Onkologija z radioterapijo

VIDEO

Rak ledvic, urotelija in prostate na ESMO 2021

Katere študije in podatki s področja zdravljenja urogenitalnih rakov so na ESMO 2021 navdušili angleškega onkologa prof. dr. Thomasa Powlesa? Pripravil je kratek pregled po njegovem mnenju najpomembnejših novosti.

19. 10. 2021

Kako komunicirati o osebah s pljučnim rakom?

Mednarodno združenje za preučevanje pljučnega raka (IASLC) je izdalo osnovna priporočila, ki spodbujajo spoštljivo komunikacijo o osebah s pljučnim rakom. Na prvo mesto postavljajo bolnika in premoščanje stigme, ki jo doživljajo zaradi kajenja.

18. 10. 2021

Kakšno je poznavanje imunoterapije in prognoze raka?

Hiter napredek onkološkega zdravljenja, ki ga je prinesel tudi razvoj imunoterapije, za bolnike pa tudi zdravnike neonkologe nemalokrat pomeni težavo. Slabo je prepoznavanje prognoz, terapij, ki so na voljo, pa tudi njihovih potencialnih stranskih učinkov. Kaj sta ugotovili dve zanimivi raziskavi, predstavljeni na letošnjem kongresu ESMO?

18. 10. 2021

Kdaj bo pri nas zaživel presejalni program raka pljuč?

Zakaj je skrajni čas, da tudi v Sloveniji začnemo s programom presajanja za raka pljuč, v videu razlaga pnevmolog doc. dr. Aleš Rozman, dr. med., direktor Klinike Golnik. Kateri so ključni kriteriji za uspešnost programa? Katere izzive imamo pri vzpostavljanju?

18. 10. 2021

Revolucija v zdravljenju raka pljuč

Terapija z zaviralci imunskih nadzornih točk je pred desetimi leti spremenila pogled na to, kako lahko obvladujemo raka, in danes še vedno pomeni revolucijo v zdravljenju te bolezni. Kdaj in kako se imunoterapija uporablja pri zdravljenju raka pljuč in kakšne so izkušnje pri zdravljenju na Kliniki Golnik, je razložila pnevmologinja Katja Mohorčič, dr. med.

18. 10. 2021

Kje so bolniki?

Po ocenah Registra raka RS je v času epidemije diagnostika raka pljuč močno upadla, opozarja internistična onkologinja asist. dr. Nina Turnšek, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana. Nekateri bolniki do diagnoze sploh niso prišli ali pa so prišli do nje kasneje, v slabši splošni telesni zmogljivosti in zato s slabšim pričakovanim izidom zdravljenja. 

18. 10. 2021
Vloženka

Neželeni učinki sistemskega zdravljenja raka dojk

13. 10. 2021

Vloga družinskega zdravnika po diagnozi raka

»Ne boš ostal/-a sam/-a.« To je eno najpomembnejših sporočil, ki jih mora specialist družinske medicine posredovati bolnikom z rakom, je prepričana spec. družinske in urgentne medicine asist. dr. Vesna Homar, dr. med., iz ZD Vrhnika. Družinski zdravniki lahko uspešno obvladujejo stiske onkoloških bolnikov, ker so z njimi zaupen odnos vzpostavili že pred diagnozo.

13. 10. 2021
ESMO 2021

Raziskave, ki spreminjajo klinično prakso

Do leta 2040 naj bi število novoodkritih primerov raka na svetu preseglo 30 milijonov na leto. Zato še nikoli ni bilo tako pomembno, da v onkologiji ohranimo raziskovalni utrip in se še tesneje povežemo. Ta misel je vodila septembrski kongres Evropskega združenja za internistično onkologijo. Povzeli smo njegove najvidnejše raziskave s področij raka dojk, raka pljuč, raka prostate in malignega melanoma.

