
Temozolomid kot dodatek k obsevanju pri zdravljenju bolnikov s pljučnim rakom z zasevki v možganih
Možganski zasevki se razvijejo pri 18 do 43 odstotkih bolnikov s pljučnim rakom. Njihovo srednje preživetje po diagnozi zasevkov je 4,2 meseca, s slabo kakovostjo življenja (vrtoglavica, slabost, zmedenost, nevrološki izpadi).
Šola pljučnega raka
Pljučni rak je eden najpogostejših rakov, napoved poteka bolezni pa je slaba. Na OI so pripravili prvo šolo pljučnega raka z namenom povezati družinske zdravnike, ki prvi posumijo na bolezen, in specialiste, ki jo potrdijo in zdravijo. Pripravili smo povzetke nekaj zanimivejših predavanj.
Pembrolizumab pri napredovalem melanomu boljši od ipilimumaba
Revija New England Journal of Medicine je pred kratkim objavila poročilo o randomizirani raziskavi KEYNOTE-006, v kateri so pri bolnikih z napredovalim melanomom primerjali pembrolizumab (zaviralec PD-1) z ipilimumabom (zaviralec CTLA-4). Pembrolizumab se je izkazal za statistično značilno boljšega od ipilimumaba, kar zadeva preživetje brez napredovanja bolezni in skupno preživetje.
Trojni imunski napad na raka
Imunoterapija je najhitreje razvijajoče se področje zdravljenja raka, kar potrjujejo nekateri letošnji domači in mednarodni dogodki. Bili smo na mednarodni konferenci CITIM 2015 v Ljubljani in na srečanju domače strokovne javnosti o zdravljenju pljučnega raka s tarčnimi zdravili.
Nove metode zdravljenja neresektabilnega karcinoma glave in vratu
Prof. dr. Primož Strojan, dr. med., je s sodelavci na Onkološkem inštitutu v Ljubljani opravil prospektivno klinično raziskavo faze II, katere namen je bil ovrednotiti lokoregionalno kontrolo in toksičnost indukcijske kemoterapije z docetakselom, cisplatinom ter 5-fluorouracilom (TPF), ki ji sledi sočasna imunokemoradioterapija s cetuksimabom (CMb) ter cisplatinom pri neresektabilnem ploščatoceličnem karcinomu glave in vratu.
O zdravljenju gigantocelularnega kostnega tumorja
Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani smo sredi marca prisluhnili predavanju o zdravljenju redke bolezni, gigantocelularnega kostnega tumorja, ki je v osnovi sicer benigen, vendar lokalno agresiven. Zato je zdravljenje, s katerim preprečimo invalidnost in bolečino kot glavna simptoma, nujno.
Boljše preživetje bolnic z mutacijo BRCA po obojestranski mastektomiji
Ženske, ki so jim raka dojk odkrili v zgodnji fazi in ki imajo tudi mutacijo gena BRCA, imajo po obojestranski mastektomiji manjšo verjetnost smrti zaradi raka dojk kot tiste z le eno odstranjeno dojko.
Obsevanje prsnega koša pri drobnoceličnem raku pljuč
Drobnocelični rak pljuč pomeni okrog 13 odstotkov vseh primerov raka pljuč in je tako precej redkejši od nedrobnocelične bolezni. Toda zaradi bioloških značilnosti ima večina bolnikov ob postavitvi diagnoze že razširjeno bolezen.
Male skrivnosti kliničnih študij
Letošnji Dnevi internistične onkologije so bili organizirani kot tečaj dobre klinične prakse, na katerem je bila glavna tema izvajanje kliničnih raziskav. Tečaj sta vodili predavateljici Evropskega foruma za dobro klinično prakso (EFGCP) Ingrid Klingmann in Nicky Dodsworth.

Razsejana rakasta bolezen postaja kronična
Tirozinkinazni inhibitorji (TKI) so v zadnjem desetletju prinesli velik napredek v obravnavi bolnikov z razsejanim nedrobnoceličnim pljučnim rakom (NDPR), ki imajo mutacijo receptorja za epidermalni rastni dejavnik (EGFR). Učinkoviti so tudi pri zdravljenju nekaterih drugih vrst raka, kot so levkemije, rak ledvic in drugi, piše dr. Martina Vrankar, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.
CITIM 2015: Z imunoterapijo nad nepremagljive rake
Potem ko je bila imunoterapija med osrednjimi temami na nedavnem onkološkem kongresu ESMO, se bodo številni strokovnjaki s tega področja aprila 2015 zbrali še v Sloveniji, na mednarodni konferenci o imunoterapiji in spremljanju imunskih odzivov pri raku (CITIM, www.CancerITIM.org).
Folfoxiri izboljša izide pri metastatskem raku debelega črevesa in danke
Pravočasna prepoznava in začetek zdravljenja ostajata v boju s kolorektalnim rakom na prvem mestu. A marsikdaj se bolniki ne odzovejo na uvodno terapijo in bolezen napreduje. Oblikovanje uspešnih shem za zdravljenje napredovale bolezni tako ostaja zapleten vozel, ki so ga poskušali razvozlati raziskovalci študije TRIBE.
Geriatrična obravnava starostnika z rakom
Glavni vzrok umrljivosti za moške pri nas niso več srčno-žilne bolezni, ampak rak. V nasprotju z moškimi pa ženske v Sloveniji še zmeraj najpogosteje umirajo zaradi srčno-žilnih bolezni. Obravnava starostnika z rakom je poseben izziv, na katerega tako pri nas kot tudi marsikje po svetu še nismo dovolj dobro pripravljeni.
Najbolj rastoče področje novih zdravil
Biološkim zdravilom se v javnosti namenja veliko pozornosti tako s stališča novih terapevtskih možnosti kot (ne)varnosti za bolnika in z vidika farmakoekonomike. Zadnja generacija rekombinantnih monoklonskih protiteles je največ novosti prinesla predvsem na področje revmatologije in onkologije.