Družinska in splošna medicina

Nekemične zasvojenosti so kot tempirana bomba

Pojavnost nekemičnih odvisnosti med mladostniki narašča, opozarja Miha Kramli, terapevt in vodja Klinike za zdravljenje nekemičnih zasvojenosti v Zdravstvenem domu Nova Gorica, kjer nekemične odvisnosti za zdaj edini v Slovenji obravnavajo kot bolezenska stanja.

21. 10. 2018

Zdravnik v primežu zasvojenosti

Prednost in hkrati poguba za zdravnika je, da lahko kljub zasvojenosti še zelo dolgo uspešno opravlja svoje delo, čeprav se mu druge plati življenja že začnejo podirati, ugotavlja asist. dr. Mirjana Radovanović, dr. med. Zato pomoč poišče pozno.

21. 10. 2018
Intervju: Jaka Strel, dr. med., družinski zdravnik v Žireh

Bolnik naj bo fit

Jaka Strel, dr. med., je družinski zdravnik, ki ga ne zanimata le krvni tlak in holesterol, ampak preveri tudi telesno zmogljivost svojih pacientov in poskrbi, da so ustrezno telesno zmogljivi. S kolegom sta v Žireh uvedla inovativen model obravnave bolnikov.

21. 10. 2018

Zdravljenje multiple skleroze

20. 10. 2018
VELIKI 4 - NEJM

Aspirin znova brez zelene luči v primarni preventivi

V New England Journal of Medicine so predstavili rezultate nove velike randomizirane raziskave ASCEND, v kateri so proučevali vlogo aspirina v primarni preventivi pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2.

18. 10. 2018

Previdno z antidementivi

»Ni vse Alzheimerjeva demenca,« opozarja doc. dr. Milica Gregorič Kramberger, dr. med., vodja Centra za kognitivne motnje na Nevrološki kliniki v Ljubljani. »Zelo pomembno je, da antidementive predpišemo le takrat, kadar so ti lahko učinkoviti, ustrezni in indicirani.«

18. 10. 2018

Zakaj nas bolniki ne ubogajo?

Čeprav zdravniki – vsak na svojem specialističnem področju – ogromno vedo, se bolniki vedejo kot angleški dvor: niso impresionirani. Zakaj, se je na letošnjem srečanju Srce in diabetes vprašala izr. prof. dr. Maja Rus Makovec, dr. med., s Psihiatrične klinike v Ljubljani.

18. 10. 2018
Uvodnik

Frustrirana psihiatrinja išče rešitve

Tako kot v vseh državah razvitega sveta se tudi pri nas soočamo z vse večjim bremenom duševnih motenj. Pereč problem je nepoznavanje in neupoštevanje pomena varovanja duševnega zdravja in preprečevanja duševnih motenj. Viri pomoči so nezadostni in razdrobljeni, sodelovanje je bolj izjema kot pravilo.

18. 10. 2018

Brez ravnotežja je težko živeti

Periferne okvare ravnotežja (okvare na ravni notranjega ušesa in slušnega živca) po navadi pripeljejo do precejšnje prizadetosti bolnika. Okrevanje pa največkrat traja od nekaj mesecev do enega leta, ugotavlja specialistka otorinolaringologije Nina Božanić Urbančič, dr. med. Če težave vztrajajo, pa bolniku zelo poslabšajo življenje.

15. 10. 2018

Zakaj se bolnikom pogosto »vrti«

Ugotavljanje vzrokov za vrtoglavico največkrat ni lahka naloga, ugotavlja Maja Kolšek Šušteršič, dr. med., iz ZD Ljubljana. Izrazita klinična slika periferne vrtoglavice z nenadnim občutkom vrtenja, slabostjo in bruhanjem ter horizontalnim nistagmusom pravzaprav ni tako pogosta.

15. 10. 2018

Luskavica na nohtih je vredna dodatne pozornosti

S trajanjem luskavice se povečuje tudi incidenca prizadetosti nohtov. Pri več kot 90 % bolnikov se bo tekom življenja razvila luskavica nohtov, ugotavlja asist. dr. Katarina Trčko, dr. med., z oddelka za kožne in spolne bolezni, UKC Maribor. S tem se dodatno poslabša kakovost življenja bolnikov.

26. 9. 2018

Nove smernice za diagnostiko in zdravljenje raka dojk

Glede na prejšnje smernice iz leta 2014 je v novih največ novosti v sistemskem zdravljenju raka dojk, predvsem pri zdravljenju razsejane bolezni, kjer je na voljo tudi nekaj novih zdravil, nam je povedala dr. Simona Borštnar, dr. med. z Onkološkega inštituta Ljubljana.

26. 9. 2018
Intervju

Na ESC tudi nekaj novih smernic

26. 9. 2018

Se pogled na srčno popuščanje spreminja?

Rezultati raziskave DAPA-HF so bili med najbolj pričakovanimi na letošnjem srečanju ESC. Srčno popuščanje je edino stanje v kardiologiji, katerega breme se povečuje. Zato je novica o zdravilu, ki pomembno dodatno izboljša usodo teh bolnikov, prebojna.

19. 7. 2018
VELIKI 4 - JAMA

Nosečnostna sladkorna bolezen in dolgoročna srčno-žilna ogroženost

Ženske, ki med nosečnostjo zbolijo za sladkorno boleznijo, imajo pozneje v življenju nekoliko povečano tveganje za srčno-žilne dogodke, a z zdravim načinom življenja lahko to tveganje zmanjšajo, kažejo izsledki obsežne raziskave, objavljeni v reviji JAMA.

29. 6. 2018

Tehnologija in zmanjševanje telesne teže

Z vprašanjem, ali nosljiva tehnologija pripomore k učinkovitosti ukrepov za zmanjševanje telesne teže tudi na dolgi r ok, so se ukvarjali avtorji ameriške študije IDEA (Innovative Approaches to Diet, Exercise and Activity), ki je bila objavljena v reviji JAMA. Odgovor je negativen.

29. 6. 2018

Vloga zdravnika družinske medicine pri obravnavi bolnika z multiplo sklerozo

V Sloveniji imamo 3000 bolnikov z multiplo sklerozo. Zdravnik družinske medicine se lahko v ambulanti sreča z bolnikom z multiplo sklerozo v različnih fazah bolezni, ki se obravnavajo različno, piše izr. prof. Saša Šega Jazbec, dr. med.

26. 6. 2018

Kako terapevtske skupine zdravil delujejo v praksi

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je leta 2003 uvedel sistem najvišjih priznanih vrednosti za medsebojno zamenljiva zdravila, leta 2013 pa še terapevtske skupine zdravil. Čeprav je sistem utečen, pa to ne pomeni, da v praksi ni težav.

26. 6. 2018

Nove smernice za obravnavo kožnega melanoma

Na Onkološkem inštitutu so po osmih letih objavili nove smernice za obravnavo kožnega melanoma. Narekovale so jih predvsem spremembe na področju sistemskega zdravljenja oziroma nova zdravila, nam je povedal prof. dr. Marko Hočevar, dr. med.

26. 6. 2018
PREGLEDNICA

Uporaba vdihovalnikov

21. 6. 2018

Aktualni e-novičnik

Okoli 6 % otrok rojenih z OBMP

18. 12. 2024

Več kot 15 gibov na uro med spanjem?

17. 12. 2024

Do otroka z biomedicinsko pomočjo

17. 12. 2024

Priporočena cepljenja ostajajo spregledana

18. 12. 2024

Aktualni koledar cepljenja otrok

18. 12. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.