O zgodnjem zdravljenju multiple skleroze
V novembru so priredili strokovno srečanje z naslovom Z zaupanjem v prihodnost, namen katerega je bilo ozaveščanje o pomenu zgodnjega zdravljenja bolnikov z multiplo sklerozo in predstavitev novega zdravila okrelizumab (Ocrevus), ki bo po besedah direktorja farmacevtske družbe Roche Ezata Azema v kratkem na voljo tudi slovenskim bolnikom.
Do boljšega zdravljenja s kliničnim farmacevtom
Zdravnik je v tim na sekundarni in terciarni ravni zdravstvenega varstva dobil kliničnega farmacevta, na primarni ravni zdravstvenega varstva pa farmacevta svetovalca. Kaj si lahko od tega obeta, piše asist. dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec. klin. farmacije.
Previdno z antidementivi
»Ni vse Alzheimerjeva demenca,« opozarja doc. dr. Milica Gregorič Kramberger, dr. med., vodja Centra za kognitivne motnje na Nevrološki kliniki v Ljubljani. »Zelo pomembno je, da antidementive predpišemo le takrat, kadar so ti lahko učinkoviti, ustrezni in indicirani.«
Vloga zdravnika družinske medicine pri obravnavi bolnika z multiplo sklerozo
V Sloveniji imamo 3000 bolnikov z multiplo sklerozo. Zdravnik družinske medicine se lahko v ambulanti sreča z bolnikom z multiplo sklerozo v različnih fazah bolezni, ki se obravnavajo različno, piše izr. prof. Saša Šega Jazbec, dr. med.

Mednarodni natečaj Medis Awards
Strokovna žirija že peto leto zapored razpisuje natečaj International Medis Awards for Medical Research za najboljše aplikativne medicinske dosežke v regiji srednje in jugovzhodne Evrope. Zadnji rok za prijavo (prek spletnega obrazca na www.medis-awards.com) je 15. september 2018.
Petletno tveganje za možgansko kap po TIA ali manjši možganski kapi
Podatki iz mednarodnega registra bolnikov s TIA kažejo, da imajo bolniki, ki so preboleli TIA ali manjšo možgansko kap, po petih letih še vedno povečano tveganje za ponovne srčno-žilne dogodke, so objavili raziskovalci v New England Journal of Medicine.
Prehranska obravnava bolnikov z nevroimunskimi obolenji
Osrednji živčni sistem ima zelo kompleksen nadzor nad vnosom hrane in hranilnih snovi in kakršnakoli motnja v tem sistemu poruši ravnovesje. To se lahko kaže v hujšanju bolnika, ki lahko pripelje do podhranjenosti, dehidracije in pomanjkanja hranil (vitamini, minerali), pravi doc. dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

Ob demenci ne smemo izgubljati časa
Od letošnjega februarja je v skladu s Smernicami za obravnavo pacientov z demenco mogoče predpisovanje kognitivnih modulatorjev že na primarni ravni, je na Schrottovih dnevih poudarila prim. asist. Mojca Muršec, dr. med., spec. psih., z Oddelka za psihiatrijo UKC Maribor.

Prvo imunomodulirajoče zdravilo proti primarni progresivni MS
Evropska komisija je izdala dovoljenje za promet z zdravilom okrelizumab (Ocrevus). Gre za prvo odobreno imunomodulirajoče zdravilo za bolnike z zgodnjo primarno progresivno multiplo sklerozo, hkrati pa tudi za novo možnost zdravljenja aktivne recidivne oblike multiple skleroze.
Izvlečki konoplje zmanjšujejo spastičnost pri multipli sklerozi
Največ raziskav o učinkovitosti kanabinoidov pri multipli sklerozi je bilo opravljenih za kombinacijo naravnih kanabinoidov THC in CBD v obliki ustnega pršila, ki je bila v nekaterih državah odobrena za zdravljenje bolečine in spastičnosti, piše Jožef Magdič, dr. med

Neizkoriščene možnosti medicinske uporabe konoplje
Možnosti za zdravljenje s kanabinoidi so v Sloveniji še vedno precej omejene, ugotavlja prim. Dušan Nolimal, dr. med. »Vendar sta tako slovenska medicina kot tudi farmacija že prepoznali potencial kanabinoidov pri lajšanju simptomov bolezni in tudi pri zdravljenju.«
Nevropsihiatrična soobolevnost pri bolnikih s Cushingovim sindromom
Cushingov sindrom je povezan z vrsto nevropsihiatričnih simptomov, med katerimi prevladuje depresija, ki jo ugotavljajo pri 50 do 80 odstotkih bolnikov s to endokrino motnjo. Osebe s kronično zvišanimi vrednostmi glukokortikoidnih hormonov so posebej nagnjene k psihopatologiji.
Podporni programi pri multipli sklerozi že 20 let
»Pri zdravljenju multiple skleroze imamo s programi podpore bolnikom že 20-letne pozitivne izkušnje,« pravi asist. dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana. Začelo se je, ko so multiplo sklerozo večinoma zdravili z zdravili, ki so se aplicirala z injekcijami, nadaljuje pa se tudi pri novejših peroralnih terapijah.
EMA odobrila zdravilo MAVENCLAD®
Evropska agencija za zdravila (EMA) je odobrila prvo peroralno zdravilo s kratkim ciklusom zdravljenja za bolnike z zelo aktivno obliko recidivne multiple skleroze (RMS). Tablete kladribin (MAVENCLAD®) so dokazale klinično učinkovitost v raziskavah CLARITY, CLARITY EXTENSION, ORACLE MS in PREMIERE.


Vseslovenski projekt zgodnjega odkrivanja demence
Kar polovica od skoraj 500 navidezno zdravih udeležencev raziskave zgodnjega odkrivanja demence (projekt ADAM) je dosegla nižje ocene kognitivnih sposobnosti, kot bi jih pričakovali od zdravih starejših ljudi. Velik delež je presenetil tudi prof. dr. Zvezdana Pirtoška, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.