Družinska in splošna medicina

PREGLEDNICA ZDRAVIL

Zdravila za zdravljenje simptomov spodnjih sečil pri benignem povečanju prostate

21. 6. 2018
PREGLEDNICA ZDRAVIL

Peroralni analgetiki

21. 6. 2018

Vprašanja za identifikacijo bolnika s problematično astmo

Zelo verjetno imate v svoji ambulanti astmatike, pri katerih urejenost bolezni ni ugotoviti, kaj bi se dalo narediti zanje (pouk rabe vdihovalnikov, biološka zdravila, temeledicinsko spremljanje ipd. Z registrsko kartico vam želimo pomagati odkriti te bolnike in ugotoviti, kaj bi se dalo narediti zanje.

20. 6. 2018
VELIKI 4 - Lancet

Breme raka zaradi sladkorne bolezni in čezmerne teže

5,6 % v letu 2012 odkritih primerov raka po svetu lahko pripišemo sladkorni bolezni in čezmerni teži kot neodvisnima dejavnikoma tveganja, ugotavlja v reviji The Lancet objavljena študija, ki so jo izvedli raziskovalci Imperial Collegea v Londonu in Mednarodne agencije za raziskovanje raka.

20. 6. 2018
VELIKI 4 - BMJ

Pojavnost kronične vnetne črevesne bolezni ob jemanju zaviralcev dipeptidil-peptidaze 4

Britanska populacijska raziskava, objavljena v reviji British Medical Journal, je pokazala, da imajo bolniki s sladkorno boleznijo tipa 2, ki jemljejo zaviralce dipeptidil-peptidaze 4 (DPP-4), povečano tveganje za pojav kronične vnetne črevesne bolezni (KVČB).

20. 6. 2018
VELIKI 4 - NEJM

Petletno tveganje za možgansko kap po TIA ali manjši možganski kapi

Podatki iz mednarodnega registra bolnikov s TIA kažejo, da imajo bolniki, ki so preboleli TIA ali manjšo možgansko kap, po petih letih še vedno povečano tveganje za ponovne srčno-žilne dogodke, so objavili raziskovalci v New England Journal of Medicine.

20. 6. 2018
VELIKI 4 - JAMA

Presejanje za raka prostate smiselno le za nekatere posameznike

Po posodobljenih priporočilih delovne skupine ameriških strokovnjakov za preventivo (US Preventive Services Task Force), objavljenih v reviji JAMA, je presejalno testiranje za raka prostate, ki temelji na merjenju koncentracije prostatičnega specifičnega antigena (PSA) v krvi, verjetno smiselno za nekatere moške, stare od 55 do 69 let.

20. 6. 2018
Herpes zoster

Bolečina, ki bi jo preprečilo cepljenje

Pasovec ali herpes zoster je javnozdravstveni problem, ugotavlja prof. dr. Janez Tomažič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Med starejšimi se namreč pogosto razvije huda kronična bolečina – postherpetična nevralgija.

20. 6. 2018
SCHROTTOVI DNEVI

Pol okuženih s HCV je neodkritih

Čeprav je hepatitis C ozdravljiv, v svetu smrtnost zaradi okužbe še vedno narašča. Vzrok je v neodkritosti bolnikov. V Sloveniji je uspešnost zdravljenja 98-odstotna, a je tudi pri nas okrog polovica okuženih neodkritih. Je pa Slovenija prva država v Evropi, kjer so zdravniki pozdravili še zadnjega hemofilika s hepatitisom C.

20. 6. 2018
SRCE IN PLJUČA 2018

Zdravila pri sočasni pljučni in kardiološki prizadetosti

Pri bolnikih s KOPB se pogosto sočasno pojavljajo akutni koronarni sindrom, srčno popuščanje in hipertenzija. Strah pred predpisovanjem kardioloških zdravil tem bolnikom je odveč, je opozoril Marko Gričar, dr. med.

20. 6. 2018
SRCE IN DIABETES 2018

Ni vseeno, kako in s čim zdravimo

Sladkorni bolniki, ki imajo znano srčno-žilno bolezen oziroma so doživeli SŽ-dogodek, so upravičeni do zdravil iz skupine zaviralcev SGLT2, so se na okrogli mizi o sodobnem zdravljenju sladkorne bolezni strinjali zdravniki različnih specialnosti.

