Za testiranje naj bo dovolj en sam utemeljen sum
Ocenjujejo, da je v Sloveniji z virusom hepatitisa C okuženega okoli 0,3 odstotka prebivalstva ali vsaj 6.300 ljudi, okužba pa je odkrita pri približno 3.500 osebah, ugotavlja prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.
Zapleti nezdravljene okužbe z virusom hepatitisa C
Le zgodnje odkrivanje bolnikov s kroničnim hepatitisom C in njihovo zdravljenje z novimi, izredno učinkovitimi neposredno delujočimi zdravili lahko prepreči napredovanje jetrne okvare v jetrno cirozo in njene zaplete, piše Marija Ribnikar, dr. med.
Pangenotipska zdravila proti HCV – konkurenca povečuje dostopnost zdravljenja
Evropska agencija za zdravila je odobrila dve novi zdravili za zdravljenje kroničnega hepatitisa C, ki sta učinkoviti pri bolnikih, okuženih z različnimi virusnimi genotipi – Vosevi (Gilead) in Maviret (AbbVie).
Pangenotipsko zdravilo proti kroničnemu hepatitisu C
Evropska komisija je izdala dovoljenje za promet novemu zdravilu za zdravljenje kroničnega hepatitisa C, ki so ga razvili v družbi AbbVie. Kombinacija dveh neposredno delujočih protivirusnih učinkovin glekaprevir/pibrentasvir (Maviret) ponuja zdravljenje za vse genotipe (GT1-6).
Kombinirano zdravljenje HCV-okužbe s trojno kombinacijo DAA
V kliničnih raziskavah POLARIS-1 in 4 je kombinacija sofosbuvir-velpatasvir-voksilaprevir svojo učinkovitost dokazala tudi pri predhodno zdravljenih bolnikih z virusom hepatitisa C, poroča revija New England Journal of Medicine (NEJM).
Okužbe nas ne ogrožajo le v daljnih krajih
Nekatere bolezni (ošpice, hepatitis A) se ne pojavljajo več le v manj razvitih predelih sveta, ampak spet tudi v Evropi, opozarja asist. Zoran Simonović, dr. med. Tudi bolniki, ki prejemajo biološka zdravila, so zato izpostavljeni večjemu tveganju. Kaj jim svetovati pred potjo?
Dokazane pnevmokokne okužbe le vrh ledene gore
Invazivne pnevmokokne okužbe na letni ravni po svetu zahtevajo približno 800 tisoč življenj otrok, mlajših od pet let, je na okrogli mizi o cepljenju povedala prim. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Slovenija je primer dobre prakse obravnave hepatitisa C
Po kongresu o zdravljenju jetrnih bolezni (ILC) v Amsterdamu smo o novostih vprašali prof. dr. Mojco Matičič, dr. med., z UKC Ljubljana. Na povabilo EASL je namreč tam kot primer dobre prakse predstavila »slovenski model« obravnave hepatitisa C.
Cepljenje je uspešna preventiva
Za Slovenijo je še vedno značilna nizka stopnja precepljenosti proti pnevmokoknim okužbam in KME, menita Marta Grgič Vitek in prim. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med. Zato je treba pri nas še veliko narediti za ozaveščanje zdravstvenih delavcev in splošne javnosti.
Edina učinkovita zaščita pred klopnim meningoencefalitisom
Proti klopnemu menigoencefalitisu (KME) bi morali biti z vidika ogroženosti v Sloveniji cepljeni skoraj vsi, meni Barbara Peče Breznik, dr. med., specialistka medicine dela, prometa in športa. Veliko smo zunaj, okužimo se lahko tudi sredi mesta, posledice okužbe pa so lahko zelo hude.
Pnevmokokne pljučnice lahko preprečimo s cepljenjem
Kljub jasnim priporočilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se proti pnevmokoknim okužbam cepi relativno majhno število ljudi. Ogroženi so zlasti majhni otroci, starejši, ljudje s kroničnimi boleznimi in okrnjeno imunostjo.
Pobuda za presejalno testiranje nosečnic na HIV
Ob pravočasni diagnozi okužbe s HIV pri nosečnicah bi lahko preprečili več kot 98 odstotkov okužb novorojencev. Ker število okuženih prebivalcev pri nas narašča, lahko pričakujemo, da bo v prihodnje večje tudi število okuženih nosečnic, piše prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.
HCV in napredovala bolezen jeter
Pri približno 50 do 80 odstotkih ljudi okužba z virusom hepatitisa C (HCV) preide v kronično, ki lahko z leti iz kroničnega hepatitisa C napreduje v cirozo ali celo primarni hepatocelularni karcinom (HCC). Približno četrtina vseh presaditev jeter v Evropi je potrebna zaradi posledic okužbe s HCV, pišejo asist. dr. Jerneja Videčnik Zorman, dr. med., prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., in prim. mag. Matjaž Hafner, dr. med., iz UKC Ljubljana.