Onkologija z radioterapijo

Presejanje za raka pljuč – kako in kdaj?

Med najpomembnejšimi temami zadnjega srečanja Združenja pnevmologov Slovenije je bilo presejanje za raka pljuč, ki so ga ponekod po svetu že začeli izvajati. Doc. dr. Aleš Rozman, dr. med., s Klinike Golnik in ugledni belgijski pulmolog dr. Christoph Dooms sta na srečanju predstavila podatke, ki potrjujejo, da presejanje z nizkoodmernim CT pomembno zmanjša umrljivost (v belgijskem programu NELSON za 26 % pri moških in kar 39 % pri ženskah).

16. 3. 2020

Dosegli smo, kar se je zdelo nedosegljivo

Imunoterapija kot monoterapija ali v kombinaciji s kemoterapijo v zadnjem desetletju nedvomno pomeni enega največjih, celo revolucionarnih napredkov pri zdravljenju pljučnega raka in tudi v onkologiji nasploh, je povedala asist. dr. Nina Turnšek, dr. med., specialistka internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.

16. 3. 2020

Onkološki bolniki in tveganje za VTE

Venska trombembolija (VTE) je bolezen z možnimi hudimi posledicami. Klinično se kaže kot venska tromboza (VT) in/ali pljučna embolija (PE).1 Nezdravljena proksimalna VT v spodnjih udih v kar 50 % privede do PE, okoli 10 % bolnikov s PE umre.

16. 3. 2020

NGS v hematološki diagnostiki

V zadnjem desetletju sta se v osupljivo skladen dvojec ujela naraščajoče število razpoložljivih, zlasti tarčnih zdravljenj in razvoj sekvenciranja naslednje generacije (NGS). Hitrost in občutljivost metode skupaj z znižanjem stroškov sta botrovali vključevanju NGS v rutinsko uporabo, piše izr. prof. dr. Helena Podgornik.

16. 3. 2020

CAR-T: prelomnica v hematologiji in onkologiji

Inovativno enkratno zdravljenje, ki v boju proti tumorskim celicam uporablja reprogramiranje bolnikovih lastnih celic imunskega sistema, zbuja veliko upanja ne le bolnikom s hematološkimi rakavimi boleznimi, ampak tudi pri zdravljenju solidnih tumorjev.

16. 3. 2020

Politike na področju raka pljuč precej razdrobljene

Rezultati, ki so jih predstavili na Evropskem forumu o raku, kažejo, da so politike na področju raka pljuč po Evropi razdrobljene. ■ Z. M.

16. 3. 2020

Prihodnost po meri človeka

Dr. Marinka Žitnik s Harvarda in dr. Jure Leskovec s Stanforda bosta v Ljubljani nastopila kot predavatelja na izjemnem dogodku, ki nas že pozdravlja v prihodnosti (Dobrodošli v prihodnosti). V njej je s pomočjo strojnega učenja mogoče napovedati vedenje ljudi in analizirati izjemne množice zdravstvenih podatkov za učinkovitejšo preventivo in uspešnejše zdravljenje.

1. 3. 2020

Lasje po zdravljenju raka

Alopecija je najpogostejši neželeni učinek, ki nastane zaradi delovanja zdravil za zdravljenje raka na hitro deleče se celice lasnega folikla. Izgubo las najpogosteje povzročajo citostatiki, redko se pojavi izpadanje in redčenje las ob hormonskem zdravljenju in zdravljenju z nekaterimi biološkimi zdravili.

28. 1. 2020
Intervju: doc. dr. Aleš Rozman, dr. med.

Kako lahko pljučnega raka diagnosticiramo prej

20. 12. 2019
Intervju

Mejniki pri zdravljenju metastatskega raka dojk

20. 12. 2019
Doc. dr. Martina Vrankar, dr. med.:

Nove slovenske smernice za obravnavo pljučnega raka

V zadnjih 15 letih se je zgodilo veliko novosti v zdravljenju pljučnega raka, zato so bile nove slovenske smernice že težko pričakovane. Na Tavčarjevih dnevih jih je predstavila doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana in povedala, da gre za pomemben korak k poenotenju obravnave bolnikov.