20. 6. 2018
DIAMIND 2018

Temne sile nočne hipoglikemije

Nočne hipoglikemije so lahko eden od spregledanih razlogov, zakaj ima bolnik težave z uravnavanjem krvnega sladkorja, smo izvedeli na letošnjem dogodku DiaMind v organizaciji društva DRZNI in ordinacije jazindiabetes, kjer je delavnico o tej temi vodila dr. Karin Kanc, dr. med.

20. 6. 2018
ADIT 2018

S kalorično restrikcijo do remisije sladkorne bolezni

Že deseta mednarodna konferenca ADIT je v Dubrovniku med drugim veliko pozornosti namenila prehranskim ukrepom, ki bi jih lahko, kot je pokazal prof. Roy Taylor z Univerze Newcastle, ponudili pacientom že ob diagnozi in jim tako povrnili možnost za normalno življenje in umik bolezni.

20. 6. 2018

Izkušnje ledvične bolnice: naporno prehajanje med dietami

Ledvice imajo pomembno vlogo pri presnovi kalija, natrija, kalcija, vitamina D, fosforja, presnovnih kislin, in če delujejo slabše oziroma nehajo delovati, se ta ravnovesja v telesu porušijo. Zato morajo ledvični bolniki pri prehrani paziti predvsem na vnos beljakovin, kalija, fosforja, soli in tekočine, piše Mojca Lorenčič iz Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije.

20. 6. 2018

Prehranska obravnava bolnikov z nevroimunskimi obolenji

Osrednji živčni sistem ima zelo kompleksen nadzor nad vnosom hrane in hranilnih snovi in kakršnakoli motnja v tem sistemu poruši ravnovesje. To se lahko kaže v hujšanju bolnika, ki lahko pripelje do podhranjenosti, dehidracije in pomanjkanja hranil (vitamini, minerali), pravi doc. dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

20. 6. 2018
SRCE IN PLJUČA 2018

Uspešnejša rehabilitacija s prehranskimi dodatki

Pri rehabilitaciji se pljučni bolniki z nizkim ITM, nizkim indeksom puste mišične mase in tisti, ki so v zadnjem času shujšali, odzivajo slabo. Zato so v študiji pri bolnikih s KOPB poleg vadbe dodali še prehranski dodatek, pojasnjuje Jurij Šorli, dr. med., iz Bolnišnice Topolšica.

20. 6. 2018

Prehranjenost in KOPB

KOPB je heterogena in kompleksna bolezen, ki poleg pljuč prizadene tudi preostale organe. Obravnava bolnikov je zahtevna, vanjo pa poleg farmakoterapije, zdravljenja pridruženih bolezni in rehabilitacije sodi tudi presnovna podpora, je povedala Eva Topole, dr. med., z UKC Ljubljana.

20. 6. 2018

Krhki starostniki

Količina in kakovost zaužite hrane lahko vplivata na to, ali bo posameznikova prihodnost krhka ali čvrsta, pišeta Gregor Veninšek, dr. med., vodja Centra za geriatrično medicino na UKC Ljubljana, in doc. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., vodja ambulante za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu.

18. 6. 2018
Uvodnik

Prehrana v ambulanti družinske medicine je sirota

Že tri desetletja delam v ambulanti splošne medicine in dve desetletji v ambulanti, ki jo obiskujejo novorojenčki, njihovi bratci in sestrice, pa starši in njihovi stari starši. Ne glede na starost pacientov je stalnica naših pogovorov vprašanje, kaj lahko naredijo, da bodo bolj zdravi, da bodo manj zbolevali, in tako vedno pridemo tudi do prehrane in prehranskih dodatkov.

18. 6. 2018
Intervju

4 nasveti za branje randomiziranih študij

"Neverjetno, ampak v številnih primerih dizajn študije onemogoča, da bi dobili odgovor na glavno vprašanje,« je povedal dr. Samy Suissa, dr. med., iz Judovske splošne bolnišnice v kanadskem Montrealu. A to ni edini problem...

18. 6. 2018

Aktualni e-novičnik

Okoli 6 % otrok rojenih z OBMP

18. 12. 2024

Več kot 15 gibov na uro med spanjem?

17. 12. 2024

Do otroka z biomedicinsko pomočjo

17. 12. 2024

Priporočena cepljenja ostajajo spregledana

18. 12. 2024

Aktualni koledar cepljenja otrok

18. 12. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.