Nevrologija

Anemija

Pomanjkanje B12 poslabša tudi demenco

Med najpogostejše anemije sodi anemija zaradi pomanjkanja železa, ki jo ima skoraj tretjina žensk v rodnem obdobju. Pri kroničnih bolnikih (s srčnim popuščanjem, KOPB ...) anemija povzroči poslabšanje simptomov bolezni, opozarja asist. dr. Matevž Škerget, dr. med. s KO za hematologijo UKC Ljubljana. Še posebno med starostniki pa je pogosto pomanjkanje vitamina B12, ki povzroča številne težave, tudi nevrološke.

16. 3. 2020
NA KRATKO

Novo zdravilo za preprečevanje migrene na voljo na recept

Novartisovo zdravilo za preventivno zdravljenje migrene erenumab (Aimovig), edino monoklonsko protitelo, ki je popolnoma humano (IgG2), je od 6. januarja letos v Sloveniji na voljo na recept. To je pomembna novica za bolnike, saj jih kar 90 % navaja, da z migreno niso sposobni delati in opravljati vsakodnevnih opravil.

16. 3. 2020
Intervju: Saša Vipotnik, dr. med., specializantka nevrologije

Če imaš glas, ga uporabi za kaj smiselnega

Sašo Vipotnik ste morda slišali prepevati na kakšnem medicinskem kongresu v priložnostni zasedbi Midva ne ž'viva od tega (prej znani kot Moje pesmi, moje bolezni) ali pa v zasedbi The Painkillers, kjer muzicira s kolegi nevrologi in nevroradiologi.

16. 3. 2020
Intervju

Nad migreno po novem z biološkim zdravilom

12. 11. 2019

Možgani na invalidskem vozičku

»Migrena je stanje, ki je več kot samo bolečina,« poudarja Gorazd Klanjšček, dr. med., spec. nevrologije, iz Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica. Je kompleksno bolezensko stanje, kjer ne gre samo za bolečino, ampak velikokrat tudi za številne pridružene fizične in psihične simptome, ki so del migrenskega sindroma.

11. 11. 2019

Stigma migrene je še vedno prevelika

Migrena je na šestem mestu najbolj onesposabljajočih bolezni in kar 90 % ljudi, ki trpijo zaradi nje, pravi, da z migreno niso sposobni delati oziroma opravljati vsakodnevnih opravil. »Migrena je ekonomski in socialni problem,« opozarja prof. dr. Tanja Hojs Fabjan, dr. med., z oddelka za nevrološke bolezni v UKC Maribor.

11. 11. 2019
VELIKI 4- THE LANCET

Vpliv ravni ščitničnih hormonov med nosečnostjo na razvoj otrokovih možganov

Nizozemska raziskava, objavljena v reviji Lancet Diabetes and Endocrinology, je pokazala, da je tako premočno kot prešibko delovanje ščitnice pri materi pred 14. tednom nosečnosti povezano z manjšim volumnom sive možganovine pri otroku.

21. 10. 2019
KONGRES EVROPSKEGA ZDRUŽENJA ZA PEDIATRIČNO NEVROLOGIJO

Dobri rezultati pri zdravljenju spinalne mišične atrofije

Na nedavnem kongresu Evropskega združenja za pediatrično nevrologijo (European pediatric neurology society, EPNS) so se slovenski nevrologi predstavili s kar devetimi posterji, je povedal doc. dr. Damjan Osredkar, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani.

21. 10. 2019

Zdravljenje multiple skleroze med nosečnostjo

Odbor za medicinske proizvode za človeško rabo (CHMP) je letos septembra izdal pozitivno mnenje za uporabo interferona beta-1a med nosečnostjo in dojenjem.

21. 10. 2019
Intervju

ECTRIMS 2019: Za bolnike z MS še bolj varne terapije

27. 9. 2019

Humani imunoglobulini ne preprečijo zagonov multiple skleroze po porodu

Ljubljanski nevrologi so skupaj s hrvaškimi kolegi v klinični študiji iskali odgovor, ali infuzije humanih imunoglobulinov lahko preprečijo poslabšanja multiple skleroze pri bolnicah po porodu. Študija je pokazala, da ne.

