Rak trebušne slinavke: kam nas usmerjajo epidemiološki podatki?
Rak trebušne slinavke (TS) sodi med najbolj smrtonosne vrste raka. Hkrati se njegova incidenca v vsem razvitem svetu strmo povečuje. V tem povzetku predstavljamo podatke o bremenu raka TS v Sloveniji, Evropi in svetu, ki temeljijo na informacijah zbranih v populacijskih registrih raka. V zadnjem delu podajamo tudi kratek pregled znanih in možnih dejavnikov tveganja za razvoj raka TS.

Rak trebušne slinavke – kdaj pomisliti nanj?
Kdaj pomisliti na raka trebušne slinavke, katerega breme se povečuje? Kakšni so znaki in dejavniki tveganja? Kam napotiti bolnika z visokim in kam tistega zelo visokim tveganjem? Odgovore je za preglednico nanizal prof. dr. Borut Štabuc, dr. med., višji svetnik, predstojnik KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.
Zdravje mišic
Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.
Breme raka trebušne slinavke se povečuje
Bolniki z rakom trebušne slinavke imajo v primerjavi z drugimi bolniki, ki zbolijo za pogostimi raki, eno najslabših preživetij. Epidemiološke napovedi niso spodbudne. Groba incidenčna stopnja se letno poviša za 2,3 %, groba umrljivostna stopnja pa za 1,4 %. Kje stroka vidi priložnost za preobrat in izboljšane izide zdravljenja?
Novi uvidi v zdravljenju pljučnega raka
Novi podatki, ki so bili predstavljeni na svetovnem kongresu o pljučnem raku World Conference on Lung Cancer (WCLC), so potrdili učinkovitost prvega zdravljenja s cemiplimabom v monoterapiji ter dokazali pomembno podaljšanje preživetja in sprejemljiv varnostni profil v primerjavi s kemoterapijo pri bolnikih z napredovalim nedrobnoceličnim rakom pljuč (NDRP).
Mesto imunoterapije pri zdravljenju pljučnega raka
Imunoterapija je kot sistemsko zdravljenje za nedrobnoceličnega raka pljuč (NDRP) v zadnjem desetletju dobila pomembno vlogo pri obravnavi teh bolnikov. Več kliničnih študij je potrdilo njeno učinkovitost, zadnja dognanja na tem področju pa so predstavili na kongresu ESMO Immuno-Oncology.
Rak dojk v letu 2024
Na področju obravnave raka dojk smo letos dobili precej odgovorov. Med njimi so dokazi o varnosti dojenja po zdravljenju raka dojk in vplivu telesne vadbe na ponovitev bolezni. Še nekaj rezultatov kliničnih študij, ki so pospešile napredek sistemskega zdravljenja raka dojk, je predstavila doc. dr. Erika Matos, dr. med., spec. internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Hormonska rezistenca pri hormonsko odvisnem raku dojk
V zadnjih štirih desetletjih je bilo odobrenih več zdravil za zdravljenje hormonsko odvisnega raka dojk, ki vplivajo na aktivnost ali sintezo estrogena. Hormonska terapija je steber zdravljenja razsejanega hormonsko odvisnega raka dojk. Kljub temu dolgoročna učinkovitost te terapije pogosto ostaja omejena bodisi zaradi primarne bodisi zaradi sekundarne hormonske rezistence.(1)
Vpliv presejanja s PSA in slikanja z MR na odkrivanje raka prostate
Rak prostate je velik javnozdravstveni izziv, saj je eden najpogostejših rakov med moškimi, kar lahko vodi v prekomerno diagnosticiranje in nepotrebno zdravljenje. Presejalni testi za prostato specifični antigen (PSA) in novejše metode, kot je slikanje z magnetno resonanco (MRI), so ključni za izboljšanje zgodnjega odkrivanja.

Kolikšno je finančno breme slovenskih bolnikov z rakom?
Na letnem kongresu ASTRO je ekipa OI Ljubljana ter Ekonomske in Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani predstavila oceno finančne toksičnosti bolnikov z rakom v Sloveniji. Gre za prvo takšno analizo, ki smo jo opravili pri nas. Ugotovitve je komentirala doc. dr. Helena Barbara Zobec Logar, dr. med., specialistka onkologije z radioterapijo z OI Ljubljana.

