Onkologija z radioterapijo

VELIKI 4 - BMJ

Dodatek vitamina D ne zmanjša skupne umrljivosti

Nedavna metaanaliza, objavljena v reviji British Medical Journal, je pokazala, da dodatek vitamina D k prehrani ne vpliva na skupno umrljivost, zmanjša pa tveganje za smrt zaradi raka.

21. 10. 2019
pHARMONIA+ROCHE

Odločneje v boj z rakom

Po dobrih dveh desetletjih smo dobili prvo študijo, ki je pokazala sicer zmerno, ampak statistično in klinično pomembno korist v preživetju bolnikov z drobnoceličnim rakom pljuč,« je pojasnila mag. Mojca Unk, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.

21. 10. 2019
NA KRATKO

Pozivajo k akciji

Globalno breme raka narašča kljub vse večji pozornosti, ki jo tej bolezni namenjata javnost in politika. Med letoma 2005 in 2015 se je namreč na globalni ravni število novih primerov raka povečalo za 33 %, trend pa naj bi se nadaljeval. Pfizer je ob tem prevzel pobudo in je podpornik Central and Eastern European Cancer Action Group (CEECAG), katerega namen je izdelati dokument Call for Action za odločevalce.

21. 10. 2019
ESMO 2019

Za odkrivanje mutacij ALK namesto biopsije krvni test

Nedavni kongres Evropskega združenja za onkologijo (ESMO) je postregel z vrsto obetavnih rezultatov različnih študij, med drugim tudi z raziskavo, ki je potrdila klinično uporabnost krvnega testa za pomoč pri izbiri tarčnega zdravljenja za določene bolnike z napredovalim rakom pljuč.

20. 10. 2019

Presejanje raka pljuč kmalu v redni klinični praksi?

Presejanje raka pljuč je bilo na nedavnem svetovnem kongresu o pljučnem raku ena najbolj vročih tem. Metoda presejanja – nizkoodmerni CT prsnih organov enkrat na leto – ni več vprašanje, meni mag. Mojca Unk, dr. med., z OI Ljubljana, težava pa je določanje, kdo je ogrožena populacija.

20. 10. 2019
ASCO 2019

Dobre novice za bolnice z rakom dojk

Na štiridnevnem kongresu Ameriškega združenja za klinično onkologijo v Chicagu so med drugim predstavili vrsto spodbudnih rezultatov raziskav na področju zdravljenja raka dojk in pljuč, pa tudi prvo randomizirano raziskavo, ki govori o povezanosti med zaužitimi maščobami in pojavnostjo raka dojk.

24. 6. 2019

Z imunoterapijo lahko melanom povsem ustavimo

Melanom je še vedno najbolj napadalna vrsta kožnega raka. Na koži se pojavi nenadoma, brez opozorila, lahko pa se razvije tudi na kožnem znamenju. O najnovejšem dopolnilnem zdravljenju pri melanomu je na Šoli melanoma med drugimi govorila prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., z OI Ljubljana.

24. 6. 2019
NA KRATKO

Pomembni presejalni programi in prenehanje kajenja

Upoštevanje priporočil Evropskega kodeksa proti raku bi lahko breme raka zmanjšalo za 30 do 50 %, so opozorili ob letošnjem tedna boja proti raku.

21. 3. 2019
7. STROKOVNO SREČANJE KLINIČNA PREHRANA V PRAKSI

HMB kot pomemben dejavnik pri ohranjanju mišične mase

Dobro delovanje mišic je za zdravje in premagovanje bolezenskih stanj ključnega pomena, je med drugim poudarila prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., na 7. strokovnem srečanju Slovenskega združenja za klinično prehrano. Pri tem ima veliko vlogo tudi farmakonutricija s prehranskimi smernicami.

20. 3. 2019
SLOVENSKA STROKA

Slovenski bolniki s kraniofaringiomom

Na Slovenskem endokrinološkem kongresu je doc. dr. Primož Kotnik, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana predstavil retrospektivno raziskavo, v kateri so zajeli 44 slovenskih bolnikov s kraniofaringiomom.

