Nevrologija

Intervju

Na poti do zgodnejšega odkrivanja demence – projekt ADAM

27. 6. 2017

Ko pride mlada bolnica z multiplo sklerozo

Mlado bolnico ob diagnozi multiple skleroze skrbi, kako bo poslej teklo njeno življenje, ali bo lahko študirala, delala, imela družino in podobno. Vse to je treba upoštevati pri izbiri terapije, je povedala mag. Lidija Žitnik, dr. med., z nevrološkega oddelka UKC Maribor.

20. 6. 2017

Premalo napotitev na kontinuirano zdravljenje p­arkinsonove bolezni?

Za uvedbo kontinuiranega zdravljenja parkinsonove bolezni (PB) se danes odločamo prej kot pred nekaj leti, ugotavlja doc. dr. Maja Trošt, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana, vendar je napotitev na to zdravljenje še vedno premalo.

28. 3. 2017
Intervju: pediatrinja dr. Tina Bregant, dr. med.

Otroški možgani v stresu ugašajo

Dr. Tina Bregant, dr. med., se kot nevropediatrinja in kot mama vseskozi zaveda, da smo ljudje ne le racionalna, ampak tudi čustvena in socialna bitja. Pri otrocih v stresu, kot je revščina, celo možganske povezave ugašajo, ugotavlja v intervjuju revije pHARMONIA.

21. 3. 2017
Intervju

Možganska kap – bolje preprečiti, kot zdraviti

18. 12. 2016

Multipla skleroza je še vedno izziv

Multipla skleroza s svojo patološko heterogenostjo pomeni izziv za strokovnjake, tako pri diagnosticiranju kot tudi pri zdravljenju, smo slišali na 3. tradicionalnem srečanju, ki ga organizirajo strokovnjaki ljubljanskega in mariborskega UKC ter slovensko združenje nevrologov.

18. 12. 2016
VELIKI 4 - JAMA

Tveganja dabigatrana in rivaroksabana pri nevalvularni atrijski fibrilaciji

Veljavne smernice za večino bolnikov z atrijsko fibrilacijo narekujejo profilakso možganske kapi s peroralnim antikoagulacijskim zdravljenjem. V novejšem času so možnosti terapevtske izbire razširili peroralni antikoagulanti, ki ne antagonizirajo vitamina. V retrospektivni kohortni raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, so primerjali delovanje rivaroksabana in dabigatrana.

12. 12. 2016

Kontinuirano zdravljenje Parkinsonove bolezni

V zadnjem času se spreminja doktrina glede začetka kontinuiranega zdravljenja parkinskonove bolezni, saj se z njim pogosto predolgo odlaša, pravi prim. Dušan Flisar, dr. med., z Nevrološke klinike v UKC Ljubljana.

12. 12. 2016

Prve slovenske izkušnje z idarucizumabom

Septembra letos so se v Ljubljani zbrali specialisti s področja interne medicine, intenzivne medicine in nevrologije, da bi predstavili svoje prve izkušnje z idarucizumabom, ki je specifični antidot za antikoagulacijsko zdravilo dabigatran.

12. 12. 2016
Intervju

Bolečina je izkušnja

22. 11. 2016

Nevropatska bolečina pri raku

Zdravljenje raka postaja čedalje učinkovitejše, kar pomeni, da se število preživelih povečuje in da bolniki z rakom živijo dlje. Posledično pa se vse več bolnikov spopada s stranskimi učinki zdravljenja raka, med katerimi je pogosta nevropatska bolečina.

22. 11. 2016

Ali lahko zdravimo ali celo napovemo pooperativno nevropatsko bolečino?

Vztrajna pooperativna bolečina je pogosta posledica kirurških posegov. Nevropatska bolečina, inducirana s poškodbo živca, pa je najpogostejši vzrok zanjo. Na podlagi ustreznega modela raziskav bi v prihodnosti lahko napovedali in zdravili vztrajno pooperativno bolečino.

22. 11. 2016
Preglednica

Zdravljenje multiple skleroze

15. 10. 2016

Pogosto prezrta nevropatska bolečina

Nevropatska bolečina po ocenah strokovnjakov prizadene štiri do šest odstotkov ljudi v Sloveniji, a je kljub temu pogosto prezrta. Gre za kronično bolečino, pri kateri je odziv na zdravljenje slab in za pomemben uspeh štejemo že, če jo zmanjšamo za 50 odstotkov.

12. 10. 2016
Intervju: asist. dr. Aleksander Stepanović, dr. med.

Prepoznavanje nevropatske bolečine

12. 10. 2016

Učinkovitost in varnost zdravil za bolnike z MS

Povzemamo analizo italijanskih nevroepidemiologov, ki so z analizo elektronske baze podatkov iz obdobja 1966–2014 ovrednotili relativno terapevtsko vrednost zdravil za obravnavo bolnikov z recidivno-remitentno obliko multiple skleroze (RRMS).

12. 10. 2016
ECTRIMS 2016

Dogovorjene skupne evropske smernice za multiplo sklerozo

Strokovna javnost je dočakala prve skupne evropske smernice za obravnavo bolnikov z multiplo sklerozo (MS), ki sta jih pripravila Evropsko združenje za zdravljenje in raziskave na področju multiple skleroze (ECTRIMS) in Evropska nevrološka akademija (EAN).

12. 10. 2016
NA KRATKO

Fizična aktivnost in možgani

Fizična aktivnost, še posebej vzdržljivostna vadba, kot je na primer tek, je koristna za možgane. Raziskave so pokazale, da taka vadba spodbuja tvorbo nevronov, krvnih žil in sinaps ter povečuje skupni volumen v delih možganov, ki so povezani s spominom in zahtevnejšim razmišljanjem. Vendar se nekateri od teh učinkov izničijo že po enotedenski prekinitvi vadbe, poroča New York Times.

12. 10. 2016

Multipla skleroza pri nosečnicah

Multipla skleroza razmeroma pogosto prizadene prav ženske v rodnem obdobju. Še pred nekaj desetletji so zdravniki bolnicam nosečnost praviloma odsvetovali, danes pa je stališče stroke drugačno in se številne bolnice odločajo za zanositev, nam je pojasnila asist. dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike v Ljubljani.

21. 6. 2016

Kako prepoznati, preprečiti in zdraviti periferno diabetično nevropatijo?

Diabetična nevropatija sodi med najpogostejše pozne zaplete sladkorne bolezni. Ocenjujejo, da je njena prevalenca med 25 in 35 odstotki. Zagotovo lahko rečemo, da ima polovica starejših bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 pomembno izgubo občutljivosti. Diagnoze pa ne moremo postaviti brez natančnega kliničnega pregleda spodnjih okončin.

6. 6. 2016
8 9 10 11 12 13

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.