Družinska in splošna medicina

Neizkoriščene možnosti medicinske uporabe konoplje

Možnosti za zdravljenje s kanabinoidi so v Sloveniji še vedno precej omejene, ugotavlja prim. Dušan Nolimal, dr. med. »Vendar sta tako slovenska medicina kot tudi farmacija že prepoznali potencial kanabinoidov pri lajšanju simptomov bolezni in tudi pri zdravljenju.«

20. 3. 2018
Uvodnik

Prisluhnimo bolnikom

V zgodovini so na Kitajskem, Indiji in pozneje v Evropi konopljo v medicini že uporabljali. Ker pa so jo pozneje uvrstili med prepovedane snovi, se je sodobna znanost z njo začela ukvarjati šele nedavno. Tako konoplja kot endokanabinoidni sistem v telesu ponujata velik raziskovalni izziv.

20. 3. 2018
Intervju

Čakajoč na pravo priložnost

Mladi zdravnik Nejc Umek, dr. med., je bil na ameriškem državnem izpitu v odstotku najboljših, a se ni odločil za odhod v tujino. Zdaj doma čaka pravo priložnost, da se izkaže tako v kliničnem kot raziskovalnem delu.

19. 3. 2018

Fenotipi KOPB v Sloveniji

Dve tretjini slovenskih bolnikov s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) sodita v skupino brez poslabšanj ali z majhnim tveganjem za poslabšanja bolezni, ugotavlja asist. mag. Jurij Regvat, dr. med., z UKC Maribor, kar je podobno oziroma malenkost več, kot je povprečje v drugih državah srednje in vzhodne Evrope.

6. 3. 2018

Zakaj traja sedem let do postavitve diagnoze hidradenitis suppurativa?

Razlogov za slabo prepoznavanje bolezni je več, odgovarja Maruška Marovt, dr. med., z UKC Maribor. Nekateri bolniki simptome skrivajo, zdravniki pa jih včasih sprva zamenjajo za kronično bakterijsko okužbo kože. Z napredovanjem bolezni njeno zdravljenje postane zahtevnejše.

26. 2. 2018
Intervju

Redke bolezni: Cushingov sindrom

29. 1. 2018

Sezona okužb dihal bo segla globoko v pomlad

»Letos se je sezona virusnih okužb glede na prejšnja leta začela precej pozneje,« ugotavlja izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Trenutno najbolj kroži RSV, pa tudi virusa influence A in B.

25. 1. 2018
Intervju

Kaj smo se naučili o sladkorni bolezni po uvedbi zaviralcev SGLT-2?

25. 1. 2018
Intervju

Uvajanje ambulantne kardiološke rehabilitacije v Sloveniji

20. 12. 2017

Multipla skleroza ima veliko obrazov

Multipla skleroza ima več obrazov, na srečo pa je v zadnjih letih na voljo tudi vedno več zdravil za njene posamezne oblike, sta na strokovnem srečanju povedala doc. dr. Saša Šega Jazbec, dr. med., in prof. dr. Sven Schippling, dr. med.

20. 12. 2017
pHARMONIA + MEDNARODNI FORUM ZNANSTVENORAZISKOVALNIH FARMACEVTSKIH DRUŽB

Vrednost inovacij in trajno vzdržen zdravstveni sistem

Nova zdravila, cepiva, terapije in tehnologije brez dvoma podaljšujejo in rešujejo življenja, vprašanje pa je, kako dolgo si jih bomo lahko brez korenitih sprememb zdravstvenega sistema še privoščili.

12. 12. 2017
VELIKI 4

Spolna dejavnost zelo redko povzroči nenadni zastoj srca

Podatki iz ZDA kažejo, da spolna dejavnost le redko sproži nenadni zastoj srca, tako v splošni populaciji kot tudi pri srčnih bolnikih. Omenjeni izsledki so bili predstavljeni na letošnjem kongresu Ameriškega združenja za srce (AHA), hkrati pa so bili objavljeni v reviji Journal of the American College of Cardiology.

12. 12. 2017
VELIKI 4 - Lancet

Svetovno breme KOPB in astme

Kronične bolezni dihal so med glavnimi vzroki obolevnosti in umrljivosti po svetu. Najpogostejši sta KOPB in astma. Po vplivu bolezni, merjenim s kazalnikom invalidnosti prilagojenih let življenja (DALY), sta KOPB na 8. in astma na 23. mestu. V članku v reviji Lancet Respiratoy Medicine so bili objavljeni podatki iz študije Global Burden of Disease, Injuries, and Risk Factors (GBD).

12. 12. 2017

Smernice sodobne obravnave hepatitisa B

Na infektološkem simpoziju v Ljubljani je prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., predstavila nove smernice EASL-a za klinično obravnavo oseb, kronično okuženih z virusom hepatitisa B. Smernice so prinesle vrsto novosti glede razvrščanja in obravnave bolnikov.

12. 12. 2017

Od okužbe s HPV do raka

Rakava obolenja, ki jih povzročajo človeški papilomavirusi (HPV), lahko preprečimo s cepljenjem, ki ščiti pred okužbo z najpomembnejšimi genotipi virusov iz te družine. V Sloveniji je od lani na voljo devetvalentno cepivo, precepljenost proti okužbam s HPV pa je, kot na marsikaterem drugem področju, prenizka, nam je povedala doc. dr. Nina Jančar, dr. med., z Ginekološke klinike UKC Ljubljana.

12. 12. 2017
Preglednica

Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam

12. 12. 2017
DIHANJE

Vzemite življenje v svoja pljuča

Psihiatrinja in psihoterapevtka Melita Pretnar Silvester pravi: »Če bi morala dati človeku eno samo najpomembnejše priporočilo glede ohranjanja, povrnitve ali izboljševanja zdravja, bi bilo to gotovo: naučite se spet pravilno dihati!«

12. 12. 2017
Ena na ena z asist. Markom Macuro, dr. med.

Zdravnik z zlato medaljo

Malo zdravnikov za svoje delo prejme zlato medaljo. Asist. Marko Macura, dr. med., s KO za travmatologijo UKC Ljubljana jo je dobil na letošnjem evropskem prvenstvu v košarki kot zdravnik zlate slovenske košarkarske reprezentance.

12. 12. 2017
AHA 2017

Nižja meja za arterijsko hipertenzijo

Po novih ameriških smernicah (AHA in ACC 2017) za obravnavo bolnikov z visokim krvnim tlakom govorimo o arterijski hipertenziji, če je krvni tlak enak ali višji od 130/80 milimetrov živega srebra.

12. 12. 2017

Najdražje je zdravilo, ki ga bolnik ne jemlje

Neadherenca pri zdravljenju z zdravili lahko negativno vpliva na bolnikovo zdravje in posledično nesmotrno porablja vire zdravstvenega sistema. Raziskana je bila pri več kroničnih boleznih in v številnih primerih se je potrdilo, da velik delež bolnikov zdravljenje opusti že po prvi izdaji zdravil. In prav na tem mestu je vloga farmacevtov bistvena, piše asist. dr. Alenka Kovačič, mag. farm., spec. klin. farm., iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.

12. 12. 2017

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.