27. 9. 2019

Z uporabo prostih lahkih verig še zanesljivejša diagnostika

Pri potrjevanju diagnoze multiple skleroze (MS) bi lahko uporabljali tudi proste lahke verige (kapa in lambda), ki so v likvorju in krvi, je potrdila skupina mariborskih nevrologov v sodelovanju s FERI. Ekipa pod vodstvom dr. Biljane Stern pa je uspešno validirala dva vprašalnika za bolnike z multiplo sklerozo.

27. 9. 2019

Potrdili povezavo med vnetnimi citokini in aterosklerozo ter izpostavili pomen vitamina D

Kongres ECTRIMS je edinstvena priložnost za izmenjavo izkušenj in mnenj s strokovnjaki na področju multiple skleroze z vsega sveta. Zelo pomembno je ohranjati stik s sodobnim načinom diagnostike in zdravljenja, prijetno pa je tudi vedno znova ugotoviti, da imajo bolniki v Sloveniji omogočen dostop do najsodobnejših zdravil, poudarjajo slovenski nevrologi.

27. 9. 2019

Izkušnje nevrologinje: Izzivi pri ocenjevanju kognitivnih motenj

Kognitivne motnje se pri bolnikih z multiplo sklerozo (MS) pojavljajo v zelo različnih obdobjih razvoja bolezni, lahko tudi v zelo zgodnji fazi, poudarja red. prof. dr. Tanja Hojs Fabjan, dr. med., predstojnica oddelka za nevrološke bolezni na UKC Maribor. Za simptomatsko zdravljenje kognitivnih motenj zdravil za zdaj še ni.

16. 4. 2019

Lahko upad kognitivnih funkcij omilimo?

Pri velikem deležu bolnikov z multiplo sklerozo (MS) sčasoma pride do sprememb tudi v kognitivnem funkcioniranju. Število bolnikov, ki imajo tovrstne težave, je podcenjeno. Skrb za ohranjanje kognicije tudi s pomočjo mentalne aktivnosti pa je izjemnega pomena, poudarja dr. Estera Žalik, univ. dipl. spec. klin. psih. z UKC Maribor.

16. 4. 2019
Intervju

Neizmeren napredek v zdravljenju multiple skleroze

16. 4. 2019
Intervju

Novo upanje za bolnike s spinalno mišično atrofijo

28. 3. 2019
VELIKI 4 - NEJM

Vseživljenjsko tveganje za možgansko kap v svetovnem merilu in po regijah

Globalna raziskava, objavljena v reviji New England Journal of Medicine, je pokazala, da je bilo vseživljenjsko tveganje za možgansko kap med svetovnim prebivalstvom, starim 25 let ali več, v letu 2016 približno 25-odstotno, zaznali pa so velike razlike med regijami.

20. 3. 2019
5. NACIONALNA KONFERENCA OB DNEVU REDKIH BOLEZNI

Novo zdravilo tudi za odrasle s spinalno mišično atrofijo

Nova zdravila in njihova učinkovitost ter nov evropski register za redke bolezni so bili med drugim v središču 5. nacionalne konference ob dnevu redkih bolezni, katerega geslo je letos »Pokažite svojo redkost, pokažite svojo skrb«. V Sloveniji naj bi imelo po nekaterih ocenah eno od redkih bolezni 120.000 ljudi.

20. 3. 2019
pHARMONIA + ROCHE

Napredujoča multipla skleroza ni več neobvladljiva

O zdravljenju multiple skleroze – v Sloveniji jo ima okoli 3500 ljudi – je na strokovnem srečanju v organizaciji družbe Roche, na katerem so strokovni javnosti predstavili novosti v zdravljenju te bolezni, ob tem pa napovedali tudi dostopnost novega zdravila slovenskim bolnikom z multiplo sklerozo, govoril prof. dr. Gavin Giovannoni, priznani nevrolog z Barts and the London School of Medicine and Dentistry.

19. 3. 2019

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.