Kardiologija

VELIKI 4 - JAMA

Tveganja dabigatrana in rivaroksabana pri nevalvularni atrijski fibrilaciji

Veljavne smernice za večino bolnikov z atrijsko fibrilacijo narekujejo profilakso možganske kapi s peroralnim antikoagulacijskim zdravljenjem. V novejšem času so možnosti terapevtske izbire razširili peroralni antikoagulanti, ki ne antagonizirajo vitamina. V retrospektivni kohortni raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, so primerjali delovanje rivaroksabana in dabigatrana.

12. 12. 2016
VELIKI 4 - NEJM

Življenjski slog, genetika in koronarna bolezen

Stopnja tveganja za koronarno bolezen je povezana z dedno nagnjenostjo, pa tudi z dejavniki, ki izhajajo iz življenjskega sloga. V raziskavi, nedavno objavljeni v reviji NEJM, so ugotovili, da pri osebah z visoko stopnjo dedne nagnjenosti ustrezen življenjski slog lahko prinese okoli 50 odstotkov manjše tveganje za koronarno bolezen.

12. 12. 2016

Iz jeter prihaja glavni sovražnik žil

V procesu uravnavanja ravni holesterola v krvi imajo jetra najpomembnejšo vlogo. V njih se holesterol tvori in izloča. Čeprav je ta v telesu nepogrešljiv in v prehrani v zmernih količinah ni nevaren, za prim. Matijo Cevca, dr. med., z Interne klinike UKC Ljubljana ni nobenega dvoma, da so njegove povišane vrednosti v krvi škodljive. »Vse več je dokazov, da ni le dejavnik tveganja, ampak celo vzročni dejavnik ateroskleroze.«

9. 12. 2016
NA KRATKO

Zaviralci protonske črpalke in možganska kap

Zaviralce protonske črpalke je nova danska opazovalna raziskava povezala s tveganjem za ishemično možgansko kap. Predstavili so jo na letošnjih znanstvenih srečanjih Ameriškega združenja za srce (AHA). Tveganje v odvisnosti od odmerkov se je pojavilo pri vseh štirih zaviralcih protonske črpalke.

9. 12. 2016
Intervju

Menopavza in srčno-žilna tveganja

15. 11. 2016

ESC 2016: Znižane ciljne vrednosti holesterola v smernicah

Evropsko kardiološko združenje je letos spremenilo smernice za obravnavo bolnikov z dislipidemijami. Nekoliko so se spremenile ciljne vrednosti holesterola LDL, in sicer na manj od 1,8 pri osebah z zelo velikim tveganjem in manj od 2,6 mmol/l pri osebah z velikim tveganjem.

16. 10. 2016
VELIKI 4 - Lancet

Natriuretični peptidi kot kazalnik tveganja za srčno popuščanje

Obširna metaanaliza v reviji The Lancet kaže, da bi presejalno merjenje koncentracije ene izmed molekul natriuretičnega peptida BNP morda lahko izboljšalo odkrivanje oseb z večjim tveganjem za srčno popuščanje. Dodati velja, da je metaanaliza zajela podatke posameznikov (ne agregirane podatke, kot je pri metaanalizah pogosto), kar povečuje njeno povednost.

13. 10. 2016
VELIKI 4 - NEJM

Liraglutid in srčno-žilni izidi pri sladkorni bolezni

Sladkorna bolezen tipa 2 je povezana z velikim tveganjem za srčno-žilne, mikrovaskularne in druge zaplete. Zato so spodbudni izsledki raziskave LEADER, ki kažejo, da agonist receptorjev GLP-1 liraglutid zmanjšuje srčno žilno ogroženost sladkornih bolnikov tipa 2. Prispevek o tem je objavila revija New England Journal of Medicine (NEJM).

13. 10. 2016
NA KRATKO

Dodatno potrjeni učinkovitost in varnost rivaroksabana

Na letnem kongresu Evropskega društva za srčno aritmijo so predstavili tudi rezultate študije REVISIT-US (gre za retrospektivne analize podatkov), ki potrjujejo pozitivno razmerje med koristmi in tveganji za zdravilo rivaroksaban (Xarelta) pri bolnikih z nevalvularno AF.

8. 7. 2016
Uvodnik

Srčna bolezen ni pisana niti sveta

Prim. Matija Cevc, dr. med., v junijskem uvodniku razmišlja, kako doseči bolnikova zavzetost za zdravljenje in njegovo sodelovanje. Oboje je ključno za obvaladovanje dejavnikov tveganja srčno-žilnih bolezni.

