Onkologija z radioterapijo

Doc. dr. Martina Vrankar, dr. med.:

Nove slovenske smernice za obravnavo pljučnega raka

V zadnjih 15 letih se je zgodilo veliko novosti v zdravljenju pljučnega raka, zato so bile nove slovenske smernice že težko pričakovane. Na Tavčarjevih dnevih jih je predstavila doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana in povedala, da gre za pomemben korak k poenotenju obravnave bolnikov.

16. 12. 2019
Izr. prof. dr. Viljem Kovač, dr. med.:

Breme pljučnega raka je še vedno nacionalni problem

»Kljub velikim naporom smo petletno preživetje bolnikov s pljučnim rakom v zadnjih letih izboljšali le za tri odstotke. V želji, da bi bili uspešnejši, usmerjamo svoje moči v nove preventivne programe, še bolj dostopno pulmološko obravnavo in pa v nova obetavna zdravljenja,« je povedal strokovni direktor Onkološkega inštituta, izr. prof. dr. Viljem Kovač, dr. med.

16. 12. 2019
Intervju

Personalizirana medicina spreminja koncept zdravljenja

11. 12. 2019
VELIKI 4 - THE LANCET

Nadomestno hormonsko zdravljenje in povečano tveganje za raka dojk

Revija Lancet je objavila metaanalizo, ki je pokazala povečano tveganje za raka dojk pri ženskah po menopavzi glede na vrsto in trajanje prejetega nadomestnega hormonskega zdravljenja (NHZ).

11. 12. 2019
EMUC 2019

Presejalno testiranje na osnovi PSA zmanjša umrljivost

Na kongresu EMUC 2019, kjer so priznani specialisti z različnih področij predstavili svoje poglede na praktične izzive v obravnavi bolnikov z urološkimi malignomi, je bilo veliko govora tudi o zgodnjem odkrivanju raka prostate in presejalnem testiranju z določitvijo ravni prostatičnega specifičnega antigena (PSA).

11. 12. 2019

Kako hipoksija vpliva na nastanek raka

Ko se raven kisika v telesu zniža, začnejo celice nemudoma prilagajati mehanizem delovanja. Med drugim hipoksija vpliva na nastanek rakavih obolenj, letošnji Nobelovi nagrajenci pa so pokazali, kaj privede do spremembe DNK.

11. 12. 2019

Diagnosticiranje prehiteva zdravljenje

Z obširnim genomskim profiliranjem lahko pridemo do podatkov o številnih napakah v genskem materialu tumorja in tako lažje tudi do usmerjenega zdravljenja. Doc. dr. Mirjana Rajer, dr. med., z OI Ljubljana ocenjuje, da je pomembno predvsem pri rakih neznanega izvora, nekaterih redkih rakih in rakih pri otrocih. Avstralski strokovnjak prof. David Thomas, dr. med., pa poudarja napredek v zdravljenju raka pljuč.

10. 12. 2019
DNEVI INTERNISTIČNE ONKOLOGIJE

Izziv ostaja širitev raka v centralni živčni sistem

Bolniki z nedrobnoceličnim rakom pljuč, ki so ALK-pozitivni, se v večini primerov na zdravljenje z najnovejšimi zaviralci ALK zelo dobro odzovejo. »Za te bolnike v metastatskem stadiju bolezni imamo visoko učinkovita zdravila, ki dajejo hiter in dolgotrajen odgovor ter imajo ugoden varnostni profil,« je pojasnila mag. Mojca Unk, dr. med., z OI Ljubljana.

10. 12. 2019
FAJDIGOVI DNEVI

Obetavne novosti zdravljenja pljučnega raka

V nobeni od evropskih držav še ne izvajajo sistematičnega presejalnega programa za pljučnega raka. Nedavno objavljeni rezultati evropske raziskave pa so nedvoumno pokazali zmanjšanje umrljivosti s presejanjem za pljučnega raka, česar se med novostmi obravnave tega raka veseli tudi doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., z OI Ljubljana.

10. 12. 2019

Kajenje vs. onesnaženost zraka – kaj je slabše?

Onesnaženost naj bi v svetu povzročila že 29 % vseh smrti in bolezni zaradi pljučnega raka in kar 42 % zaradi KOPB. A še vedno je najučinkovitejši ukrep v preventivi in zdravljenju kroničnih pljučnih bolezni opustitev kajenja (in to kljub prihodu elektronskih cigaret). Zakaj?

