Pogostnost trikoreninskih spodnjih stalnih kočnikov pri Slovencih
Uspeh endodontskega zdravljenja zoba temelji na pravilni določitvi števila korenin in koreninskih kanalov. Med prebivalci Slovenije ima tri korenine 1,32 odstotka spodnjih šestic, 0,25 odstotka spodnjih sedmic in 1,77 odstotka spodnjih osmic, kažejo izsledki raziskave.
Neopioidni in opioidni analgetiki primerljivo učinkoviti
Raziskovalci so ugotovili, da je pri bolnikih, ki obiščejo urgentni oddelek zaradi poškodbe okončin, kratkotrajno lajšanje bolečine z ibuprofenom in paracetamolom enako učinkovito kot zdravljenje z opioidnimi analgetiki. To je pokazala raziskava, ki je bila nedavno objavljena v reviji JAMA.
Statini in tveganje za amputacijo ter preživetje bolnikov s PAB
Zdravljenje z velikimi odmerki močnejših statinov bolj zmanjša tveganje za amputacijo spodnjih okončin pri bolnikih s periferno arterijsko boleznijo (PAB) in ugodneje vpliva na njihovo preživetje kot manj intenzivno zdravljenje s statini, je pokazala obsežna opazovalna raziskava, objavljena v reviji Circulation.
Trojna kombinacija učinkovitejša od dveh bronhodilatatorjev
V raziskavi TRIBUTE, ki je bila nedavno objavljena v spletni izdaji revije The Lancet, je inhalacijsko zdravljenje s trojno fiksno kombinacijo, ki vključuje glukokortikoid (IGK), v primerjavi z dvotirnim bronhodilatacijskim zdravljenjem za 15 odstotkov zmanjšalo pogostnost zmernih do hudih poslabšanj pri simptomatskih bolnikih s KOPB.
Brez povečanega tveganja za amputacije
Zdravljenje z empagliflozinom ni povečalo tveganja za amputacije spodnjih okončin pri sladkornih bolnikih, vključenih v raziskavo EMPA-REG OUTCOME. V podanalizi pa so si raziskovalci podrobneje pogledali skupino tistih, ki so imeli ob vključitvi v študijo periferno arterijsko bolezen (PAB).
Kaj smo se naučili o diabetesu?
S prof. dr. Paolo Fioretto, dr. med., z Univerze v Padovi smo se pogovarjali o tem, kaj smo se v zadnjih letih po pojavu nove skupine antihiperglikemikov – zaviralcev SGLT2 – naučili o sladkorni bolezni. Profesorica je bila v Sloveniji na povabilo Slovenskega osteološkega društva in UKC Ljubljana.
Biološka zdravila pri težki obliki astme
Trenutno imajo bolniki s težko obliko astme v Sloveniji na voljo že tri biološka zdravila. Vedno pomembnejše postaja zgodnje odkrivanje bolnikov, ki so kandidati za to zdravljenje, pa tudi natančno spremljanje učinkovitosti. Bolnikov s težko astmo je med pet in deset odstotki vseh bolnikov z astmo, povzročijo pa približno polovico stroškov zdravljenja astme nasploh.
Kaj je novega v antikoagulacijskem zdravljenju?
Antikoagulacijsko zdravljenje se je močno spremenilo po prihodu novih antikoagulacijskih zdravil dabigatran, rivaroksaban, apiksaban in edoksaban. Od takrat je kar težko slediti vsem novim podatkom raziskav, pravi Marko Miklič, dr. med., z UKC Ljubljana.
Osebe, ki živijo s HIV, umirajo zaradi infarktov
Potem ko so okuženi s HIV nehali umirati zaradi aidsa, danes umirajo zaradi pridruženih bolezni, predvsem infarktov. Ti so pri njih za 50 odstotkov pogostejši kot v splošni populaciji, podobni podatki veljajo tudi za Slovenijo, je povedal Tomaž Vovko, dr. med., z UKC Ljubljana.
Spanje bolj pomembno kot voda in sol
Približno 13 odstotkov moških in šest odstotkov žensk med 30. in 70. letom ima vsaj zmerno spalno apnejo z več kot 15 dogodki na uro. Med srčnimi bolniki jih ima to težavo 50 do 80 odstotkov, a je pri večini neprepoznana, je na srečanju Uporabna kardiologija opozoril Marko Bombek, dr. med.
Tretjina bolnikov ima trajne posledice po prebolelem KME
Slovenija sodi med evropske države z najvišjo stopnjo obolevnosti za klopnim meningoencefalitisom. Ministrstvo za zdravje in ZZZS se dogovarjata glede ureditve osnovnega cepljenja na stroške zavarovalnice za nekatere skupine ljudi.
Duh je ušel iz steklenice
Celice v črevesju imajo veliko kanabinoidnih receptorjev, zato ne preseneča, da pripravki iz konoplje zbujajo upanje tudi bolnikom s kroničnimi vnetnimi črevesnimi boleznimi. Vendar prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., ocenjuje, da je to še precej neraziskano področje..
Izvlečki konoplje zmanjšujejo spastičnost pri multipli sklerozi
Največ raziskav o učinkovitosti kanabinoidov pri multipli sklerozi je bilo opravljenih za kombinacijo naravnih kanabinoidov THC in CBD v obliki ustnega pršila, ki je bila v nekaterih državah odobrena za zdravljenje bolečine in spastičnosti, piše Jožef Magdič, dr. med
Kanabinoidi in duševne motnje
Številne raziskave so pokazale, da uporaba marihuane prinaša večje tveganje za razvoj motenj psihotičnega spektra. Za večino psihoaktivnih učinkov je odgovoren THC. Obetajoči pa so terapevtski učinki kanabidiola CBD, ki naj ne bi imel nagrajevalnih učinkov, piše asist. dr. Nuša Šegrec, dr. med., spec. psih.
Krovni nadzorni sistem v telesu
Raziskovanje kanabinoidov je pripeljalo do odkritja kanabinoidnih receptorjev na človeških celicah in presenetljivega spoznanja, da gre za enega najpogostejših receptorjev v našem telesu sploh, razlaga doc. dr. Tanja Bagar, direktorica Mednarodnega inštituta za raziskovanje konoplje ICANNE.
Neizkoriščene možnosti medicinske uporabe konoplje
Možnosti za zdravljenje s kanabinoidi so v Sloveniji še vedno precej omejene, ugotavlja prim. Dušan Nolimal, dr. med. »Vendar sta tako slovenska medicina kot tudi farmacija že prepoznali potencial kanabinoidov pri lajšanju simptomov bolezni in tudi pri zdravljenju.«
Prisluhnimo bolnikom
V zgodovini so na Kitajskem, Indiji in pozneje v Evropi konopljo v medicini že uporabljali. Ker pa so jo pozneje uvrstili med prepovedane snovi, se je sodobna znanost z njo začela ukvarjati šele nedavno. Tako konoplja kot endokanabinoidni sistem v telesu ponujata velik raziskovalni izziv.