8. 7. 2016

Zakaj luskavica ogroža srce

Bolniki z luskavico imajo povečano tveganje za razvoj pridruženih stanj, med drugim srčno-žilnih bolezni. Bolj ogroženi so bolniki s hudo obliko luskavice, nam je povedala Katarina Šmuc Berger, dr. med., iz Splošne bolnišnice Izola.

30. 6. 2016

O seksu s kardiologom

Raziskave kažejo, da ima od 50 do 75 odstotkov bolnikov po miokardnem infarktu težave s spolnostjo, med drugim tudi zato, ker jih je (neupravičeno) strah, da je to nevarno, ugotavlja asist. dr. Dragan Kovačić, dr. med.

22. 6. 2016
VELIKI 4 - BMJ

Je uživanje krompirja povezano z visokim krvnim tlakom?

Krompir ima v zahodnjaški prehrani pomembno vlogo. Zato so potencialno zanimivi izsledki analize o povezanosti uživanja krompirja (v različnih oblikah) in tveganjem za pojav hipertenzije, objavljeni v reviji British Medical Journal BMJ.

22. 6. 2016
VELIKI 4 - JAMA

PCSK9 pri neprenašanju statinov

Na srečanju American College of Cardiology (ACC) so objavili rezultate preskušanja GAUSS-3, ki so bili obenem objavljeni tudi v reviji JAMA. Pobuda za preskušanje je bilo dejst vo, da v klinični praksi od pet do20 odstotkov bolnikov s hiperholesterolemijo ne prenese statinskega zdravljenja zaradi neželenih učinkov na mišice.

22. 6. 2016
VELIKI 4 - Lancet

Znova: uživanje soli in srčno-žilno tveganje

Ali količina zaužite soli pri osebah z visokim krvnim tlakom na srčno-žilne dogodke in umrljivost zaradi vseh vzrokov vpliva drugače kot pri tistih z normalnim krvnim tlakom? Kumulativna analiza raziskav, ki so jo opravili kanadski raziskovalci, je sprožila ogorčene odzive nekaterih uglednih strokovnjakov in organizacij.

22. 6. 2016
SRCE

SGLT2 za zaščito ledvic?

Ob ugotovitvah, da zdravljenje sladkornih bolnikov z zaviralcem natrijevega glukoznega kotransporterja (SGLT2) empagliflozinom ugodno vpliva na delovanje njihovih ledvic, so se med drugim začele razprave o tem, ali lahko tako ledvice ščitimo tudi dolgotrajno.

21. 6. 2016
SRCE

Stabilna angina pektoris: revaskularizacija ali zdravila?

Pri katerih bolnikih s stabilno angino pektoris je smiselno z invazivnimi posegi ponovno vzpostaviti zadosten krvni pretok skozi koronarne arterije, katere bolnike pa je bolj smotrno zdraviti samo z zdravili, se je vprašal doc. dr. Miha Čerček, dr. med., z Interne klinike v UKC Ljubljana.

20. 6. 2016
SRCE

Mikrovaskularna angina pektoris: slaba novica ob normalnem izvidu koronarografije

Pri bolnikih z značilnimi simptomi angine pektoris in normalnim izvidom koronarografije, je treba pomisliti na mikrovaskularno angino pektoris, pri kateri je najprej prizadeto samo delovanje drobnih arterij in arteriol, pojasnjuje asist. Marko Gričar, dr. med., s Kliničnega oddelka za kardiologijo Interne klinike v UKC Ljubljana.

20. 6. 2016
SRCE

Posledice neprepoznane sladkorne bolezni pri bolnikih z infarktom

Navajeni smo razmišljati, da so bolniki s sladkorno boleznijo izpostavljeni povečanemu tveganju za akutni miokardni infarkt in druge srčno-žilne bolezni. Veliko manj pogosto pa razmišljamo o drugem dejstvu, namreč da imajo bolniki z akutnim koronarnim sindromom večje tveganje za sladkorno bolezen.

20. 6. 2016
SRCE

Paradoks telesne aktivnosti

Prof. dr. Mateja Podbregarja, dr. med., s Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino na UKC Ljubljana smo vprašali, ali lahko ugotovitev o tem, da pri dolgotrajnih in zelo intenzivnih telesnih obremenitvah prihaja do remodelacije miokarda, že uporabimo v klinični praksi.

20. 6. 2016

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.