Družinska in splošna medicina

Nad keratokonus z rehabilitacijo vida in kirurgijo

Kadar se bolnik kljub ustreznim optičnim pripomočkom pritožuje zaradi slabe vidne ostrine, lahko med drugim pomislimo na keratokonus, degenerativno bolezen roženic, piše Andreja Veselica, dr. med., iz medicinskega centra Vid.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Prvi tečaj za učitelje pravilne uporabe vdihovalnikov (»train the trainer«)

»Zdravilo za zdravljenje obstruktivnih pljučnih bolezni je lahko še tako dobro, pa ne bo učinkovalo, če bolnik ne zna uporabljati svojega vdihovalnika in zdravilo ne pride v pljuča.« To je bilo vodilo za izobraževanja učiteljev pravilne uporabe inhalacijskih zdravil.

20. 6. 2017

Prvi podporni program za revmatološke bolnike

Prve izkušnje s podpornim programom za revmatološke bolnike, ki prejemajo biološko zdravilo, kažejo, da so ga ti dobro sprejeli in bi lahko pomenil eno od poti, da se izboljša sodelovanje bolnikov pri zdravljenju, ugotavlja izr. prof. dr. Matija Tomšič, dr. med.

30. 5. 2017

IMID: podobna različnost

Zaradi podobnega osnovnega mehanizma se imunsko pogojene vnetne bolezni (immune-mediated inflammatory diseases, IMID) med seboj pogosto prekrivajo in diagnoza je včasih težavna, vnetno dogajanje v telesu pa bolnike izpostavlja tudi dodatnim tveganjem različnih sistemskih bolezni.

30. 5. 2017
Intervju

Mobilna aplikacija za ugotavljanje vnetne bolečine v križu

30. 5. 2017
Intervju

Kako dobri smo pri higieni rok

30. 4. 2017

Premalo napotitev na kontinuirano zdravljenje p­arkinsonove bolezni?

Za uvedbo kontinuiranega zdravljenja parkinsonove bolezni (PB) se danes odločamo prej kot pred nekaj leti, ugotavlja doc. dr. Maja Trošt, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana, vendar je napotitev na to zdravljenje še vedno premalo.

28. 3. 2017

Cepljenje je uspešna preventiva

Za Slovenijo je še vedno značilna nizka stopnja precepljenosti proti pnevmokoknim okužbam in KME, menita Marta Grgič Vitek in prim. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med. Zato je treba pri nas še veliko narediti za ozaveščanje zdravstvenih delavcev in splošne javnosti.

27. 3. 2017
Intervju

Kaj povedati bolniku z atrijsko fibrilacijo?

27. 3. 2017

KAJENJE – Licenca za ubijanje

Četrtina Slovencev je kadilcev. Večina si želi prenehati. Že kratek nasvet zdravstvenega delavca kadilcu je pomemben, saj se ob njem verjetnost, da bo nekdo opustil kajenje, poveča skoraj za dvakrat. Posebnih klinik, ki bi kadilcem pomagale, nimamo.

21. 3. 2017
VELIKI 4 - BMJ

Preprečevanje akutnih okužb dihal z dodatki vitamina D?

21. 3. 2017
VELIKI 4 - Lancet

Nova spoznanja o posebnostih možganske morfologije pri ADHD

O drugačnosti nekaterih možganskih struktur pri ADHD (hiperkinetični motnji) poročajo različne raziskave že vsaj 20 let, vendar so bili vzorci preiskovancev praviloma zelo majhni. Znanstveniki so se zato organizirali v mednarodnem merilu in pripravili zanimivo megaanalizo, v kateri so zajeti podatki skupno 3.242 oseb. Izkazalo se je, da je sprememb na možganih več, kot so kazali dosedanji podatki, in da zdravljenje na te spremembe najverjetneje nima velikega vpliva, pojasnjujejo v članku, objavljenem v reviji The Lancet.

21. 3. 2017

Razsejani rak dojk – zdravljenje ni vse, kar bolnica potrebuje

21. 3. 2017
VPRAŠALNIK

Vprašalnik o motnjah dihanja v spanju

Vprašalnik bolnik izpolni skupaj z napotnim zdravnikom in služi kot priloga napotnici. Lahko ga natisnete ali izpolnite v elektronski obliki.

20. 3. 2017

Spet je čas za nove smernice ADA

Ameriško diabetološko združenje (ADA) je edina svetovna diabetološka organizacija, ki vsako leto, in to že 1. januarja, izda osvežene smernice za obravnavo sladkorne bolezni. Kaj je novega letos?

20. 3. 2017

Pri sladkorni bolezni ne zanemarimo vprašanja spolnosti

»Sladkorna bolezen se vplete v vse vidike življenja, tudi v spolnost, čeprav se tej temi neupravičeno pogosto izognemo,« pravi dr. Karin Kanc, dr. med. Letošnji DiaMind aprila bo zato posvečen ravno tej temi.

20. 3. 2017

Vitamin D – neznani znanec

Vitamin D danes povezujejo s patogenezo številnih bolezni, od motenj, povezanih s homeostazo kalcija in fosforja, do avtoimunskih bolezni in raka. Vseh posledic pomanjkljive oskrbe z vitaminom D še ne poznamo.

20. 3. 2017

Kaj je posledica in kaj komorbidnost pri KOPB

Za stabilne bolnike s KOPB je kot nujen ukrep po smernicah priporočeno prenehanje kajenja, za bolnike v skupinah B, C in D pa tudi rehabilitacija. Vendar to v praksi redko vidimo. Vse prepogosto bolnike začnemo zdraviti farmakološko, kar je seveda prav, dejavnik fizične aktivnosti teh bolnikov pa ostane neupravičeno zanemarjen, pravi Jurij Šorli, dr. med., strokovni vodja Bolnišnice Topolšica.

20. 3. 2017

KOPB ni samo ena bolezen

Osvežene smernice GOLD prinašajo pomembno novost: zdravljenje KOPB je poslej bolj odvisno od fenotipa bolezni. O tem, kakšni so ti fenotipi, smo se pogovarjali z doc. dr. Sabino Škrgat, dr. med., s Klinike Golnik.

20. 3. 2017

Triažni vprašalnik o motnjah dihanja med spanjem

V Sloveniji in Evropi je trend naraščanja napotitev na diagnostiko motenj dihanja v spanju, zato so čakalne dobe predolge. Zaradi lažje triaže so na Kliniki Golnik sestavili vprašalnik, ki ga bolnik izpolni skupaj z napotnim zdravnikom in bo služil kot priloga napotnici.

20. 3. 2017

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.