
Cunami biosimilarjev
Prvo podobno biološko zdravilo – biosimilar – iz skupine monoklonskih protiteles, ki ga je za trženje odobrila EMA, je bil zaviralec TNF-alfa infliksimab. Kasneje je na evropski trg prišlo še precejšnje število biosimilarjev, ki dopolnjujejo terapevtske možnosti tudi zunaj področja kroničnih vnetnih bolezni. Dinamika razvoja biosimilarjev nekako sledi vzorcu razvoja originalnih protivnetnih bioloških zdravil, vse bolj pa so pod drobnogledom terapevtska monoklonska protitelesa za onkološko zdravljenje.
Biološka zdravila in preklopi v onkologiji
»Na onkološkem področju se bomo tudi kmalu srečali s podobnimi biološkimi zdravili ali biosimilarji. Ta zdravila so pomembna zaradi ugodnega finančnega vpliva, zaradi katerega se širi dostopnost tovrstnih zdravil, vendar smo ta trenutek tudi zdravniki pred določenimi dilemami, za katere enostavno še nimamo podatkov,« pravi izr. prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., predstojnica internistične onkologije na Onkološkem inštitutu v Ljubljani.
Svit gre v peti presejalni krog
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki, ki zajema prebivalce v starosti od 60 do 74 let, je letos začel že peti dvoletni presejalni krog. Po zaslugi programa se je že 17 tisoč ljudi izognilo morebitnemu nastanku raka zaradi dovolj zgodnjega odkritja in odstranitve predrakavih sprememb na debelem črevesu ali danki.
Novo zdravilo za zdravljenje kolorektalnega raka
Zdravilo Lonsurf (trifluridin/tipracil) se je uvrstilo na listo P100. Lahko se predpisuje za zdravljenje metastatskega raka debelega črevesa in danke pri bolnikih, ki so bili predhodno že zdravljeni z zdravili proti VEGF in zdravili proti EGFR (v primeru KRR z divjim tipom KRAS), in sicer na podlagi mnenja internista onkologa. ■ V. T.
Za pravo vrednotenje rezultatov študije CheckMate je še prezgodaj
Letošnji ESMO pa je postregel z negativno študijo, ki bo za prihodnje razumevanje zdravljenja raka z imunoterapijo verjetno zelo pomembna. S prof. dr. Matjažem Zwitterjem, dr. med., smo se pogovarjali o tem, kako razume negativne rezultate zdravljenja pljučnega raka z nivolumabom v prvi liniji.
Bolniku prilagojeno zdravljenje pljučnega raka
Multidisciplinarni pristop, vse boljše diagnostične metode, »renesansa« radioterapije in napredek na področju sistemskega zdravljenje podaljšujejo in izboljšujejo kakovost življenja bolnikov pljučnim rakom, so povedali na drugi Šoli pljučnega raka na Onkološkem inštitutu.
Rak ledvic ostaja izziv
Preteklo desetletje je z zaviralci angiogeneze (ZA) v zdravljenje napredovalega raka ledvičnih celic (RCC) prineslo pomemben napredek. Srednje skupno preživetje (OS) se je s slabega leta podaljšalo na več kot dve leti, na terapijo z ZA se odzove bistveno večji delež bolnikov kot na imunsko zdravljenje s citokini (IFα in IL-II), s katerimi smo te bolnike zdravili predhodno (75 odstotkov vs. pet do deset odstotkov), piše dr. Breda Škrbinc, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.
Lonsurf z dovoljenjem za promet v Evropi
Zdravilo z učinkovinama trifluridin in tipiracil (Lonsurf) je pridobilo dovoljenje za promet v Evropi. V raziskavi RECOURSE je pokazalo dvomesečno izboljšanje mediane skupnega preživetja (7,2 meseca) v primerjavi s placebom (5,2 meseca) pri bolnikih z napredovalim metastatskim kolorektalnim rakom.

Telesna vadba in rak prostate
Pogosto pozabljamo, da lahko z aktivno udeležbo pri zdravljenju, na primer redno telesno dejavnostjo in vadbo, pomembno pripomoremo k podaljšanju in izboljšanju življenja bolnikov z metastatskim proti kastraciji odpornim rakom prostate, piše mag. Tomaž Milanez, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.
Stereotaktično obsevanje tudi pri pljučnem raku
Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani uvedli novo tehniko obsevanja pljučnih tumorjev, imenovano stereotaktično obsevanje (v tujini se uporabljajo kratice SBRT – stereotactic body radiotherapy oziroma SABR – stereotactic ablative body radiotherapy), pišeta asist. dr. Martina Vrankar, dr. med. in asist. dr. Karmen Stanič, dr. med.
Sistemsko zdravljenje raka pri bolnikih z ledvično odpovedjo
Za sistemsko zdravljenje raka je pomembno, da je funkcija organov čim bolj ohranjena, še posebej tistih, ki so neposredno udeleženi pri farmakokinetiki zdravljenja, kot so ledvice. Pri opolnomočenih bolnikih z ledvično odpovedjo lahko z učinkovitim podpornim zdravljenjem in sočasnim dobrim obvladovanjem pridruženih bolezni optimalno uvajamo in vodimo sistemsko zdravljenje raka.
EKT učinkovita pri jetrnih zasevkih
Elektrokemoterapija (EKT) je uveljavljena metoda za lokalno zdravljenje različnih kožnih tumorjev (predvsem malignega melanoma ter bazalno- in ploščatoceličnega raka). Namen raziskave, ki je bila izvedena na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, pa je bil ovrednotiti učinkovitost in varnost EKT z bleomicinom pri zdravljenju jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke (RŠČD) ter razvoj tehnologije za zdravljenje globoko ležečih tumorjev na modelu jetrnih zasevkov.