Kardiologija

SRCE

Gibanje in srce: kako varna je intenzivna vzdržljivostna vadba

Raziskave praviloma kažejo linearno razmerje med telesno dejavnostjo in zdravjem posameznika. A ne moremo kar enostavno trditi, da bomo z večjim obsegom ali večjo intenzivnostjo vadbe naredili za svoje zdravje še več.

20. 6. 2016
Preglednica

Zdravila za uravnavanje ravni serumskih lipidov

15. 6. 2016
SRCE

Ciljne vrednosti krvnega tlaka se (še?) ne nižajo

Raziskava SPRINT je spodbudila razpravo, ali je smiselno ciljne vrednosti krvnega tlaka znižati na 120/80 milimetrov živega srebra. Asist. Andrej Erhartič, dr. med., s KO za hipertenzijo UKC Ljubljana opozarja, da moramo njene rezultate jemati z zadržkom.

28. 5. 2016
VELIKI 4 - BMJ

Peroralna uporaba fluorokinolonov in resne motnje srčnega ritma

Antibiotiki iz skupine fluorokinolonov so v široki rabi, na primer za zdravljenje febrilnih okužb sečil in okužb spodnjih dihal. Bolniki jih na splošno dobro prenašajo, a med možnimi resnimi neželenimi učinki teh zdravil navajajo podaljšanje intervala QT. Zaradi redkosti pojava povezava ni jasna, pri praktični presoji o varnosti fluorokinolonov pa lahko pomaga raziskava, nedavno objavljena v reviji BMJ.

29. 3. 2016

Empagliflozin zmanjša tveganje za srčno popuščanje

Vodilni vzrok umrljivosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2 so srčno-žilne bolezni, vključno s srčnim popuščanjem. Srčno popuščanje je pri teh bolnikih zelo pogosto, pojavi se pri vsakem petem bolniku v starosti nad 65 let. Poleg tega je napoved za te bolnike slaba, saj je povprečno preživetje bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in srčnim popuščanjem štiri leta.

29. 3. 2016
INTERVJU: prof. dr. Stefan Taddeij, dr. med.

Hipertenzijska zgodba se začne v endoteliju

Endotelijska disfunkcija je mehanizem, ki povezuje srčno-žilne (SŽ) dejavnike tveganja (hipertenzija, dislipidemija, kajenje, sladkorna bolezen) z aterosklerozo, nam je pojasnil prof. dr. Stefan Taddeij, dr. med., iz univerzitetne bolnišnice v Pisi.

29. 3. 2016

Kombinirano protitrombotično zdravljenje: zakaj in kdaj je potrebno?

Na srečanju Uporabna kardiologija 2016 so vodilni slovenski strokovnjaki predavali in razpravljali o sodobnih dognanjih ter vsakodnevnih izzivih na področju kombiniranega protitrombotičnega (antikoagulacijskega in antiagregacijskega) zdravljenja. Ob koncu je dr. Nina Vene, dr. med., predstavila še pregled praktičnih priporočil za uvajanje kombiniranega protitrombotičnega zdravljenja in vodenje tako zdravljenih bolnikov.

29. 3. 2016

Zakaj in kdaj kombinirano protitrombotično zdravljenje

Na srečanju Uporabna kardiologija 2016 so razpravljali o vsakodnevnih izzivih na področju kombiniranega protitrombotičnega zdravljenja. Dr. Nina Vene, dr. med. pa je podala pregled praktičnih priporočil za uvajanje tovrstnega zdravljenja ter vodenje tako zdravljenih bolnikov.

26. 2. 2016

Upravičeno presejanje družinske hiperholesterolemije pri otrocih

Kljub priporočilom Svetovne zdravstvene organizacije za presejanje družinske hiperholesterolemije je Slovenija po dostopnih podatkih trenutno edina država na svetu, kjer poteka populacijsko presejanje otrok – že od leta 1995 – v sklopu rednega sistematskega pregleda petletnikov.

22. 12. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Intenzivno zniževanje tlaka koristi

Intenzivno zniževanje krvnega tlaka bolj varuje srce in ožilje, zlasti pri bolnikih z velikim tveganjem za neugodne izide, je povzetek nove metaanalize, objavljene v reviji Lancet.

11. 12. 2015

Zgodaj in agresivno nad družinsko hiperholesterolemijo

Bolniki z dolgotrajno zvišanimi vrednostmi LDL-holesterola v krvi, med njimi zlasti tisti z družinsko hiperholesterolemijo, so med najbolj ogroženimi osebami s tveganjem za razvoj srčno-žilnih bolezni. O tem smo se pogovarjali z prof. dr. Alešem Blincem, dr. med., z UKC Ljubljana.

