Kirurgija

Intervju: asist. Andrej Strahovnik, dr. med., specialist kirurgije

Varnost nikoli ni samoumevna

Ne glede na to, ali je na vojaški misiji, se potepa po svetu s fotoaparatom ali ko novinarko revije pHarmonia pelje z letalom – varnost je za asist. Andreja Strahovnika, dr. med., iz SB Celje na prvem mestu.

8. 12. 2016

Ali lahko zdravimo ali celo napovemo pooperativno nevropatsko bolečino?

Vztrajna pooperativna bolečina je pogosta posledica kirurških posegov. Nevropatska bolečina, inducirana s poškodbo živca, pa je najpogostejši vzrok zanjo. Na podlagi ustreznega modela raziskav bi v prihodnosti lahko napovedali in zdravili vztrajno pooperativno bolečino.

22. 11. 2016
SLOVENSKA STROKA

Vpliv tramadola na zdravljenje bolečine po operaciji otrok

Asist. dr. Janez Benedik, dr. med., je z ekipo sodelavcev opravil prospektivno randomizirano raziskavo, v katero so bili vključeni otroci, predvideni za operacijo žrelnice in nebnic.

19. 10. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Presaditev HCV-pozitivne ledvice

Presaditev ledvice podaljša življenje in zniža stroške v primerjavi s kroničnim dializnim zdravljenjem. Žal je neravnovesje med bolniki kandidati in organi, ki so na voljo, veliko. Zaradi pomanjkanja ledvic za presaditev in velike umrljivosti med čakajočimi se nekateri bolniki odločajo za ledvice, ki jih spremlja večje tveganje za okužbe ali raka. S kakšnimi dilemami se pri tem srečujejo, pišejo v reviji New England Journal of Medicine.

19. 10. 2015

Potrebne spremembe v srčni kirurgiji

Vsako leto se v Sloveniji rodi med 200 in 250 otrok s srčno napako, od teh jih vsaj 75 % potrebuje operacijo pred dopolnjenim drugim letom. »V Društvu za zdravje bolezni srca in ožilja Slovenije staršem diagnosticiranih otrok nudimo formalno pomoč v obliki smernic tako za starše kot za otroke,« je ob začetku akcije za kakovostno in varno oskrbo otrok s prirojenimi srčnimi napakami povedala Petra Aleš, predsednica sekcije za prirojene srčne napake.

19. 10. 2015

Za žive presaditve potrebujemo kakovostnejše organe

Trenutno je naša prednostna naloga na področju presaditev ledvic spodbuditi presaditve od živih darovalcev, ker imamo težave z zagotavljanjem kakovostnih organov predvsem za mlajše bolnike, pravi izr. prof. dr. Miha Arnol, dr. med., vodja Centra za transplantacijo ledvic v UKC Ljubljana.

29. 6. 2015

Diabetično stopalo zahteva interdisciplinaren pristop

Vsakih 30 sekund nekje na svetu nekdo izgubi nogo zaradi sladkorne bolezni. Po nekaterih podatkih je celo več kot 70 odstotkov vseh amputacij nog napravljenih pri osebah s sladkorno boleznijo. Amputacije spremlja visoka stopnja smrtnosti, tako neposredno po posegu kot tudi v naslednjih letih.

21. 4. 2015

Za zdaj kirurško zdravljenje debelosti najbolj učinkovito

Bariatrična operacija je edina metoda hujšanja, ki ima pri večini bolnikov dolgoročen učinek, nam je povedal Brane Breznikar, dr. med., kirurg iz Splošne bolnišnice Slovenj Gradec. Bolniki v povprečju izgubijo za 50 do 70 odstotkov odvečne telesne mase, pri novejših tehnikah operacij, na primer omega obvodu, tudi več kot 80 odstotkov.

31. 3. 2015

Zdraviliško zdravljenje – bolniki si ga želijo, zatakne se pri denarju

Spremembe pri pravici do zdraviliškega zdravljenja: temeljni pogoj, da zdravstveno zavarovanje krije stroške, le še pričakovana povrnitev funkcionalnih sposobnosti bolnika.

25. 1. 2015

Sodelovanje zdravnikov – boljša oskrba bolnikov

Pogovarjali smo se z Ano Gračner, dr. med., kirurginjo in strokovno direktorico Splošne bolnišnice Trbovlje z doktoratom iz ekonomije.

25. 1. 2015
SLOVENSKA STROKA

Laparoskopske hernioplastike dimeljskih kil – transabdominalni preperitonealni pristop

Raziskava avtorjev Taje Jordan in Marka Mušiča, objavljena v Medicinskih razgledih, ugotavlja ustreznost metode laparoskopske operacije dimeljskih kil.

24. 1. 2015

Kaj mora vsak zdravnik vedeti o novih antikoagulacijskih zdravilih

Možganska kap je eden od najpomembnejših zapletov atrijske fibrilacije, večinoma je embolična z izvorom strdkov v levem preddvoru oziroma v njegovi avrikuli. Možganske kapi ob atrijski fibrilaciji (AF) so obsežnejše, povzročajo hujšo nevrološko prizadetost in večjo umrljivost kot kapi pri bolnikih s sinusnim ritmom, piše dr. Nina Vene, dr. med., internistka s Kliničnega oddelka za žilne bolezni na UKC Ljubljana.

28. 12. 2014

Zdravnik in mediji – lahkotnost ali težava

Komuniciranje med zdravniki in laično javnostjo se je zelo zaostrilo. Če je bilo poročanje o primeru umrlega dečka pred časom simptom nesočutja, je zadnja prepoved komuniciranja zdravnikov z novinarji o otroški srčni kirurgiji v UKC še bolj nerazumljiva.

1. 6. 2014
1 2

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.