Fenotipi KOPB v Sloveniji
Dve tretjini slovenskih bolnikov s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) sodita v skupino brez poslabšanj ali z majhnim tveganjem za poslabšanja bolezni, ugotavlja asist. mag. Jurij Regvat, dr. med., z UKC Maribor, kar je podobno oziroma malenkost več, kot je povprečje v drugih državah srednje in vzhodne Evrope.
Zakaj traja sedem let do postavitve diagnoze hidradenitis suppurativa?
Razlogov za slabo prepoznavanje bolezni je več, odgovarja Maruška Marovt, dr. med., z UKC Maribor. Nekateri bolniki simptome skrivajo, zdravniki pa jih včasih sprva zamenjajo za kronično bakterijsko okužbo kože. Z napredovanjem bolezni njeno zdravljenje postane zahtevnejše.
Sezona okužb dihal bo segla globoko v pomlad
»Letos se je sezona virusnih okužb glede na prejšnja leta začela precej pozneje,« ugotavlja izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Trenutno najbolj kroži RSV, pa tudi virusa influence A in B.
Vrednost inovacij in trajno vzdržen zdravstveni sistem
Nova zdravila, cepiva, terapije in tehnologije brez dvoma podaljšujejo in rešujejo življenja, vprašanje pa je, kako dolgo si jih bomo lahko brez korenitih sprememb zdravstvenega sistema še privoščili.
Spolna dejavnost zelo redko povzroči nenadni zastoj srca
Podatki iz ZDA kažejo, da spolna dejavnost le redko sproži nenadni zastoj srca, tako v splošni populaciji kot tudi pri srčnih bolnikih. Omenjeni izsledki so bili predstavljeni na letošnjem kongresu Ameriškega združenja za srce (AHA), hkrati pa so bili objavljeni v reviji Journal of the American College of Cardiology.
Svetovno breme KOPB in astme
Kronične bolezni dihal so med glavnimi vzroki obolevnosti in umrljivosti po svetu. Najpogostejši sta KOPB in astma. Po vplivu bolezni, merjenim s kazalnikom invalidnosti prilagojenih let življenja (DALY), sta KOPB na 8. in astma na 23. mestu. V članku v reviji Lancet Respiratoy Medicine so bili objavljeni podatki iz študije Global Burden of Disease, Injuries, and Risk Factors (GBD).
Smernice sodobne obravnave hepatitisa B
Na infektološkem simpoziju v Ljubljani je prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., predstavila nove smernice EASL-a za klinično obravnavo oseb, kronično okuženih z virusom hepatitisa B. Smernice so prinesle vrsto novosti glede razvrščanja in obravnave bolnikov.
Od okužbe s HPV do raka
Rakava obolenja, ki jih povzročajo človeški papilomavirusi (HPV), lahko preprečimo s cepljenjem, ki ščiti pred okužbo z najpomembnejšimi genotipi virusov iz te družine. V Sloveniji je od lani na voljo devetvalentno cepivo, precepljenost proti okužbam s HPV pa je, kot na marsikaterem drugem področju, prenizka, nam je povedala doc. dr. Nina Jančar, dr. med., z Ginekološke klinike UKC Ljubljana.
Zdravnik z zlato medaljo
Malo zdravnikov za svoje delo prejme zlato medaljo. Asist. Marko Macura, dr. med., s KO za travmatologijo UKC Ljubljana jo je dobil na letošnjem evropskem prvenstvu v košarki kot zdravnik zlate slovenske košarkarske reprezentance.
Najdražje je zdravilo, ki ga bolnik ne jemlje
Neadherenca pri zdravljenju z zdravili lahko negativno vpliva na bolnikovo zdravje in posledično nesmotrno porablja vire zdravstvenega sistema. Raziskana je bila pri več kroničnih boleznih in v številnih primerih se je potrdilo, da velik delež bolnikov zdravljenje opusti že po prvi izdaji zdravil. In prav na tem mestu je vloga farmacevtov bistvena, piše asist. dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec. klin. farm., iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.
Največ podpore bolnik potrebuje na začetku zdravljenja
»Podporni programi za bolnike imajo glede na podatke iz tuje literature in naše izkušnje dodano vrednost,pravi prof. dr. Matija Tomšič, dr. med. Želi pa si, da bi bolniki imeli možnost vključitve takoj ob začetku zdravljenja, ko tako podporo najbolj potrebujejo.