Šola pljučnega raka
Pljučni rak je eden najpogostejših rakov, napoved poteka bolezni pa je slaba. Na OI so pripravili prvo šolo pljučnega raka z namenom povezati družinske zdravnike, ki prvi posumijo na bolezen, in specialiste, ki jo potrdijo in zdravijo. Pripravili smo povzetke nekaj zanimivejših predavanj.
Sami in nemočni v središču kriznih situacij in medijskih afer
»To je bil trenutek, ko se je moj svet ustavil. Vsi so neizprosno rinili vame in terjali odgovore, ki jih potem sploh niso bili pripravljeni poslušati. Meni pa sta stiska in ohromljenost preprečevali, da bi se boril zase, kot se sicer borim za vsakega bolnika. Najtežje je, ker ostaneš sam, brez pomoči.«
Spremenimo navade in teža se bo zmanjšala sama
V zdravstvenem domu Šiška v Ljubljani so na podlagi priporočil in lastnih izkušenj razvili svoj model zdravljenja debelosti, s katerim dosegajo rezultate, primerljive objavam v svetovni literaturi. Dolgoročno (več kot pet let) zmanjšano težo vzdržuje 20 odstotkov ljudi, ki shujšajo po njihovem programu, nam je povedala mag. Milena Kovač Blaž, dr. med.
Med dietami ni pomembnih razlik
Raziskovalci so opravili analizo podatkov iz randomiziranih dolgoročnih raziskav o štirih priljubljenih dietah v ZDA – Atkinsove diete, conske diete (Zone diet), »diete z južne plaže« (South Beach diet) in diete Weight Watchers. Bistvenih razlik niso ugotovili, tudi ne znakov, da bi ljudje na kateri izmed diet dolgoročneje shujšali. Pri tem velja omeniti, da po ameriških merilih dolgoročno pomeni 24 mesecev.
Pri hujšanju morda zadošča dieta z veliko vlakninami
Strogi dietni režimi sicer pomagajo shujšati, a imajo ključno težavo: ljudje se jih težko držijo. Kot kaže, pa je lahko dieta, ki zahteva le enostavno povečanje količine vlaknin, dobra alternativa bolj zapletenim shemam hujšanja, kakršna je na primer shema AHA (American Heart Association), poroča British Medical Journal.
Aktualno z 18. Schrottovih dnevov
Na 18. Schrottovih dnevih, ki so bili letos 20. in 21. marca, so obravnavali spolno prenosljive bolezni, kronično vensko bolezen ter druge aktualne zdravstvene teme s poudarkom na vlogi zdravnikov družinske medicine pri obravnavi in zdravljenju bolezni.
V boj proti debelosti z gibanjem
Danes vemo, da si debelosti ne moremo več razlagati le kot posledico uživanja prevelikih količin enostavnih ogljikovih hidratov ali prevelikega vnosa kalorij v primerjavi s porabo. Čeprav se tu v osnovi zgodba začne. Tudi bojevati se proti njej ne moremo le z zmanjšanjem vnosa kalorij.
Kaj mora vsak zdravnik vedeti o novih antikoagulacijskih zdravilih
Možganska kap je eden od najpomembnejših zapletov atrijske fibrilacije, večinoma je embolična z izvorom strdkov v levem preddvoru oziroma v njegovi avrikuli. Možganske kapi ob atrijski fibrilaciji (AF) so obsežnejše, povzročajo hujšo nevrološko prizadetost in večjo umrljivost kot kapi pri bolnikih s sinusnim ritmom, piše dr. Nina Vene, dr. med., internistka s Kliničnega oddelka za žilne bolezni na UKC Ljubljana.
Postopno hujšanje nič boljše od hitrega
Uveljavljeno je mnenje, da je hitro hujšanje dolgoročno neuspešno (hitro izgubljeno, hitro pridobljeno) in da je pravi način počasno zmanjševanje teže, ki naj bi zagotavljalo ohranitev doseženega stanja. Takšna so tudi priporočila veljavnih smernic. A nova raziskava nakazuje, da ni tako.
Zdravnik med interesi bolnikov in javne blagajne
Ob uvajanju terapevtskih skupin vedno bolj v ospredje prihaja zdravnikova odgovornost pri pisanju receptov za zdravila. Na eni strani gre za njegovo odgovornost do razpolaganja z javnim denarjem, na drugi strani pa do bolnikov in njihovega zdravja.
Zdravila za opustitev kajenja ne povečajo tveganja za samomor in samopoškodovanje
Bolniki, ki jim za opustitev kajenja predpišejo vareniklin ali bupropion, ne kažejo večjega tveganja za samomor, samopoškodovanje in depresijo kot uporabniki nikotinskega nadomestnega zdravljenja (NNZ), poročajo raziskovalci v reviji British Medical Journal.
Interakcije zdravil z zdravilnimi rastlinami
V interakcije z zdravili vstopajo tudi rastlinski pripravki, vitamini, minerali in zdravila, ki se izdajajo brez recepta, zato je poznavanje tega področja v vsakdanji praksi družinskega zdravnika in farmacevtov vse bolj pomembno. Predstavljamo devet zdravilnih rastlin in njihov učinek ob hkratni uporabi z zdravili. Najprej ameriški slamnik.