Genska terapija za adrenolevkodistrofijo
Genska terapija je vse bolj obetavna možnost zdravljenja nekaterih redkih endokrinoloških bolezni, je na Matajčevem dnevu na Bledu potrdilo predavanje pionirke tega področja prof. dr. Nathalie Cartier. Slovenija si tlakuje pot, da bi zdravljenje prišlo tudi k nam, nam je zaupal prof. dr. Tadej Battelino, dr. med.
Nujnost prehoda odraslih z vrojenimi boleznimi presnove v oskrbo za odrasle
Potreba po obravnavi odraslih bolnikov z vrojenimi boleznimi presnove se zaradi izboljšanja preživetja in sodobnejše diagnostike povečuje. Kljub temu večina bolnikov ostaja v obravnavi pediatra tudi več desetletij v odrasli dobi, poudarja Nadan Gregorič, dr. med.
Epidemija demaskulinizacije
Debelost je bolj kot starost pomembna za pojav epidemije pomanjkanja testosterona in kar do 50 % moških s sladkorno boleznijo tipa 2 ima hipogonadizem. Smiselno je, da smo na klinične težave, ki bi lahko bile povezane s pomanjkanjem testosterona pri njih, pozornejši, svetuje dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med.
Pomembno je pravočasno zdravljenje akromegalije
Tumor hipofize, žleze, ki je kontrolni center med žlezami z notranjim izločanjem, obducenti najdejo kar pri petini umrlih. Tretjina tumorjev hipofize je sicer klinično nema ali hormonsko neaktivna, pojasnjuje asist. dr. Kristina Groti Antonič, dr. med., z UKC Ljubljana.
Dvojno presnovno tveganje
Nealkoholna zamaščenost jeter ima poleg jetrno specifičnih zapletov tudi presnovne zaplete. Tisti, ki skrbimo za bolnike s sladkorno boleznijo tipa 2, smo še posebej zaskrbljeni, ker sladkorna bolezen tipa 2 poslabšuje njen potek, velja pa tudi nasprotno, piše Špela Volčanšek, dr. med.
Avtoimunsko vnetje ščitnice je tudi bolezen mladostnikov
V Sloveniji na milijon prebivalcev letno odkrijejo 1700 novih bolnikov s Hashimotovim tiroiditisom.To avtoimunsko bolezen ima vsaka peta ženska in vsaka tretja po 50. letu starosti. Med odkritimi so tudi otroci in mladostniki, pojasnjuje doc. dr. Primož Kotnik, dr. med., s Pediatrične klinike v Ljubljani.
Hormonsko iztirjeni človek
Stres, pomanjkanje spanja in gibanja ter nezdrava prehrana so v sodobnem življenju pomemben razlog za hormonsko neravnovesje, ki lahko vodi v različne bolezenske zaplete, je opozoril prof. dr. Janez Preželj, dr. med., lanski dobitnik Mahkotovega priznanja za življenjsko delo.
Moški so pri zdravljenju osteoporoze zapostavljeni
Za zdaj so smernice zdravljenja sekundarne osteoporoze samo za tri področja: za z glukokortikoidi povzročeno osteoporozo, z aromataznimi zaviralci povzročeno osteoporozo in za z antiandrogeni povzročeno osteoporozo, je povedala Katarina Mlekuš Kozamernik, dr. med., za pomladansko številko revije pHarmonia.
Vestibularne vaje so nujne za čim hitrejšo povrnitev ravnotežja
Vestibularne vaje, kar dokazujejo tudi znanstvena dognanja in izkušnje pri delu z bolniki, najbolj pripomorejo bodisi k povrnitvi ravnotežja bodisi k njegovemu ohranjanju. Tudi tisti, ki nimajo težav na tem področju, z vajami (to so lahko tudi joga, pilates ali tai-či) krepijo ravnotežje.
Vrtoglavica in zdravila
Pri motnjah ravnotežja se priporoča čim prejšnji začetek zdravljenja z antivertiginoznimi zdravili. Kot poudarja asist. dr. Alenka Kravos, dr. med. z UKC Maribor, je ob terapiji okrevanje precej hitrejše. Za obvladovanje simptomov motenj ravnotežja imamo v Sloveniji več zdravil.
Vzpostavili bodo sistem psihološke pomoči obolelim za rakom
Onkološki inštitut bo prihodnje leto začel v osrednji Sloveniji pilotno študijo, v sklopu katere bodo na primarni ravni vzpostavili sistem psihološke pomoči obolelim za rakom – najprej za bolnice z rakom dojk in za otroke, so povedali ob 80. obletnici delovanja inštituta.
Slovenija vztrajno na poti k izkoreninjenju hepatitisa C
V Sloveniji so deležniki na področju prepoznavanja in zdravljenja bolnikov s hepatitisom C, akutnim ali kroničnim vnetjem jeter, ki ga povzroča virus hepatitisa C (VHC), odločeni, da to bolezen do leta 2030 izkoreninijo. Cepiva proti tej bolezni sicer ni, je pa na voljo zelo učinkovito zdravilo, ki praktično nima stranskih učinkov.
Načeta je zadnja obrambna linija
Študija Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni je ocenila breme zaradi petih vrst okužb, ki jih povzročajo bakterije, odporne proti antibiotikom, za javno zdravje v Evropski uniji in Evropskem gospodarskem prostoru (EU/EEA). Avtorji ocenjujejo, da je zaradi okužb z bakterijami, odpornimi proti antibiotikom, leta 2015 umrlo 33.000 ljudi, zaradi slabega zdravja je bilo izgubljenih 874.541 let življenja (DALY).
Na endokrinološkem kongresu tudi o genetskem zdravljenju
Med glavnimi temami 6. slovenskega endokrinološkega kongresa na Bledu je prof. dr. Tomaž Kocjan, dr. med., med vsebinskimi vrhunci v ospredje postavil zdravljenje osteoporoze, prispevek modernih tehnologij k urejanju in zdravljenju sladkorne bolezni tipa 1 in pa genetsko terapijo za na kromosom X vezano adrenolevkodistrofijo.
Srčno-žilni premik v obravnavi sladkorne bolezni
Ameriški kolegij za kardiologijo (ACC) je v svojem novem strokovnem konsenzu o poteh odločanja, podobno kot nedavno v skupnem konsenzu tudi ameriško in evropsko diabetološko združenje (ADA/EASD), priporočil usmerjeno obravnavo srčno-žilne bolezni pri sladkorni bolezni tipa 2, vključno z razmislekom o zdravljenju, ki dokazano zmanjšuje srčno-žilno tveganje.
Bolnik toži o bolečini, zdravnik pa sprememb ne vidi
Raziskava v okviru projekta EMAS (Evropski zemljevid ankilozirajočega spondilitisa) je pokazala, da ima 58 % slovenskih bolnikov, vključenih v raziskavo, aktivno bolezen (indeks BASDAI nad 4). Povprečna vrednost indeksa pri slovenskih bolnikih je 4,4.