Ali poznamo neželene učinke zdravljenja z imunoterapijo?
Kateri neželeni učinki se lahko pojavijo pri zdravljenju z zaviralci imunskih nadzornih točk (ZINT)? Kdaj se lahko pojavijo? Kako jih obvladujemo? Ali lahko pojav neželenih učinkov napoveduje tudi dober odziv na zdravljenje? Svoje znanje preverite v kratkem kvizu, ki ga je pripravila Loredana Mrak, dr. med., spec. internistične onkologije s Klinike Golnik.

Sporočanje slabe novice
»Mi prinašamo novice, ki trajno spreminjajo življenje. Sporočamo, da se je žena spremenila v vdovo, da je mama ostala brez sina, da smo potrdili maligno bolezen z zelo slabo prognozo. Zavedati se moramo pomembnosti trenutka in pomembnosti načina posredovanja teh sporočil svojim bolnikom in njihovim svojcem,« je povedala prim. Simona Repar Bornšek, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Ljubljana.
Kako bomo zdravili raka po kongresu ESMO 2024
Letni kongres Evropskega združenja za internistično onkologijo (ESMO), ki je septembra potekal v Barceloni, je znova prikazal prelomne dosežke v zdravljenju različnih vrst raka. Predstavljeni so bili novi in posodobljeni rezultati kliničnih raziskav faz II in III, ki že vplivajo na klinično prakso in izboljšujejo izide zdravljenja bolnikov.
Pripravljeni na novo ponovitev bolezni
Največji izziv pri zdravljenju limfoma plaščnih celic so pogoste ponovitve, a je na vidiku precej novih, izboljšanih možnosti zdravljenja. Vpogled v zdravljenje danes in jutri je ponudila Milica Miljković, dr. med., spec. internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom
Končni rezultati raziskave CheckMate 067 faze III, nedavno objavljeni v reviji NEJM, so potrdili dolgoročno učinkovitost kombinacije nivolumaba in ipilimumaba kot tudi samo nivolumaba v prvem redu zdravljenja bolnikov z napredovalim malignim melanomom.
Koraki do presejalnega programa za pljučnega raka v Sloveniji
Več evropskih držav, vključno z Združenim kraljestvom, Poljsko, Hrvaško in Češko, je v procesu vpeljave oziroma so že vpeljale nacionalne programe presejanja za pljučnega raka. Kako poteka postopek in kje smo z uvedbo? Piše doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., spec. onkologije z radioterapije z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Kako smo spremenili diagnostični proces pljučnega raka?
Katere ključne izzive v poti bolnika do diagnoze pljučnega raka prepoznavajo na Kliniki Golnik, kjer obravnavajo največ pacientov? Kaj je pokazala njihova analiza in kako so diagnostični proces »znotraj sistema« spremenili glede na njihove ugotovitve? Odgovarja doc. dr. Mateja Marc Malovrh, dr. med., spec. pnevmologije s Klinike Golnik.
Izzivi in priložnosti v preprečevanju in zgodnjem odkrivanju RMV
"Število primerov raka materničnega vratu (RMV) se zmanjšuje. Vsako leto pa zdravimo okoli 1600 bolnic s predrakavimi spremembami materničnega vratu. Teh je namreč še vedno vsako leto veliko, kljub temu, da je RMV manj," poudarja doc. dr. Nina Jančar, dr. med., spec. ginekologije in porodništva s KO za reprodukcijo na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana. Kje vidi ključne priložnosti za zmanjšanje bremena te bolezni?

Nedopustno je, da obstaja razlika
V začetku septembra je potekalo strokovno srečanje o okužbah s humanim papilomavirusom (HPV) in cepljenju proti HPV, ki ga je organizirala Sekcija za šolsko, študentsko in adolescentno medicino. Kdaj je večja verjetnost, da se starši odločijo za cepljenje? Kaj še lahko storimo, da zmanjšamo razlike v precepljenosti dečkov in deklic ter se približamo 90 %?