STIGMA: breme, težje od bolezni
Med tistimi, ki vstopijo v zdravnikovo ambulanto, si nekateri ne želijo diagnoze. Diagnoza jih bo kot etiketa označila za drugačne in jim zaznamovala življenje bolj kot bolezen sama. Izr. prof. dr. Vesna Švab ugotavlja, da so s stigmo najbolj zaznamovane duševne bolezni.
Do kapljice odmerjena zaščita
Med najbolj ogroženimi za težji potek okužb dihal so nedonošenčki. Pred gripo jih zaščiti cepljena mati, pred drugimi okužbami pa strogi higienski ukrepi in proti RSV - protitelesa. Zdravilo odmerjamo skoraj »do kapljice« natančno, ugotavlja asist. dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.
Pnevmokoki posebej nevarni za imunsko oslabljene bolnike
Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam je med drugim priporočeno tudi bolnikom z okrnjeno imunostjo. Zanje je še posebej pomembno, ker je pri njih pojavnost ali resnost teh okužb lahko večja. To velja tako za bolnike s kronično ledvično odpovedjo kot tudi za bolnike na trajnem zdravljenju s hemodializo, pojasnjujeta dr. Marta Grgič Vitek, dr. med., in Nadja Šinkovec, dr. med., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Upad okužb po uvedbi cepljenja proti rotavirusu
Odkar so julija 2013 v Združenem kraljestvu cepljenje proti rotavirusu za otroke uvedli v nacionalni program cepljenja, se je število okužb občutno zmanjšalo. Število primerov je po poročilu angleške vladne agencije za javno zdravje (Public Health England) v minuli sezoni upadlo za 84 odstotkov v primerjavi z desetletnim povprečjem okužb v sezonah med leti 2003/2004 in 2012/2013.
Družinski zdravnik: prvo sito v obravnavi okužbe s HCV
Med okuženimi s HCV niso le intravenski uživalci drog. Pri prepoznavanju je pomembno, da zdravnik pozna svojega bolnika in njegove navade (tvegano vedenje). Izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, dr. med., ugotavlja, da so družinski zdravniki prvo sito v obravnavi morebitne okužbe.
Si lahko »privoščimo« 90-odstotno zmanjšanje števila okuženih?
Če pomislimo, da bi do leta 2030 v Sloveniji delež okuženih s hepatitisom C lahko zmanjšali za 90 odstotkov ali več in da zaradi te okužbe skorajda ne bi bilo več odpovedi jeter ali raka na jetrih, se cena zdravil morda ne zdi več tako visoka.
Od odkritja HCV do prvih ozdravitev
Šele odkritje in raziskovanje virusa HCV je privedlo do razkritja potencialnih tarč za specifična zdravila in sčasoma do učinkovitejšega in varnejšega zdravljenja. Leta 2011 so prišla na trg neposredno delujoča protivirusna zdravila (direct acting antivirals, DAA).
Nova zdravila in novi izzivi
Letos so v ZDA že odobrili dve novi zdravili za hepatitis C, ki ju kmalu pričakujemo tudi v Evropi. Obetajo pa se še druga. Medtem ko je zdravljenje virusnega genotipa 1 že zelo učinkovito, čakamo na zdravila, ki bodo izboljšala tudi učinkovitost zdravljenja bolnikov z genotipom 3.
Okužbe z RSV lahko povzročijo hujši potek bolezni spodnjih dihal
Virusne okužbe spodnjih dihal so bistveno redkejše od navadnih prehladnih obolenj, a so zaradi pogostega pojava dihalne stiske najpomembnejši vzrok za hospitalizacijo pri predšolskih otrocih. V naši študiji smo želeli preveriti, kateri virusi so povzročitelji hudih okužb spodnjih dihal pri otrocih in značilnosti okužb s posameznimi virusi.
Zdravljenje HCV ne bo nujno samo v rokah specialistov
V zadnjih letih je zdravljenje hepatitisa C izjemno napredovalo. Zaradi skrajšanja časa zdravljenja, poenostavitve režimov in manj neželenih učinkov smo na EASL 2016 veliko slišali o ideji, da zdravljenje HCV v prihodnosti ne bi bilo nujno v domeni specialistov.
Sezone respiratornih okužb še ni konec
Letošnja sezona okužb dihal traja nenavadno dolgo, ugotavlja prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med. Spomladi se običajno sezona že končuje, a letos so respiratorni sincicijski virusi še kar dejavni. Na to moramo biti pozorni še posebno pri najmlajših otrocih in pri starejših.
Protiretrovirusna profilaksa HIV: priložnost v primarnem zdravstvu
Ukrepi za varnejšo spolnost (zlasti kondomi) so se po izbruhu epidemije aidsa izkazali kot uspešna zaščita. Toda na svetu je vsako leto še vedno okoli dva milijona novih okužb, zato obstaja potreba po novih možnostih za njihovo preprečevanje. Med ukrepi se uveljavlja protiretrovirusna predekspozicijska profilaksa, razmišljajo v reviji JAMA.