Kasnejši vstop v vrtec – manj zapletov pri okužbah
Otroci, ki v vrtec vstopijo pri približno enem letu starosti, bodo v prvih treh letih pogosteje obiskali zdravnika zaradi resnejših virusnih okužb, kot če gredo v vrtec pri dveh letih ali kasneje, pravi pediatrinja Helena Mole, dr. med. Tako kažejo podatki pregleda kartotek njenih 146 bolnikov.
Prepoznavanje okužbe s HIV – čim prej, tem bolje
Pri polovici do dveh tretjin okuženih s HIV se prvi simptomi pojavijo približno v štirih do šestih tednih po okužbi, vendar tako zgodaj odkrijejo okužbo le pri desetini bolnikov, nam je povedal Tomaž Vovko, dr. med., specialist infektolog s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.
Kje vse se skriva virusni meningoencefalitis?
Vnetje možganov (ki le redko poteka brez sočasnega vnetja možganskih ovojnic) večinoma povzročajo virusi. Pri nas je po zakonu o nalezljivih boleznih obvezna prijava samo za klopni meningoencefalitis (KME), zato vemo, da je v Sloveniji vsako leto približno 200 do 300 novih bolnikov, pri katerih je dokazana okužba s tem virusom.
Zapleti pri okužbi z RSV
Okužbo dihal z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) do drugega leta doživi skoraj vsak otrok. »Pri večini otrok bolezen poteka blago, podobno prehladu. Zapleti se pojavljajo pri približno petih odstotkih,« nam je povedal doc. dr. Vojko Berce, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Maribor.
HIV: vsi mislijo, da se jim to ne more zgoditi
Pogovarjali smo se s prof. dr. Janezom Tomažičem, ki poudarja, da se zaradi večjega optimizma glede preživetja pri okužbi s HIV, pa tudi zaradi večje spolne svobode in uporabe rekreativnih drog okužba v Sloveniji, podobno kot v razvitem svetu, vse preveč širi, testiranj pa je premalo.
Za prepoznavo hepatitisa C je najpomembnejše zaupanje
Zdravniki morajo večinoma sami posumiti na možnost okužbe s hepatitisom C pri svojih bolnikih. In tu pride do izraza odnos med obema, saj je treba vprašati in odkrito spregovoriti o zelo osebnih okoliščinah povezanih s spolnostjo, jemanjem drog in podobno.
Z novimi zdravili proti hepatitisu C najprej rešujemo življenja
Na konferenci ILC 2015 smo se pogovarjali s prof. dr. Mojco Matičič, slovensko strokovnjakinjo za zdravljenje hepatitisa C, ki nam je razkrila smernice za zdravljenje teh bolnikov z novimi zdravili.
Zdravljenje hepatitisa C s 96-odstotno uspešnostjo
Na letošnjem kongresu Evropskega združenja za bolezni jeter EASL 2014 so raziskovalci predstavili študijo SAPPHIRE-II, v kateri so zdravili bolnike s kroničnim hepatitisom C (HCV), ki so bili predhodno že zdravljeni s peginterferon-ribavirinom.
HIV se pri nas še vedno širi
Okužba s HIV se je še do sredine devetdesetih let v več kot 95 odstotkih končala s smrtjo, danes pa šteje za kronično in obvladljivo infekcijsko bolezen. A v Sloveniji se kljub temu še vedno širi, predvsem v skupini moških, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM).
HCV: koga in kdaj zdraviti?
Zdravljenje kroničnega hepatitisa C (HCV) je v zadnjih letih doživelo veliko pozitivnih sprememb. Nova zdravila odpirajo nekaj dilem glede prihodnjega pristopa k zdravljenju, o čemer je na mednarodni konferenci o kemoterapiji in infekcijskih boleznih (SEEC) govoril dr. Ashley Brown, dr. med., iz londonske univerzitetne bolnišnice St. Mary's and Hammersmith hospitals.
Okužbe z visoko rizičnimi HPV med Slovenkami
V slovenski program cepljenja je bilo leta 2009 uvedeno cepljenje proti HPV za 11 do 12 let stara dekleta kljub pomanjkanju zanesljivih podatkov o razširjenosti okužb s HPV med Slovenkami. Raziskovalci Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani smo v ugledni mednarodni reviji Vaccine objavili izsledke o prevalenci okužb materničnega vratu z visoko rizičnimi genotipi HPV med Slovenkami, presejanimi za raka materničnega vratu pred uvedbo cepljenja.
Izrazito zmanjšanje deleža genitalnih bradavic zaradi cepljenja proti HPV
V Avstraliji se je po uvedbi nacionalnega programa cepljenja proti HPV izrazito zmanjšal delež mladih žensk z diagnosticiranimi genitalnimi bradavicami. Izsledke programa so objavili v reviji British Medical Journal.