Onkologija z radioterapijo

5 LET IN NAJODMEVNEJŠIH 5

Po petih letih ustvarjanja revije pHARMONIA smo se ozrli po temah, ki so v njej najbolj odmevale: terapevtske skupine zdravil, nova antikoagulacijska zdravila, revolucija v zdravljenju hepatitisa C, EMPA-REG OUTCOME in imunoterapija.

8. 12. 2016

Nevropatska bolečina pri raku

Zdravljenje raka postaja čedalje učinkovitejše, kar pomeni, da se število preživelih povečuje in da bolniki z rakom živijo dlje. Posledično pa se vse več bolnikov spopada s stranskimi učinki zdravljenja raka, med katerimi je pogosta nevropatska bolečina.

22. 11. 2016
Intervju

Hormonsko nadomestno zdravljenje in rak dojke

10. 11. 2016

Bolniku prilagojeno zdravljenje pljučnega raka

Multidisciplinarni pristop, vse boljše diagnostične metode, »renesansa« radioterapije in napredek na področju sistemskega zdravljenje podaljšujejo in izboljšujejo kakovost življenja bolnikov pljučnim rakom, so povedali na drugi Šoli pljučnega raka na Onkološkem inštitutu.

26. 10. 2016

Rak ledvic ostaja izziv

Preteklo desetletje je z zaviralci angiogeneze (ZA) v zdravljenje napredovalega raka ledvičnih celic (RCC) prineslo pomemben napredek. Srednje skupno preživetje (OS) se je s slabega leta podaljšalo na več kot dve leti, na terapijo z ZA se odzove bistveno večji delež bolnikov kot na imunsko zdravljenje s citokini (IFα in IL-II), s katerimi smo te bolnike zdravili predhodno (75 odstotkov vs. pet do deset odstotkov), piše dr. Breda Škrbinc, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Lonsurf z dovoljenjem za promet v Evropi

Zdravilo z učinkovinama trifluridin in tipiracil (Lonsurf) je pridobilo dovoljenje za promet v Evropi. V raziskavi RECOURSE je pokazalo dvomesečno izboljšanje mediane skupnega preživetja (7,2 meseca) v primerjavi s placebom (5,2 meseca) pri bolnikih z napredovalim metastatskim kolorektalnim rakom.

8. 7. 2016

Telesna vadba in rak prostate

Pogosto pozabljamo, da lahko z aktivno udeležbo pri zdravljenju, na primer redno telesno dejavnostjo in vadbo, pomembno pripomoremo k podaljšanju in izboljšanju življenja bolnikov z metastatskim proti kastraciji odpornim rakom prostate, piše mag. Tomaž Milanez, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.

21. 6. 2016

Stereotaktično obsevanje tudi pri pljučnem raku

Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani uvedli novo tehniko obsevanja pljučnih tumorjev, imenovano stereotaktično obsevanje (v tujini se uporabljajo kratice SBRT – stereotactic body radiotherapy oziroma SABR – stereotactic ablative body radiotherapy), pišeta asist. dr. Martina Vrankar, dr. med. in asist. dr. Karmen Stanič, dr. med.

21. 6. 2016

Sistemsko zdravljenje raka pri bolnikih z ledvično odpovedjo

Za sistemsko zdravljenje raka je pomembno, da je funkcija organov čim bolj ohranjena, še posebej tistih, ki so neposredno udeleženi pri farmakokinetiki zdravljenja, kot so ledvice. Pri opolnomočenih bolnikih z ledvično odpovedjo lahko z učinkovitim podpornim zdravljenjem in sočasnim dobrim obvladovanjem pridruženih bolezni optimalno uvajamo in vodimo sistemsko zdravljenje raka.

22. 12. 2015
SLOVENSKA STROKA

EKT učinkovita pri jetrnih zasevkih

Elektrokemoterapija (EKT) je uveljavljena metoda za lokalno zdravljenje različnih kožnih tumorjev (predvsem malignega melanoma ter bazalno- in ploščatoceličnega raka). Namen raziskave, ki je bila izvedena na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, pa je bil ovrednotiti učinkovitost in varnost EKT z bleomicinom pri zdravljenju jetrnih zasevkov raka debelega črevesa in danke (RŠČD) ter razvoj tehnologije za zdravljenje globoko ležečih tumorjev na modelu jetrnih zasevkov.

