Kardiologija

Adherenca je izziv za sistem

Že dalj časa velja splošna ocena, da je približno 40 odstotkov bolnikov neadherentnih. Posamezne raziskave, tudi v Sloveniji, kažejo, da so številke verjetno še večje. Pojav je posebej skrb zbujajoč pri kroničnih bolnikih.Kaj lahko storimo?

12. 12. 2017
NA KRATKO

Maraton ne bo pomagal, če ste prej živeli nezdravo

Ameriški raziskovalci so ugotovili, da ni mogoče najti povezave med dolgoletnimi intenzivnimi treningi maratoncev in okvarami srca. Prav tako pa ni nujno, da bo takšna aktivnost izboljšala stanje srca, potem ko je posameznik dolgo živel nezdravo, kar verjamejo mnogi maratonci.

12. 12. 2017

Zunajjetrni zapleti okužbe s HCV

Vse bolj se začenjamo zavedati, da je okužba s HCV povezana tudi s številnimi zapleti zunaj jeter. Ocenjujejo, da ima te tako imenovane zunajjetrne manifestacije okoli 74 odstotkov bolnikov z okužbo s HCV.

24. 10. 2017
NA KRATKO

Meditacija in SŽ-tveganje

Ameriško združenje za srce AHA je skupini raziskovalcev naročilo, naj sistematično pregleda relevantne podatke o potencialni koristi meditacije za zmanjševanje srčno-žilnega (SŽ) tveganja. Izkazalo se je, da je meditacija lahko dodatek k standardnim priporočilom o zmanjševanju SŽ-tveganja.

16. 10. 2017
VELIKI 4 - Lancet

Skandinavski pogled na SŽ-zaščito z zaviralci SGLT2

Tudi podanaliza te študije CVD-REAL Nordic podpira ugotovitve, da je jemanje zaviralca SGLT2 povezano z manjšim tveganjem za SŽ bolezen in smrt pri preiskovancih s SB tipa 2 v skupini s širokim spektrom srčno-žilne ogroženosti, je objavljeno v reviji The Lancet.

15. 10. 2017
ESC 2017

Zmerno uživanje maščob in ogljikovih hidratov zmanjšuje umrljivost

Nova odkritja, predstavljena na letošnjem kongresu Evropskega kardiološkega združenja, so zamajala trenutna priporočila za zdravo prehrano, saj so pokazala, da je prehrana z večjim deležem maščob, kot je trenutno priporočeno, povezana z manjšo umrljivostjo.

13. 10. 2017
Intervju

Novosti z ESC – Maščobe niso slabe

24. 9. 2017

Si razkužujete roke?

Med stotimi bolniki v slovenskih bolnišnicah jih ima okoli šest okužbo, ki ni povezana z boleznijo, zaradi katere so bili sprejeti. Osnovni ukrep za omejevanje bolnišničnih okužb je higiena rok. Sliši se preprosto, a v praksi ni vedno tako.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - JAMA

Tablete železa in srčno popuščanje

Pri okoli polovici bolnikov s srčnim popuščanjem z zmanjšanim iztisnim deležem levega prekata se kaže pomanjkanje železa, ki je neodvisni napovedni dejavnik umrljivosti. V raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, jim s tabletami železa ni uspelo dokazati vpliva na vadbeno toleranco pri tej skupini bolnikov.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Circulation

Zaviralci SGLT-2 ščitijo tudi manj bolne

Študija CVD-REAL, objavljena v reviji Circulation, je potrdila, da imajo korist od zaviralcev SGLT-2 tudi bolniki brez izrazito velikega SŽ-tveganja.

20. 6. 2017

ACC 2017: Holesterol – nižje je bolje

Na ameriškem kardiološkem kongresu ACC so predstavili rezultate študije FOURIER. Zdravljenje z evolokumabom za 15 odstotkov zmanjša tveganje za srčno in možgansko kap, hospitalizacijo zaradi nestabilne angine pektoris, koronarno revaskularizacijo ali smrt zaradi SŽ dogodkov.

