Slovenija vztrajno na poti k izkoreninjenju hepatitisa C
V Sloveniji so deležniki na področju prepoznavanja in zdravljenja bolnikov s hepatitisom C, akutnim ali kroničnim vnetjem jeter, ki ga povzroča virus hepatitisa C (VHC), odločeni, da to bolezen do leta 2030 izkoreninijo. Cepiva proti tej bolezni sicer ni, je pa na voljo zelo učinkovito zdravilo, ki praktično nima stranskih učinkov.
Načeta je zadnja obrambna linija
Študija Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni je ocenila breme zaradi petih vrst okužb, ki jih povzročajo bakterije, odporne proti antibiotikom, za javno zdravje v Evropski uniji in Evropskem gospodarskem prostoru (EU/EEA). Avtorji ocenjujejo, da je zaradi okužb z bakterijami, odpornimi proti antibiotikom, leta 2015 umrlo 33.000 ljudi, zaradi slabega zdravja je bilo izgubljenih 874.541 let življenja (DALY).
Prihaja vprašalnik o dejavnikih tveganja za okužbo s HCV
Do letošnjega decembra so v ambulanti za anonimno in brezplačno testiranje na infekcijski kliniki odkrili 19 posameznikov, okuženih z virusom hepatitisa C (HCV). Da bi odkrili in začeli zdraviti še preostalih 3.000 Slovencev, ki naj bi bili okuženi s HCV, pa tega ne vedo, pripravljajo tudi vprašalnik o dejavnikih tveganja, ki ga bodo dobile referenčne ambulante.
Bolečina, ki bi jo preprečilo cepljenje
Pasovec ali herpes zoster je javnozdravstveni problem, ugotavlja prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Med starejšimi se namreč pogosto razvije huda kronična bolečina – postherpetična nevralgija.
Pol okuženih s HCV je neodkritih
Čeprav je hepatitis C ozdravljiv, v svetu smrtnost zaradi okužbe še vedno narašča. Vzrok je v neodkritosti bolnikov. V Sloveniji je uspešnost zdravljenja 98-odstotna, a je tudi pri nas okrog polovica okuženih neodkritih. Je pa Slovenija prva država v Evropi, kjer so zdravniki pozdravili še zadnjega hemofilika s hepatitisom C.
Gripa popušča, RSV še ne
Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo izr. prof. Miroslav Petrovec, dr. med., je že v začetku leta napovedal, da se bo sezona okužb dihal letos zavlekla. Njegove napovedi se potrjujejo. Pred prvomajskimi prazniki ne pričakujemo bolj »mirnega obdobja.«
Osebe, ki živijo s HIV, umirajo zaradi infarktov
Potem ko so okuženi s HIV nehali umirati zaradi aidsa, danes umirajo zaradi pridruženih bolezni, predvsem infarktov. Ti so pri njih za 50 odstotkov pogostejši kot v splošni populaciji, podobni podatki veljajo tudi za Slovenijo, je povedal Tomaž Vovko, dr. med., z UKC Ljubljana.
Tretjina bolnikov ima trajne posledice po prebolelem KME
Slovenija sodi med evropske države z najvišjo stopnjo obolevnosti za klopnim meningoencefalitisom. Ministrstvo za zdravje in ZZZS se dogovarjata glede ureditve osnovnega cepljenja na stroške zavarovalnice za nekatere skupine ljudi.
Sezona okužb dihal bo segla globoko v pomlad
»Letos se je sezona virusnih okužb glede na prejšnja leta začela precej pozneje,« ugotavlja izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Trenutno najbolj kroži RSV, pa tudi virusa influence A in B.
Smernice sodobne obravnave hepatitisa B
Na infektološkem simpoziju v Ljubljani je prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., predstavila nove smernice EASL-a za klinično obravnavo oseb, kronično okuženih z virusom hepatitisa B. Smernice so prinesle vrsto novosti glede razvrščanja in obravnave bolnikov.
Sezona okužb pred vrati
Pnevmokokne okužbe povzroča bakterija Streptococcus pneumoniae (pnevmokok). Ogroženi so zlasti majhni otroci, starejši, ljudje s kroničnimi boleznimi in okrnjeno imunostjo, so na tiskovni konferenci z namenom ozaveščanja o pomenu cepljenja proti pnevmokoku povedali strokovnjaki.
Med na novo okuženimi s HIV šestina starejših od 50 let
S HIV se na novo okuži vse več starejših od 50 let, kaže raziskava, ki so jo objavili v publikaciji The Lancet HIV. Temelji na podatkih Evropskega sistema nadzora v letih od 2004 do 2015. 17 odstotkov na novo okuženih je bilo starejših od 50 let, kar je nekaj čez 54 tisoč.
Namesto RSV odslej humani ortopnevmovirus
Ne, ne gre za nov virus, temveč za spremembo v poimenovanju respiratornega sincicijskega virusa (RSV), ki jo je na letošnjem srečanju sekcije za preventivno medicino naznanil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo, izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med.