13. 10. 2021
VIDEO

Krog podhranjenosti ogroža zdravje in zdravljenje

Prehranska podpora pri bolnikih z rakavo boleznijo pozitivno vpliva na zdravljenje in zdravje bolnika. Presnovne spremembe se pojavijo že veliko prej, preden so fenotipsko vidne, zato je pomembno, da se prehransko ogroženost pravočasno prepozna in ustrezno obravnava, pravi specialistka klinične dietetike Denis Mlakar Mastnak iz Onkološkega Inštituta Ljubljana.

24. 9. 2021
PREGLEDNICA

Druge bolezni prostate in sečil

EAU 2021 novosti s področja drugih bolezni prostate in sečil.

25. 7. 2021
EAU 2021

Rak ledvic

EAU 2021 novosti o vlogi lokacije tumorja, 3D modelu za spremljanje tumorja ledvic, vlogi PSMA PET-CT in citoreduktivni terapiji.

23. 7. 2021
EAU 2021

Rak mehurja in zgornjega urotrakta

EAU 2021 novosti o genskih mutacijah pri refraktarnih tumorjih mehurja, genski terapiji, biomarkerjih, diagnostiki in neoadjuvantni kemoterapiji.

23. 7. 2021
EAU 2021

Metastatski rak prostate

EAU 2021 novosti o sistemski terapiji v zgodnjih stadijih, citoredukciji pri oligometastatski lokalno razširjeni bolezni in genetskem testiranju.

23. 7. 2021
EAU 2021

Rak prostate

Specialist urologije Borut Gubina, dr. med., je pripravil podroben pregled letošnjega kongresa EAU. V videu o raku prostate je predstavil študijo IMPACT, zakaj in kako zmanjšati diagnostiko in zdravljenje, vlogo genomskih markerjev, novosti pri biopsiji, biokemični recidiv po radikalni prostatektomiji in kaj je novega na področju presejanja.

23. 7. 2021
EAU 2021

Kakšne spremembe v klinično prakso prinaša letošnji kongres EAU?

Medtem ko smo bili v zadnjih letih priča predvsem novostim pri zdravljenju napredovale oblike raka prostate, se je letos dosti govorilo tudi o začetnih oblikah, o trenutnem pogledu mednarodne urološke skupnosti na zgodnje odkrivanje in diagnostiki. Splošen pregled novosti, tudi na področju benignih bolezni, je prispeval prim. doc. dr. Dejan Bratuš, dr. med.

23. 7. 2021

ASCO 2021 in rak prostate: izpostavljeni rezultati

Dodatek abiraterona k zdravljenju z odtegnitvijo androgenov in standardnemu zdravljenju z docetakselom je statistično značilno izboljšal izide zdravljenja pri bolnikih z novoodkritim rHORP ob minimalni dodatni kratkoročni toksičnosti. Podrobnosti prelomne raziskave faze III PEACE-1 je strnila specialistka internistične onkologije dr. Mojca Humar, dr. med., iz SB Nova Gorica.

19. 7. 2021
ASCO 2021

Novosti v sistemskem zdravljenju raka ledvičnih celic in raka sečnega mehurja

V sistemskem zdravljenju napredovalega raka ledvičnih celic smo bili v zadnjem desetletju priča velikemu preboju. Temelj sistemskega zdravljenja sta danes tako imenovano tarčno zdravljenje z zaviralci tirozin kinaz in imunoterapija z zdravili iz skupine zaviralcev nadzornih kontrolnih točk. O napredku piše Tanja Ovčariček, dr. med.

2. 7. 2021
INFOGRAFIKA

Posodobljeni podatki raziskav ACIS in TITAN

2. 7. 2021
ASCO 2021

Ciljano obsevanje rakavih celic

Na letošnjem kongresu ASCO je bila predstavljena prva tarčna radioterapija za zdravljenje raka prostate, ki lahko pomembno izboljša prognozo bolnikov z razsejanim proti kastraciji odpornim rakom prostate, pri katerih je bolezen napredovala kljub kemoterapiji in antiandrogenskemu zdravljenju.

2. 7. 2021
3 4 5 6 7 8 9

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.