Onkologija z radioterapijo

ESMO 2018

Šestina bolnic ne jemlje predpisanih hormonskih zdravil

Rezultati prospektivne raziskave na podlagi meritev koncentracije tamoksifena v serumu so pokazali, da 16 % premenopavzalnih bolnic z rakom dojk v stadijih od I do III ne jemlje redno tamoksifena, predpisanega kot dopolnilno hormonsko zdravljenje.

5. 11. 2018
ESMO 2018

Lokalno obsevanje podaljša preživetje pri novoodkritem razsejanem raku prostate

Dobili smo prve dokaze, da lokalno obsevanje primarnega tumorja, dodano standardnemu zdravljenju, podaljša preživetje bolnikov z novoodkritim razsejanim rakom prostate, ki imajo majhno obremenitev z zasevki.

5. 11. 2018
ESMO 2018

Imunoterapija v prvem redu zdravljenja napredovalega raka glave in vratu?

Randomizirana raziskava KEYNOTE-048 je pokazala, da pembrolizumab podaljša preživetje bolnikov s ploščatoceličnim karcinomom glave in vratu, pri katerih se je bolezen ponovila ali razširila zunaj primarnega tumorja in ki zaradi tega predhodno niso prejeli kemoterapije ali sistemskega zdravljenja.

5. 11. 2018
Intervju

Glavna tema ESMO 2018: imunoterapija

5. 11. 2018
ESMO 2018

Melanom: znova potrjena učinkovitost kombinacije dabrafeniba in trametiniba

Posodobljeni rezultati raziskave tretje faze COMBI-AD so potrdili, da dopolnilno zdravljenje s kombinacijo dabrafeniba (zaviralca BRAF) in trametiniba (zaviralca MEK) podaljša preživetje brez ponovitve bolezni pri kirurško zdravljenih bolnikih z melanomom z mutacijo BRAF V600 v stadiju III.

5. 11. 2018
NA KRATKO

Prsni vsadki povezani z rakom

Ženske s prsnimi vsadki imajo tveganje za razvoj s prsnimi vsadki povezanega anaplastičnega velikoceličnega limfoma, na svoji spletni strani piše Ameriški urad za prehrano in zdravila (FDA). Javnosti ob tem pojasnjujejo, da ne gre za raka dojk, ampak za vrsto ne-Hodgkinovega limfoma

22. 10. 2018

Urotelijski karcinom

Obravnava in prognoza urotelijskih karcinomov se razlikujeta glede na mesto malignoma kljub enakim histološkim značilnostim. Za zgodnjo diagnozo sta ključna spremljanje potencialno povezanih simptomov in takojšnja napotitev bolnika k izkušenemu urologu.

21. 10. 2018

Nove smernice za diagnostiko in zdravljenje raka dojk

Glede na prejšnje smernice iz leta 2014 je v novih največ novosti v sistemskem zdravljenju raka dojk, predvsem pri zdravljenju razsejane bolezni, kjer je na voljo tudi nekaj novih zdravil, nam je povedala dr. Simona Borštnar, dr. med. z Onkološkega inštituta Ljubljana.

26. 9. 2018

Nove smernice za obravnavo kožnega melanoma

Na Onkološkem inštitutu so po osmih letih objavili nove smernice za obravnavo kožnega melanoma. Narekovale so jih predvsem spremembe na področju sistemskega zdravljenja oziroma nova zdravila, nam je povedal prof. dr. Marko Hočevar, dr. med.

26. 6. 2018
NA KRATKO

Okrepitev zdravljenja zgodnjega raka dojk

Evropska komisija je odobrila pertuzumab (Perjeta) v kombinaciji s trastuzumabom (Herceptin) in kemoterapijo za dopolnilno zdravljenje bolnic z zgodnjim HER2-pozitivnim rakom dojk z velikim tveganjem za ponovitev bolezn

20. 6. 2018
NA KRATKO

Lonsurf podaljša skupno preživetje

Klinična študija tretje faze TAGS je potrdila, da kombinacija trifluridina in tipiracila (Lonsurf®) podaljša skupno preživetje predhodno zdravljenih bolnikov z metastatskim rakom želodca

20. 6. 2018
NA KRATKO

Rak jetrnih celic

Raziskovalna retrospektivna analiza je pokazala klinično korist zaporednega zdravljenja bolnikov z napredovalim rakom jetrnih celic s sorafenibom (Nexavar) in nato regorafenibom (Stivarga

20. 6. 2018
NA KRATKO

Atezolizumab razvrščen na listo bolnišničnih zdravil

20. 6. 2018
VELIKI 4 - Lancet

Breme raka zaradi sladkorne bolezni in čezmerne teže

5,6 % v letu 2012 odkritih primerov raka po svetu lahko pripišemo sladkorni bolezni in čezmerni teži kot neodvisnima dejavnikoma tveganja, ugotavlja v reviji The Lancet objavljena študija, ki so jo izvedli raziskovalci Imperial Collegea v Londonu in Mednarodne agencije za raziskovanje raka.

20. 6. 2018
VELIKI 4 - JAMA

Presejanje za raka prostate smiselno le za nekatere posameznike

Po posodobljenih priporočilih delovne skupine ameriških strokovnjakov za preventivo (US Preventive Services Task Force), objavljenih v reviji JAMA, je presejalno testiranje za raka prostate, ki temelji na merjenju koncentracije prostatičnega specifičnega antigena (PSA) v krvi, verjetno smiselno za nekatere moške, stare od 55 do 69 let.

20. 6. 2018
ASCO 2018

Mnogo žensk z zgodnjim rakom dojk ne potrebuje kemoterapije

Približno 70 % žensk s HR+ HER2- zgodnjim rakom dojk brez zasevkov v pazdušnih bezgavkah ob upoštevanju 21-genskega podpisa tumorja ne potrebuje dopolnilne kemoterapije po kirurškem zdravljenju, je pokazala velika randomizirana raziskava.

20. 6. 2018
EAU 2018

Ciljana biopsija prostate namesto standardne

Ciljana biopsija prostate, izvedena na podlagi izvida multiparametričnega magnetno­resonančnega slikanja (mpMR), je učinkovitejša strategija za odkrivanje raka prostate kot standardna sistematična ultrazvočno vodena biopsija, je pokazala mednarodna multicentrična prospektivna randomizirana raziskava PRECISION.

20. 6. 2018
POBUDA

Optimalna prehranska preskrba bolnikov

Predstavniki številnih društev kroničnih bolnikov smo se konec marca srečali z namenom podpreti evropsko pobudo ONCA (Optimal Nutrition Care for All), ki se zavzema za dostop do optimalne prehrane za vse prebivalce EU. V razpravi smo se strinjali, da na podlagi Resolucije o nacionalnem programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015–2025 zahtevamo, da se tudi v Sloveniji poskrbi za optimalno prehransko oskrbo bolnikov na vseh nivojih zdravstvenega varstva.

18. 6. 2018

Rak prostate: opazovanje ali zdravljenje?

27. 3. 2018

Palbociklib in ribociklib na voljo slovenskim bolnicam z rakom dojk HR+/HER2-

Kot pravi dr. Simona Borštnar, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana, je v celotni populaciji bolnic z rakom dojk okoli 70 odstotkov takih, ki imajo omenjeni podtip raka dojk.

21. 3. 2018

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.