16. 12. 2019
Izr. prof. dr. Viljem Kovač, dr. med.:

Breme pljučnega raka je še vedno nacionalni problem

»Kljub velikim naporom smo petletno preživetje bolnikov s pljučnim rakom v zadnjih letih izboljšali le za tri odstotke. V želji, da bi bili uspešnejši, usmerjamo svoje moči v nove preventivne programe, še bolj dostopno pulmološko obravnavo in pa v nova obetavna zdravljenja,« je povedal strokovni direktor Onkološkega inštituta, izr. prof. dr. Viljem Kovač, dr. med.

16. 12. 2019
Intervju

Personalizirana medicina spreminja koncept zdravljenja

11. 12. 2019
VELIKI 4 - THE LANCET

Nadomestno hormonsko zdravljenje in povečano tveganje za raka dojk

Revija Lancet je objavila metaanalizo, ki je pokazala povečano tveganje za raka dojk pri ženskah po menopavzi glede na vrsto in trajanje prejetega nadomestnega hormonskega zdravljenja (NHZ).

11. 12. 2019
EMUC 2019

Presejalno testiranje na osnovi PSA zmanjša umrljivost

Na kongresu EMUC 2019, kjer so priznani specialisti z različnih področij predstavili svoje poglede na praktične izzive v obravnavi bolnikov z urološkimi malignomi, je bilo veliko govora tudi o zgodnjem odkrivanju raka prostate in presejalnem testiranju z določitvijo ravni prostatičnega specifičnega antigena (PSA).

11. 12. 2019

Kako hipoksija vpliva na nastanek raka

Ko se raven kisika v telesu zniža, začnejo celice nemudoma prilagajati mehanizem delovanja. Med drugim hipoksija vpliva na nastanek rakavih obolenj, letošnji Nobelovi nagrajenci pa so pokazali, kaj privede do spremembe DNK.

11. 12. 2019

Diagnosticiranje prehiteva zdravljenje

Z obširnim genomskim profiliranjem lahko pridemo do podatkov o številnih napakah v genskem materialu tumorja in tako lažje tudi do usmerjenega zdravljenja. Doc. dr. Mirjana Rajer, dr. med., z OI Ljubljana ocenjuje, da je pomembno predvsem pri rakih neznanega izvora, nekaterih redkih rakih in rakih pri otrocih. Avstralski strokovnjak prof. David Thomas, dr. med., pa poudarja napredek v zdravljenju raka pljuč.

10. 12. 2019
DNEVI INTERNISTIČNE ONKOLOGIJE

Izziv ostaja širitev raka v centralni živčni sistem

Bolniki z nedrobnoceličnim rakom pljuč, ki so ALK-pozitivni, se v večini primerov na zdravljenje z najnovejšimi zaviralci ALK zelo dobro odzovejo. »Za te bolnike v metastatskem stadiju bolezni imamo visoko učinkovita zdravila, ki dajejo hiter in dolgotrajen odgovor ter imajo ugoden varnostni profil,« je pojasnila mag. Mojca Unk, dr. med., z OI Ljubljana.

10. 12. 2019
FAJDIGOVI DNEVI

Obetavne novosti zdravljenja pljučnega raka

V nobeni od evropskih držav še ne izvajajo sistematičnega presejalnega programa za pljučnega raka. Nedavno objavljeni rezultati evropske raziskave pa so nedvoumno pokazali zmanjšanje umrljivosti s presejanjem za pljučnega raka, česar se med novostmi obravnave tega raka veseli tudi doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., z OI Ljubljana.

10. 12. 2019

Kajenje vs. onesnaženost zraka – kaj je slabše?

Onesnaženost naj bi v svetu povzročila že 29 % vseh smrti in bolezni zaradi pljučnega raka in kar 42 % zaradi KOPB. A še vedno je najučinkovitejši ukrep v preventivi in zdravljenju kroničnih pljučnih bolezni opustitev kajenja (in to kljub prihodu elektronskih cigaret). Zakaj?

10. 12. 2019
7 8 9 10 11 12 13

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.