Novosti v obravnavi tumorjev jeter na HPB-konziliju
V UKC Ljubljana že vrsto let redno poteka hepato-pankreatiko-biliarni konzilij (HPB-konzilij), na katerem se vsak teden obravnavajo bolniki z rakavimi obolenji jeter, trebušne slinavke in žolčnih vodov ter tudi številno drugo patologijo tega področja. Odslej je za kakovostnejšo obravnavo na voljo spletni obrazec za prijavljanje bolnikov na konzilij.
Premiki v zdravljenju ne-Hodgkinovih limfomov
Pri zdravljenju ne-Hodgkinovih limfomov (NHL) smo v tem letu glede na izsledke raziskav dočakali več novosti, ki pomenijo tudi premik v klinični praksi. Kaj prinašajo spremembe za slovenske bolnike in kateri izzivi v zdravljenju ostajajo še neodgovorjeni?
Strategija intenziviranja zdravljenja: kaj pravijo raziskave?
Prihodnost zdravljenja rHORP temelji na terapevtskih kombinacijah. V tabeli smo zbrali klinične raziskave, ki ponazarjajo celokupno preživetje bolnikov z napredovalo boleznijo po uvedbi dvojne in trojne terapije. Podatki so bili predstavljeni tudi na EAU22.
Novejše hormonsko zdravljenje bi lahko predpisovali tudi urologi
Celotnega bremena zdravljenja napredovalega raka prostate internistični onkologi najverjetneje ne morejo (več) nositi sami, zato jim lahko pri predpisovanju novejše hormonske terapije nasproti pridejo urologi, je dejal prim. doc. dr. Dejan Bratuš, dr. med., spec. urologije. Julija se je v Amsterdamu udeležil kongresa EAU in povzel še nekaj pomembnejših sporočil.
Kaj je odmevalo na kongresu EAU22?
Ste v začetku julija morda zamudili največji evropski urološki kongres? Eden izmed slovenskih udeležencev dogajanja v Amsterdamu je za domače kolege povzel kongresne poudarke, ki se dotikajo tako onkoloških obolenj kot tudi ostalih najpogostejših uroloških izzivov. Kateri trendi bodo krojili vsakodnevno prakso?
Kdaj pomisliti na policitemijo vero?
Pri nastanku policitemije vere (PV), ki sodi med kronične mieloproliferativne novotvorbe, ima ključno vlogo genetska sprememba matičnih celic, usmerjenih v mielopoezo. Več kot 90 % bolnikov ima ob tem mutacijo JAK2. Kdaj pomisliti na to bolezen in kakšno zdravljenje je pri nas na voljo, je razložila spec. interne medicine in hematologije prim. Nataša Fikfak, dr. med.
Povezanost cepljenja proti HPV s pojavnostjo karcinomov
Devetvalentno cepivo danes učinkovito ščiti pred okužbo s humanimi papilomavirusi (HPV), vendar pa je povezava med cepljenjem proti HPV in pojavnostjo karcinomov, ki jih povzročajo HPV, v splošni populaciji neraziskana. To povezavo so raziskovali ameriški raziskovalci v marčni številki revije JAMA.
Kako kmalu bodo rezultati raziskav spremenili našo klinično prakso?
Letošnje najpomembnejše novosti na področju zdravljenja razsejanega raka prostate je povzela dr. Mojca Humar, dr. med., specialistka internistične onkologije iz Splošne bolnišnice Dr. Franca Derganca Nova Gorica. Izpostavila je tri klinične raziskave in napovedala, kdaj bodo njihovi rezultati spremenili obstoječe algoritme zdravljenja.
Metaanaliza: trojna terapija in učinkovitost zaviralcev PARP
Oglejte si strnjen povzetek rezultatov dveh odmevnih metaanaliz, predstavljenih na kongresu ASCO GU. Kakšne uspehe dosega trojna terapija v primerjavi z dvojno pri mHORP in kaj sporočajo primerjalni rezultati glede učinkovitost zaviralcev PARP pri mKORP?
Pljučni rak pri ženskah – je kako drugačen?
Ali obstajajo dejavniki tveganja za nastanek pljučnega raka, značilni samo za ženske? So tumorji pri ženskah tako drugačni kot pri moških, da bi lahko celo govorili o posebni, ženski tumorski entiteti? To je le nekaj tem, ki so jih v začetku marca obravnavali pri Evropskem respiratornem združenju.
Je rak že kronična bolezen?
Ali danes o raku že lahko govorimo kot o kronični bolezni? Kaj vpliva na daljša preživetja bolnikov? Odgovore je na 25. Schrottovih dnevih strukturirano nanizala asist. dr. Nina Turnšek, dr. med., spec. internistične onkologije, z Onkološkega inštituta Ljubljana
Vpliv vitamina D na rak dojk
Rezultati velike prospektivne raziskave Pathways so pokazali, da je zadostna raven vitamina D v krvi ob postavitvi diagnoze raka dojk verjetno povezana z boljšim izidom zdravljenja. Ob rastočem zanimanju za to temo je specialistka interne medicine in endokrinologinja prof. dr. Marija Pfeifer, dr. med., predstavila do zdaj znana dejstva, možnosti in omejitve.
Sočasni presežek kilogramov in pomanjkanje funkcionalne mase
Kako poteka prehranska podpora onkoloških bolnikov v edini ambulanti za klinično prehrano na sekundarnem nivoju? Njena vodja, Renata Hribar, dr. med., in klinična dietetičarka dr. Irena Hren iz SB Novo mesto sta predstavili primer dobre prakse, ki dviga nivo znanja o klinični prehrani med strokovno javnostjo v jugovzhodni regiji.
Kdaj je čas za napotitev v paliativno oskrbo?
V Sloveniji je po podatkih aktualne raziskave, opravljene na Onkološkem inštitutu Ljubljana, srednji čas od napotitve bolnikov z rakom dojk v paliativno oskrbo do njihove smrti 18 dni. Kaj naj bo podlaga zgodnejših napotitev oziroma kdaj je pravi čas za napotitev v paliativno oskrbo, so razpravljali na novembrskih Dnevih internistične onkologije.
Izboljšanje odziva PSA, rPFS, MFS in OS
Dodatna analiza kliničnih raziskav TITAN in SPARTAN, v kateri so bolnike stratificirali po starosti, je pokazala dobrobit zdravljenja z apalutamidom v kombinaciji z ADT pri bolnikih z razsejanim za kastracijo občutljivim rakom prostate in pri bolnikih z nerazsejanim proti kastraciji odpornim rakom prostate.