20. 6. 2017
ADIT 2017

Pri sladkorni bolezni ne pozabite na sladkor

Predavatelji na letošnjem diabetološkem srečanju ADIT so se med drugim vprašali, ali navdušenje nad podatki o SŽ-protektivnosti novih zdravil spreminja način zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2 in kakšna je usoda starih zdravil.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Je res že čas, da ARNI pridejo v prvo linijo?

Na kongresu ESC o srčnem popuščanju so odprli tudi razpravo o tem, ali bi zdravilo sakubitril/valsartan lahko postalo zdravilo prve linije v zdravljenju srčnega popuščanja.

20. 6. 2017
Intervju

Kaj povedati bolniku z atrijsko fibrilacijo?

27. 3. 2017
SLOVENSKA STROKA

Slaba zastopanost starejših in žensk v kliničnih študijah

V randomiziranih raziskavah učinkovitosti zdravljenja srčno-žilnih bolezni je med udeleženci kljub priporočilom v smernicah še vedno premalo žensk in starejših, opozarja prispevek v International Journal of Cardiology, pri katerem je sodeloval tudi prof. dr. Mitja Lainščak, dr. med., z Medicinske fakultete v Ljubljani.

21. 3. 2017
VELIKI 4 - JAMA

Pomen diastoličnega in sistoličnega krvnega tlaka pri različnih rasah

Bolezni srca in ožilja, možganska kap ter kronična ledvična bolezen niso več nobena redkost tudi pri osebah, mlajših od 50 let. Pri tej populaciji je hipertenzije čedalje več, zato je dobro poznati tveganja, ki so za belce večja predvsem takrat, ko je zvišan diastolični krvni tlak. V reviji JAMA so pred kratkim objavili raziskavo, v kateri so ugotovili, da je pri mlajših odraslih pripadnikih črne rase morda pomembnejši sistolični tlak.

21. 3. 2017
Intervju: prof. dr. Cristoph Maack

Breme srčnega popuščanja

Srčno popuščanje je najpogostejši vzrok za hospitalizacijo v večini evropskih in drugih zahodnih držav, zato zadnje čase veliko slišimo o bremenu te bolezni za bolnike in zdravstveni sistem. O izzivih zdravljenja, preprečevanja zgodnjih rehospitalizacij in priložnostih za izboljšanje kakovosti življenja bolnikov smo se na 10. srečanju članov Srčnega kluba pogovarjali s prof. dr. Christophom Maackom, dr. med., kardiologom s homburške univerzitetne klinike.

21. 3. 2017

Novi igralci v srčnem (ne)popuščanju

V zdravljenju srčnega popuščanja smo po dveh desetletjih morda prišli do nove prelomnice, ki lahko pomembno izboljša življenje bolnikov. Na letošnji Uporabni kardiologiji smo izvedeli za dobre izkušnje, ki jih imamo z za zdaj edinim zdravilom iz skupine ARNI v Sloveniji.

21. 3. 2017

Koristnost zaviralcev PCSK9

Dodatno zniževanje ravni LDL-holesterola z evolokumabom pomembno zmanjša tveganje za srčno-žilne dogodke pri bolnikih z jasno klinično sliko aterosklerotične srčno-žilne bolezni. To je po prvih informacijah pokazala študija FOURIER, katere natančnejši rezultati bodo objavljeni na letošnjem kongresu ACC.

20. 3. 2017
Algoritem

Ukrepi pri bolnikih, zdravljenih z dabigatranom, ob krvavitvi in nujnih kirurških/invazivnih posegih

15. 12. 2016

Aktualni e-novičnik

Predoperativna priprava bolnika – kaj bo drugače?

25. 3. 2025

Mišice so ključ do presnovnega zdravja

25. 3. 2025

Klinične smernice in priporočila

25. 3. 2025

Nevroznanost povezuje

25. 3. 2025

Najslabše je, ko se odločijo ne storiti nič

20. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.