14. 12. 2015
ESMO 2015

Pomembne razlike v preživetju evropskih bolnikov z rakom

Čeprav se na splošno v Evropi število bolnikov z rakom, ki preživijo pet ali več let, povečuje, obstajajo pomembne razlike med državami, še posebej pri bolnikih s krvnimi raki.

12. 10. 2015
ESMO 2015

Temozolomid kot dodatek k obsevanju pri zdravljenju bolnikov s pljučnim rakom z zasevki v možganih

Možganski zasevki se razvijejo pri 18 do 43 odstotkih bolnikov s pljučnim rakom. Njihovo srednje preživetje po diagnozi zasevkov je 4,2 meseca, s slabo kakovostjo življenja (vrtoglavica, slabost, zmedenost, nevrološki izpadi).

12. 10. 2015

Šola pljučnega raka

Pljučni rak je eden najpogostejših rakov, napoved poteka bolezni pa je slaba. Na OI so pripravili prvo šolo pljučnega raka z namenom povezati družinske zdravnike, ki prvi posumijo na bolezen, in specialiste, ki jo potrdijo in zdravijo. Pripravili smo povzetke nekaj zanimivejših predavanj.

23. 9. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Pembrolizumab pri napredovalem melanomu boljši od ipilimumaba

Revija New England Journal of Medicine je pred kratkim objavila poročilo o randomizirani raziskavi KEYNOTE-006, v kateri so pri bolnikih z napredovalim melanomom primerjali pembrolizumab (zaviralec PD-1) z ipilimumabom (zaviralec CTLA-4). Pembrolizumab se je izkazal za statistično značilno boljšega od ipilimumaba, kar zadeva preživetje brez napredovanja bolezni in skupno preživetje.

21. 6. 2015
ASCO 2015

Trojni imunski napad na raka

Imunoterapija je najhitreje razvijajoče se področje zdravljenja raka, kar potrjujejo nekateri letošnji domači in mednarodni dogodki. Bili smo na mednarodni konferenci CITIM 2015 v Ljubljani in na srečanju domače strokovne javnosti o zdravljenju pljučnega raka s tarčnimi zdravili.

27. 5. 2015
SLOVENSKA STROKA

Nove metode zdravljenja neresektabilnega karcinoma glave in vratu

Prof. dr. Primož Strojan, dr. med., je s sodelavci na Onkološkem inštitutu v Ljubljani opravil prospektivno klinično raziskavo faze II, katere namen je bil ovrednotiti lokoregionalno kontrolo in toksičnost indukcijske kemoterapije z docetakselom, cisplatinom ter 5-fluorouracilom (TPF), ki ji sledi sočasna imunokemoradioterapija s cetuksimabom (CMb) ter cisplatinom pri neresektabilnem ploščatoceličnem karcinomu glave in vratu.

31. 3. 2015
REDKE BOLEZNI

O zdravljenju gigantocelularnega kostnega tumorja

Na Onkološkem inštitutu v Ljubljani smo sredi marca prisluhnili predavanju o zdravljenju redke bolezni, gigantocelularnega kostnega tumorja, ki je v osnovi sicer benigen, vendar lokalno agresiven. Zato je zdravljenje, s katerim preprečimo invalidnost in bolečino kot glavna simptoma, nujno.

30. 3. 2015
EAU 2014

Rak prostate – gneča na polici z zdravili

Zdravljenje razsejanega proti kastraciji odpornega raka prostate je dolga leta vključevalo le zdravljenje s kemoterapijo. Zdaj je na trgu nekaj novih zdravil.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - BMJ

Boljše preživetje bolnic z mutacijo BRCA po obojestranski mastektomiji

Ženske, ki so jim raka dojk odkrili v zgodnji fazi in ki imajo tudi mutacijo gena BRCA, imajo po obojestranski mastektomiji manjšo verjetnost smrti zaradi raka dojk kot tiste z le eno odstranjeno dojko.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Obsevanje prsnega koša pri drobnoceličnem raku pljuč

Drobnocelični rak pljuč pomeni okrog 13 odstotkov vseh primerov raka pljuč in je tako precej redkejši od nedrobnocelične bolezni. Toda zaradi bioloških značilnosti ima večina bolnikov ob postavitvi diagnoze že razširjeno bolezen.

24. 1. 2015

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.