HMB kot pomemben dejavnik pri ohranjanju mišične mase
Dobro delovanje mišic je za zdravje in premagovanje bolezenskih stanj ključnega pomena, je med drugim poudarila prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., na 7. strokovnem srečanju Slovenskega združenja za klinično prehrano. Pri tem ima veliko vlogo tudi farmakonutricija s prehranskimi smernicami.
Zavajajoče zdravstvene trditve na živilih
Na Inštitutu za nutricionistiko so izvedli obsežno raziskavo, v kateri so preverjali prehranski profil več kot 6500 živil, ki so se tržila v Sloveniji. Rezultati so pokazali, da ima približno tretjina živil s prehranskimi in zdravstvenimi trditvami manj ugodno hranilno sestavo. Raziskava je bila objavljena v znanstveni reviji Nutrients.
Je poudarjanje koristi zajtrka samo še en mit o prehrani?
Večina mednarodnih smernic vidi povezavo med manjšo pogostostjo uživanja zajtrka in debelostjo, zato je redno uživanje zajtrka eno od temeljnih priporočil zdrave prehrane. Nova metaanaliza,ki so jo objavili v BMJ, pa je pokazala, da so tisti, ki zajtrka ne uživajo redno, lahko brez slabe vesti.
Vsebnost vlaknin v prehrani je povezana z umrljivostjo in pojavnostjo nekaterih nenalezljivih bolezni
Večja količina zaužitih prehranskih vlaknin je povezana z manjšo pojavnostjo nekaterih nenalezljivih bolezni in manjšo umrljivostjo zaradi njih, je potrdila raziskava, nedavno objavljena v reviji Lancet.
Vseživljenjsko tveganje za možgansko kap v svetovnem merilu in po regijah
Globalna raziskava, objavljena v reviji New England Journal of Medicine, je pokazala, da je bilo vseživljenjsko tveganje za možgansko kap med svetovnim prebivalstvom, starim 25 let ali več, v letu 2016 približno 25-odstotno, zaznali pa so velike razlike med regijami.
Tveganje za ADHD in MAS pri mlajših sorojencih otrok s tema motnjama
Bratje in sestre otrok z motnjo pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) ali motnjo avtističnega spektra (MAS) imajo povečano tveganje, da dobijo isto ali drugo od obeh motenj. Prispevek o tem je objavila revija JAMA Pediatrics.
Endokrine motnje in spremembe v ustni votlini
Simptomi endokrinopatij se kažejo tudi s spremembami v predelu obraza in ust. Včasih lahko zobozdravniki tako posumimo na samo osnovno bolezen in pacienta še pravočasno napotimo k specialistom na nadaljnje preiskave. Če je bolezen že odkrita, pa je treba prilagoditi pristop zobozdravnika k zdravljenju oralne simptomatike.
Višja glukoza na tešče pri osebah brez sladkorne bolezni in srčno-žilna ogroženost
Povišana koncentracija glukoze v območju, ki še ne velja za diagnostično za sladkorno bolezen, je povezana z večjim tveganjem za srčno-žilne bolezni. To so dokazali v veliki ameriški kohorti, ki so jo spremljali od leta 1960 do 2015, v kateri so ugotavljali povezanost glukoze na tešče, ki je še pod diagnostičnim pragom za sladkorno bolezen, s srčno-žilnimi dogodki.
Novo zdravilo tudi za odrasle s spinalno mišično atrofijo
Nova zdravila in njihova učinkovitost ter nov evropski register za redke bolezni so bili med drugim v središču 5. nacionalne konference ob dnevu redkih bolezni, katerega geslo je letos »Pokažite svojo redkost, pokažite svojo skrb«. V Sloveniji naj bi imelo po nekaterih ocenah eno od redkih bolezni 120.000 ljudi.
Kakšno vadbo »predpisati«?
Telesno vadbo pri kardiološkem bolniku bi morali obravnavati kot zdravilo, je na letošnjem srečanju Uporabna kardiologija poudarila asist. dr. Tjaša Vižintin Cuderman, dr. med. Kot pri vsakem drugem zdravilu je torej treba dobro poznati indikacije in kontraindikacije, pa tudi, v kakšnem odmerku je za bolnika najbolj varna in učinkovita.
Smernice ADA – novosti v letu 2019
Nove ameriške smernice za zdravljenje sladkorne bolezni imajo dodano poglavje o komunikaciji med zdravstvenim strokovnjakom in osebo s sladkorno boleznijo. V njem poudarjajo, naj bo komunikacija čustveno nevtralna, neobsojajoča, temelječa na dejstvih in usmerjena v načrt zdravljenja.
Nad kronične bolezni s preventivo in vlaganjem v inovacije
Zaradi napredka znanosti živimo bistveno dlje, življenje naših potomcev pa bo po demografskih napovedih še daljše in kakovostnejše. Dolgoživa družba in posledično naraščajoči stroški kroničnih nenalezljivih bolezni pa prinašajo številne družbenoekonomske izzive.
Delovanje zaviralcev SGLT2 napoveduje spremembe v klinični praksi
Minulo leto je bilo v znamenju številnih raziskav učinkovanja zaviralcev SGLT2. O tem je bil govor tudi v klinični razpravi o izsledkih, zasnovah, metodologiji ter statistiki najbolj branih in citiranih raziskav v letu 2018, v kateri je svoja stališča predstavila priznana nefrologinja prof. dr. Paola Fioretto, dr. med., z Oddelka za medicino DIMED Univerze v Padovi, pogovor pa je usmerjal diabetolog prof. dr. Andrej Janež, dr. med.
Quo vadis, endokrinologija?
Endokrinologi, združeni v ESE in ZES, si prizadevamo, da bo endokrinologija v središču medicine, da bo povezovala njene razdrobljene veje na področju zdravstvene oskrbe, znanosti in izobraževanja, kot hormoni v telesu povezujejo in usklajujejo delovanje posameznih organov in organskih sistemov, piše uvodničarka prof. dr. Marija Pfeifer, dr. med.
Diagnostiko ovira pomanjkanje ustreznih alergenov
Pomlad s cvetenjem prinaša neprijetnosti predvsem bolnikom z alergijskim rinitisom. Dodatne težave tako njim kot zdravnikom pa povzroča to, da niso vsi alergeni, ki smo jim izpostavljeni v zunanjem okolju, dostopni za testiranje, poudarja doc. dr. Mihaela Zidarn, dr. med., z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik.
Liraglutid lahko izboljšuje možnosti za zanositev
Liraglutid je v primerjavi z metforminom izjemno povečal možnosti za zanositev pri debelih bolnicah s sindromom policističnih ovarijev, vključenih v postopek umetne oploditve (IVF), je pokazala pilotna študija slovenskih strokovnjakov iz UKC Ljubljana.