Družinska in splošna medicina

Uvodnik

Prehrana v ambulanti družinske medicine je sirota

Že tri desetletja delam v ambulanti splošne medicine in dve desetletji v ambulanti, ki jo obiskujejo novorojenčki, njihovi bratci in sestrice, pa starši in njihovi stari starši. Ne glede na starost pacientov je stalnica naših pogovorov vprašanje, kaj lahko naredijo, da bodo bolj zdravi, da bodo manj zbolevali, in tako vedno pridemo tudi do prehrane in prehranskih dodatkov.

18. 6. 2018
Intervju

4 nasveti za branje randomiziranih študij

"Neverjetno, ampak v številnih primerih dizajn študije onemogoča, da bi dobili odgovor na glavno vprašanje,« je povedal dr. Samy Suissa, dr. med., iz Judovske splošne bolnišnice v kanadskem Montrealu. A to ni edini problem...

18. 6. 2018

Prehranska obravnava v primarnem zdravstvu

Prehranske motnje resno ogrožajo izhod zdravljenja kroničnih bolezni, piše asist. dr. Milena Kovač Blaž, dr. med., predsednica Slovenskega združenja za klinično prehrano. Kakšen naj bo algoritem obravnave?

18. 6. 2018
KRONIČNA BOLEČINA

Bolečina je le vrh ledene gore

Poznate bolnika s kronično bolečino, ki je nobeno zdravilo ne olajša in mu ne pomaga niti operacija? Imate v ambulanti takega, ki se vedno znova pritožuje nad bolečinami, čeprav preiskave ne pojasnijo njegovih težav in mu ne znate pomagati?

18. 6. 2018
Intervju

Starost naj bo privilegij

Tanja Petkovič, dr. med., se v domu za starejše v Horjulu trudi v vsakem od oskrbovancev najti voljo in moč, da kljub včasih težkemu zdravstvenemu stanju še vedno radi živijo in da jih ni strah niti končne življenjske postaje.

18. 6. 2018

Ali KVČB prepoznamo dovolj zgodaj?

Postavitev diagnoze KVČB še vedno pomeni izziv za zdravnike, ker so simptomi pogosto nespecifični, ugotavlja asist. Gregor Novak, dr. med., z UKC Ljubljana. »Še posebno Crohnovo bolezen pogosto diagnosticiramo šele po nekaj letih, ko so se že pojavili zapleti.«

30. 5. 2018

Nad multiplo sklerozo čim prej in dovolj agresivno

»Pri bolnikih z multiplo sklerozo skušamo postaviti diagnozo čim prej, ker vemo, da je zdravljenje najbolj učinkovito ob začetku bolezni,« nam je povedala izr. prof. dr. Saša Šega Jazbec, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

29. 5. 2018
SCHROTTOVI DNEVI

Ob demenci ne smemo izgubljati časa

Od letošnjega februarja je v skladu s Smernicami za obravnavo pacientov z demenco mogoče predpisovanje kognitivnih modulatorjev že na primarni ravni, je na Schrottovih dnevih poudarila prim. asist. Mojca Muršec, dr. med., spec. psih., z Oddelka za psihiatrijo UKC Maribor.

29. 5. 2018
Intervju

Koga še lahko prepričamo v cepljenje?

29. 5. 2018

Gledamo, a ne vidimo

Hidradenitis suppurativa je pri ženskah trikrat pogostejši kot pri moških, najpogostejši pri ženskah med 20. in 49. letom starosti. Ginekologi so zato zelo pomembni za prepoznavanje bolezni, a kot ugotavlja mag. Andrej Zore, dr. med., se velikokrat zgodi, da ti nanjo ne pomislijo.

24. 4. 2018

Bolečina, sram in obup bolnikov s hidradenitisom suppurativa

Bolečina je simptom, ki najbolj vpliva na kakovost življenja bolnikov s HS. Raziskave kažejo, da v povprečju izostanejo z dela 34 dni na leto in da jih desetina zaradi bolezni izgubi zaposlitev. »Bolniki so pogosto povsem obupani,« ugotavlja Maruška Marovt, dr. med., z UKC Maribor.

24. 4. 2018

Ko se srečata KVČB in HS

Vsakega bolnika vprašamo, kako je z njegovimi sklepi in kožo, pa kljub temu imamo zelo majhno število odkritih bolnikov s HS.»Verjetno je to povezano tudi s tem, da je veliko bolnikov s KVČB na bioloških zdravilih in je s tem umirjen tudi HS,« meni prof. dr. Ivan Ferkolj, dr. med., z UKC Ljubljana.

24. 4. 2018

Smernice zdravljenja hidradenitisa suppurativa

»V preteklosti so bili naši pacienti večinoma zdravljeni razmeroma pozno in pogosto nepravilno, s sistemskimi antibiotiki in kirurškimi posegi,« je med drugim ugotovila doc. dr. Nada Kecelj Leskovec, dr. med., na prvem multidisciplinarnem simpoziju o hidradenitisu suppurativa (HS).

24. 4. 2018
Intervju

Izzivi zdravljenja hidradenitisa suppurative

24. 4. 2018

Spondiloartritis prepozna zdravnik in ne orodje

Ob veliki preobremenjenosti zdravnikov družinske medicine je včasih težko prepoznati simptome spondiloartritisa, ugotavlja asist. dr. Aleksander Stepanović, dr. med. Bolečina in kožne spremembe pa so med najpogostejšimi razlogi, zakaj bolnik obišče zdravnika družinske medicine.

27. 3. 2018

Gripa popušča, RSV še ne

Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo izr. prof. Miroslav Petrovec, dr. med., je že v začetku leta napovedal, da se bo sezona okužb dihal letos zavlekla. Njegove napovedi se potrjujejo. Pred prvomajskimi prazniki ne pričakujemo bolj »mirnega obdobja.«

27. 3. 2018
NA KRATKO

Izgorelost med zdravniki

V Madscapovi raziskavi o pogostnosti izgorelosti in depresije med zdravniki (odgovarjalo je 15 tisoč zdravnikov 29 specialnosti) je o izgorelosti poročalo 42 odstotkov zdravnikov (več žensk kot moških), o bolj ali manj izraženih znakih depresije pa od tri do 12 odstotkov.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Vpliv empagliflozina na srčno popuščanje in telesno zmogljivost

Podjetje Boehringer Ingelheim je za strokovno javnost sporočilo, da bodo začeli izvajati program kliničnih študij EMPERIAL, v katerih bodo ocenili učinke empagliflozina na simptome srčnega popuščanja in telesno zmogljivost pri bolnikih s kroničnim srčnim popuščanjem.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Paradoks debelosti pod vprašajem

Nova populacijska raziskava, ki so jo konec februarja objavili v spletni različici revije JAMA Cardiology, postavlja pod vprašaj tako imenovani paradoks debelosti pri bolnikih z boleznijo srca

21. 3. 2018
NA KRATKO

Manj škodljiva alternativa kajenju?

V Sloveniji je bil vodja razvoja in registracije izdelkov za območje EU pri tobačnem podjetju Philip Morris dr. Piotr Kozarewicz. Podjetje je razvilo pripomoček iqos, ki tobak segreva do temperature 350 stopinj Celzija, kar pomeni, da tobak ne gori. Zdravstvena stroka je do izdelka zadržana.

21. 3. 2018

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.