemu dermatitisu
Pojavnost atopijskega dermatitisa v zahodnih državah narašča. Prizadene do petino otrok in od 2 do 8 % odraslih. V Sloveniji je odraslih bolnikov z atopijskim dermatitisom okoli 2 %, ocenjuje Maja Benko, dr. med., z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.
Koža kot ogledalo notranjosti
Kronična avtoimunska kožna bolezen lahko pomeni večje tveganje za razvoj kronične bolezni, po drugi strani pa se marsikatera bolezen notranjih organov kaže tudi s spremembami na koži. V kožno ogledalo smo pogledali s pomočjo asist. dr. Mateje Starbek Zorko, dr. med.
Na vrhu tobogana se še lahko obrnemo
Ko izklopimo avtopilota, smo ranljivejši, saj se izognemo ukalupljenemu, običajnemu ravnanju, a hkrati smo močnejši, saj smo bolj dovzetni za to, da prisluhnemo svojim občutkom in tudi bolniku pred nami, je prepričana doc. dr. Tina Bregant, dr. med. Tega nas nauči čuječnost.
Najboljša zaščita proti okužbi je še vedno cepljenje
»Pri dojenčkih in majhnih otrocih ostaja rotavirus najpogostejši povzročitelj akutne črevesne bolezni. Do petega leta starosti se z rotavirusi okuži skoraj vsak otrok. Kljub jasnim priporočilom stroke pa je precepljenost dojenčkov proti rotavirusnim okužbam v Sloveniji še vedno premajhna in znaša v povprečju med 20 in 25 %,« opozarja Denis Baš, dr. med., spec. pediater v Zdravstvenem domu Kamnik.
Tveganje za ADHD in MAS pri mlajših sorojencih otrok s tema motnjama
Bratje in sestre otrok z motnjo pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) ali motnjo avtističnega spektra (MAS) imajo povečano tveganje, da dobijo isto ali drugo od obeh motenj. Prispevek o tem je objavila revija JAMA Pediatrics.
Diagnostiko ovira pomanjkanje ustreznih alergenov
Pomlad s cvetenjem prinaša neprijetnosti predvsem bolnikom z alergijskim rinitisom. Dodatne težave tako njim kot zdravnikom pa povzroča to, da niso vsi alergeni, ki smo jim izpostavljeni v zunanjem okolju, dostopni za testiranje, poudarja doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik.
Pri presejanju novorojencev je prihodnost genetska diagnostika
Na Pediatrični kliniki v Ljubljani od lani poteka program razširjenega presejanja novorojencev za več kot 20 bolezni, program pa naj bi že v kratkem spet razširili, piše doc. dr. Urh Grošelj, dr. med. Predsimptomatska prepoznava teh bolezni je pogoj za preprečevanje pogosto hudih posledic.
Ocena možganske okvare pri encefalopatiji novorojenčka z magnetnoresonančno spektroskopijo
S protonsko magnetnoresonančno spektroskopijo (MRS) talamusa je pri encefalopatiji novorojenčka kmalu po rojstvu mogoče zelo natančno napovedati, kakšen bo nevrološki razvoj otroka v starosti dveh let, so objavili raziskovalci na spletni strani revije The Lancet Neurology.
Za mlade je luskavica še večje psihično breme
Po raziskavah otroci za psoriazo najpogosteje zbolijo med 7. in 11. letom. Zanesljivih podatkov o tem, kolikšen delež otrok, katerih starš oziroma starša sta psoriatika, bo zbolel za luskavico, ni, ugotavlja asist. dr. Mateja Starbek Zorko, dr. med., z Dermatološke klinike UKC Ljubljana.
Preglejmo tudi »skrite« sklepe
Juvenilni idiopatski artritis se razvije postopoma. Pojavijo se otekline sklepov in omejena gibljivost. Bolečina ni tako izrazita kot pri odraslih in otroci lahko svojo aktivnost presenetljivo dobro prilagodijo, ugotavlja asist. dr. Mojca Zajc Avramovič, dr. med., spec. pediatrije, iz UKC Ljubljana.
Ali KVČB odnese brezskrbno otroštvo?
V klinični praksi opažajo, da se s KVČB najtežje soočajo mladostniki, najstniki, ki imajo lahko že brez bolezni težave z odraščanjem, z razvojem samopodobe in tekmovalno naravnanostjo sodobnega življenja, ugotavlja mag. Darja Urlep Žužej, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana, kjer na leto zdravijo po 20 do 35 na novo odkritih bolnikov.