10. 12. 2019
VELIKI 4 - BMJ

Dodatek vitamina D ne zmanjša skupne umrljivosti

Nedavna metaanaliza, objavljena v reviji British Medical Journal, je pokazala, da dodatek vitamina D k prehrani ne vpliva na skupno umrljivost, zmanjša pa tveganje za smrt zaradi raka.

21. 10. 2019
pHARMONIA+ROCHE

Odločneje v boj z rakom

Po dobrih dveh desetletjih smo dobili prvo študijo, ki je pokazala sicer zmerno, ampak statistično in klinično pomembno korist v preživetju bolnikov z drobnoceličnim rakom pljuč,« je pojasnila mag. Mojca Unk, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.

21. 10. 2019
NA KRATKO

Pozivajo k akciji

Globalno breme raka narašča kljub vse večji pozornosti, ki jo tej bolezni namenjata javnost in politika. Med letoma 2005 in 2015 se je namreč na globalni ravni število novih primerov raka povečalo za 33 %, trend pa naj bi se nadaljeval. Pfizer je ob tem prevzel pobudo in je podpornik Central and Eastern European Cancer Action Group (CEECAG), katerega namen je izdelati dokument Call for Action za odločevalce.

21. 10. 2019
ESMO 2019

Za odkrivanje mutacij ALK namesto biopsije krvni test

Nedavni kongres Evropskega združenja za onkologijo (ESMO) je postregel z vrsto obetavnih rezultatov različnih študij, med drugim tudi z raziskavo, ki je potrdila klinično uporabnost krvnega testa za pomoč pri izbiri tarčnega zdravljenja za določene bolnike z napredovalim rakom pljuč.

20. 10. 2019

Presejanje raka pljuč kmalu v redni klinični praksi?

Presejanje raka pljuč je bilo na nedavnem svetovnem kongresu o pljučnem raku ena najbolj vročih tem. Metoda presejanja – nizkoodmerni CT prsnih organov enkrat na leto – ni več vprašanje, meni mag. Mojca Unk, dr. med., z OI Ljubljana, težava pa je določanje, kdo je ogrožena populacija.

20. 10. 2019
ASCO 2019

Dobre novice za bolnice z rakom dojk

Na štiridnevnem kongresu Ameriškega združenja za klinično onkologijo v Chicagu so med drugim predstavili vrsto spodbudnih rezultatov raziskav na področju zdravljenja raka dojk in pljuč, pa tudi prvo randomizirano raziskavo, ki govori o povezanosti med zaužitimi maščobami in pojavnostjo raka dojk.

24. 6. 2019

Z imunoterapijo lahko melanom povsem ustavimo

Melanom je še vedno najbolj napadalna vrsta kožnega raka. Na koži se pojavi nenadoma, brez opozorila, lahko pa se razvije tudi na kožnem znamenju. O najnovejšem dopolnilnem zdravljenju pri melanomu je na Šoli melanoma med drugimi govorila prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., z OI Ljubljana.

24. 6. 2019
NA KRATKO

Pomembni presejalni programi in prenehanje kajenja

Upoštevanje priporočil Evropskega kodeksa proti raku bi lahko breme raka zmanjšalo za 30 do 50 %, so opozorili ob letošnjem tedna boja proti raku.

21. 3. 2019
7. STROKOVNO SREČANJE KLINIČNA PREHRANA V PRAKSI

HMB kot pomemben dejavnik pri ohranjanju mišične mase

Dobro delovanje mišic je za zdravje in premagovanje bolezenskih stanj ključnega pomena, je med drugim poudarila prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., na 7. strokovnem srečanju Slovenskega združenja za klinično prehrano. Pri tem ima veliko vlogo tudi farmakonutricija s prehranskimi smernicami.

20. 3. 2019
SLOVENSKA STROKA

Slovenski bolniki s kraniofaringiomom

Na Slovenskem endokrinološkem kongresu je doc. dr. Primož Kotnik, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana predstavil retrospektivno raziskavo, v kateri so zajeli 44 slovenskih bolnikov s kraniofaringiomom.

20. 3. 2019
8 9 10 11 12 13 14

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.