17. 11. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Dolg delavnik se lahko izteče v možgansko kap

Stereotip o preobremenjenih zaposlenih, ki jih navsezadnje doleti srčni infarkt, je zelo razširjen. To pa ni daleč od resnice, le da je najverjetnejši izid drugačen: predolg delavnik bolj poveča nevarnost za možgansko kap kot za koronarno bolezen srca (KBS). O tem govori metaanaliza objavljenih in neobjavljenih študij iz Evrope, ZDA in Avstralije v reviji The Lancet.

19. 10. 2015

Potrebne spremembe v srčni kirurgiji

Vsako leto se v Sloveniji rodi med 200 in 250 otrok s srčno napako, od teh jih vsaj 75 % potrebuje operacijo pred dopolnjenim drugim letom. »V Društvu za zdravje bolezni srca in ožilja Slovenije staršem diagnosticiranih otrok nudimo formalno pomoč v obliki smernic tako za starše kot za otroke,« je ob začetku akcije za kakovostno in varno oskrbo otrok s prirojenimi srčnimi napakami povedala Petra Aleš, predsednica sekcije za prirojene srčne napake.

19. 10. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Ovire za razvoj poceni zdravstvenih tehnologij

Bi ljudje želeli varno in poceni tableto, ki bi jo jemali enkrat na dan in bi zelo močno zmanjšala nevarnost za miokardni infarkt (MI) in možgansko kap? Pritrdilni odgovor se zdi nedvoumen: ti bolezni sta med vodilnimi vzroki smrti, celotni družbi pa povzročata tudi visoke ekonomske stroške, ugotavljajo v reviji JAMA.

29. 9. 2015
ESC 2015

ESC 2015 – Bolj agresivno v boj z dislipidemijami

Statinom se v boju z dislipidemijami, ki sodijo med najpomembnejše dejavnike tveganja za nastanek arteroskleroze in srčno-žilnih bolezni, pridružujejo nova spoznanja in zdravila. Koristi lahko pričakujejo predvsem najbolj ogroženi bolniki.

29. 9. 2015

Ledvice in krvni tlak: neločljivo povezani

Za velik delež okvar ledvic je kriva nezdravljena ali slabo zdravljena arterijska hipertenzija, ugotavlja mag. Jana Brguljan-Hitij, dr. med., s KO za hipertenzijo Interne klinike UKC Ljubljana. A povezava deluje tudi v drugo smer – včasih je v ozadju povišanega krvnega tlaka bolezen ledvic.

29. 6. 2015
SLOVENSKA STROKA

Slovenska stroka raziskuje presajanje matičnih celic pri srčnih bolnikih

Prof. dr. Bojan Vrtovec je s svojo ekipo sodelavcev v UKC Ljubljana opravil prospektivno randomizirano raziskavo. Namen raziskave, prve take na svetu, je bil proučiti dolgoročne učinke intrakoronarne presaditve matičnih celic CD34+ pri bolnikih s srčnim popuščanjem.

21. 6. 2015
VELIKI 4 - LANCET

Moč stiska roke kot napovednik srčno-žilnih dogodkov

Telesna kondicija, ki jo določata kondicija srčno-žilnega sistema in mišična kondicija, je pomemben napovednik obolevnosti in umrljivosti: slabša pomeni večjo ogroženost. Podobno velja za mišično moč, ki je pomemben element mišične in s tem tudi splošne telesne kondicije: raziskave so pokazale povezanost slabše mišične moči z večjim tveganjem za umrljivost, so objavili v reviji The Lancet.

21. 6. 2015
VELIKI 4 - JAMA

NSAR tvegani po miokardnem infarktu

Pri bolnikih, ki jemljejo antitrombotična zdravila po miokardnem infarktu, uporaba nesteroidnih antirevmatikov (NSAR) več kot podvoji tveganje za krvavitve in občutno poveča tveganje za srčno-žilne dogodke dogodke, je pokazala danska raziskava, pred kratkim objavljena v reviji JAMA.

1. 4. 2015
VELIKI 4 - BMJ

Pri hujšanju morda zadošča dieta z veliko vlakninami

Strogi dietni režimi sicer pomagajo shujšati, a imajo ključno težavo: ljudje se jih težko držijo. Kot kaže, pa je lahko dieta, ki zahteva le enostavno povečanje količine vlaknin, dobra alternativa bolj zapletenim shemam hujšanja, kakršna je na primer shema AHA (American Heart Association), poroča British Medical Journal.

30. 3. 2015

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.