20. 3. 2019

ASCO GU 2019

Tudi na letošnjem kongresu Ameriškega združenja za klinično onkologijo na področju spolovil in sečil so strokovnjaki predstavili številne spodbudne rezultate kliničnih raziskav tako na področju učinkovitosti zdravil kot tudi na področju varnosti. Izbrali smo jih nekaj.

20. 3. 2019

Kakovost življenja pri moških z napredovalim ali lokaliziranim rakom prostate

Velika populacijska raziskava, ki so jo izvedli v Združenem kraljestvu, je pokazala, da ima večina moških z rakom prostate v obdobju od 18 do 42 mesecev po postavitvi diagnoze podobno z zdravstvenim stanjem povezano kakovost življenja kot moški v splošni populaciji, se pa pri bolnikih z rakom prostate pogosteje pojavljajo motnje spolne funkcije.

19. 3. 2019
Intervju

Hiter razvoj ti ne pusti predahniti

Življenjsko vodilo najboljše evropske specializantke iz internistične onkologije dr. Nine Fokter Dovnik, dr. med., je, da želi polno živeti prav vsak dan, poseben izziv pa ji pomeni pogovor s svojci bolnika.

19. 3. 2019
NA KRATKO

Vzpostavili bodo sistem psihološke pomoči obolelim za rakom

Onkološki inštitut bo prihodnje leto začel v osrednji Sloveniji pilotno študijo, v sklopu katere bodo na primarni ravni vzpostavili sistem psihološke pomoči obolelim za rakom – najprej za bolnice z rakom dojk in za otroke, so povedali ob 80. obletnici delovanja inštituta.

20. 12. 2018
VELIKI 4 - NEJM

Pri bolnicah z rakom materničnega vratu je odstranitev maternice z odprto operacijo dolgoročno učinkovitejša

Rezultati randomizirane raziskave, objavljene v reviji New England Journal of Medicine, so pokazali, da imajo bolnice z rakom materničnega vratu v zgodnjem stadiju manjše tveganje za ponovitev bolezni, če jim maternico odstranijo z odprto operacijo, kot pa če poseg opravijo laparoskopsko ali s pomočjo robota.

17. 12. 2018
ESMO 2018

Lokalno obsevanje prostate pri razsejanem raku

Dobili smo prve dokaze, da lokalno obsevanje primarnega tumorja, dodano standardnemu zdravljenju, podaljša preživetje bolnikov z novoodkritim razsejanim rakom prostate, ki imajo majhno obremenitev z zasevki.

17. 12. 2018
pHARMONIA + ROCHE

Posamezniku prilagojeno zdravljenje raka

Zadnje desetletje je prineslo številna nova spoznanja o biologiji raka in od razvozlave človeškega genoma naprej je raziskovanje na področju genetskih sprememb tumorskih celic omogočilo natančnejše in boljše razumevanje razvoja rakavih celic.

17. 12. 2018

Z imunoterapijo ima petina bolnikov z razširjenim rakom celo možnost ozdravitve

V zadnjem letu je na področju zdravljenja raka pljuč veliko novega, poudarja mag. Mojca Unk, dr. med., z OI Ljubljana. Izjemni rezultati se kažejo tako pri zdravljenju z imunoterapijo, ki gre že v nižje stadije bolezni, kjer imunoterapijo kombinirajo z radioterapijo, in pri zdravljenju razširjene bolezni s kombinacijo kemoterapije in imunoterapije.

17. 12. 2018
Uvodnik

Novosti prihajajo z izjemno hitrostjo

Prihodnost personaliziranega zdravljenja je na področju določanja biooznačevalcev, ki omogočajo tarčno zdravljenje. Ker pa tumorji nastajajo, če je v celici več mutacij, moramo poznati cel niz mutacij. In medtem ko smo v preteklosti bolnike zdravili glede na tip tumorja, jih bomo v prihodnje glede na biologijo tumorja

17. 12. 2018
ESMO 2018

Probiotične bakterije zmanjšajo pojavnost driske po kemoterapiji

Velika koncentracija različnih sevov probiotičnih bakterij zmanjša pojavnost epizod blage do zmerne driske, ki se pojavi pri rakavih bolnikih kot posledica kemoterapije, je pokazala indijska raziskava faze II/III.

6. 11. 2018
8 9 10 11 12 13 14

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.