Družinska in splošna medicina

Zaviralci SGLT2 še ne pustijo spati

Prof. dr. Paola Fioretto, dr. med., z Univerze v Padovi meni, da so zaviralci SGLT2 dovolj varna zdravila, da jih lahko prepisujejo tudi družinski zdravniki, kot je to poslej mogoče v Sloveniji, medtem ko v Italiji (še) ni. Zdravila še nimajo indikacije za predpisovanje osebam s sladkorno boleznijo tipa 2, pri katerih je OGF pod 60, a strokovnjakinja opozarja, da bi se tudi to že moralo spremeniti. »Imamo dokaze o koristih vse do OGF 30.«

16. 3. 2020

Predpisovanje naj bo preudarno

Prof. dr. Andrej Janež, dr. med., pozdravlja odpravo omejitev za predpisovanje zaviralcev SGLT2, a hkrati poudarja, da se moramo zavedati odgovornosti in jih predpisovati kritično – le tistim, ki jim glede na raziskave taka terapija najbolj koristi. »Pomembno je predvsem to, da imamo zdaj možnost, da jih že zgodaj v dvotirnemu zdravljenju predpišemo tistim, ki jim jih do zdaj nismo mogli, pa bi to zelo potrebovali.«

16. 3. 2020

Nove smernice Ameriškega diabetološkega združenja

Kot vsak začetek leta je ADA tudi tokrat postregla z novimi smernicami. Kot je bilo pričakovati, v terapevtskem algoritmu niso sledili predlogu ESC/EASD, ki je pri aterosklerotični srčno-žilni bolezni celo pred metforminom predlagal uporabo zaviralca SGLT2-kanalčkov oziroma agonista receptorjev GLP-1, so pa smernice usmerjene k razširjanju indikacij za čimprejšnje zdravljenje s tema dvema skupinama zdravil z dokazi za srčno-žilne koristi.

16. 3. 2020

Onkološki bolniki in tveganje za VTE

Venska trombembolija (VTE) je bolezen z možnimi hudimi posledicami. Klinično se kaže kot venska tromboza (VT) in/ali pljučna embolija (PE).1 Nezdravljena proksimalna VT v spodnjih udih v kar 50 % privede do PE, okoli 10 % bolnikov s PE umre.

16. 3. 2020

Stroka med seboj dobro sodeluje

Dostopnost in kakovost hematološkega zdravljenja sta v Sloveniji na visoki ravni. Temu botrujeta tudi povezanost regionalnih bolnišnic in komunikacija med specialisti. Bolniki, ki se zdravijo v Avstriji, se vračajo s potrditvijo, da je obravnava bolnikov s krvnimi raki pri nas primerljiva s tisto v tujini, pravi Romana Rotdajč, dr. med., iz SB Murska Sobota.

16. 3. 2020

Nove terapije vplivajo na dejavnost presajanja

Danes se presaditve krvotvornih matičnih celic usmerjajo na ozko skupino hematoloških bolnikov, katerih bolezen ima slabo dolgoročno prognozo in malo ali nič drugih terapevtskih možnosti, je povedal doc. dr. Matjaž Sever, dr. med., spec. hematologije iz UKC Ljubljana.

16. 3. 2020

Zdravljenje diseminiranega plazmocitoma v Sloveniji

V Sloveniji na leto odkrijemo in zdravimo od 100 do 120 bolnikov s plazmocitomom (DP). Ob postavitvi diagnoze je pomembno ugotoviti, ali gre v prvi vrsti za aktivno bolezen s prizadetostjo tarčnih organov (ledvici in kostni mozeg), in tudi to, ali je bolnik primeren za zdravljenje z velikimi odmerki citostatikov oziroma z avtologno presaditvijo krvotvornih matičnih celic (PKMC), piše Enver Melkić, dr. med., spec. hematologije in medicinkske biokemije.

16. 3. 2020
Hemofilija

Dobro obvladljiva kronična bolezen

Da osebe s hemofilijo danes ne postajajo več invalidi in lahko živijo enako dolgo in kakovostno kot preostali, je zasluga rednega nadomeščanja manjkajočega faktorja VIII oziroma faktorja IX, kar je standardna terapija, ugotavlja dr. Saša Anžej Doma, dr. med. z UKC Ljubljana. Med temi prihajajo v ospredje taki z nekoliko daljšo razpolovno dobo.

16. 3. 2020
Anemija

Pomanjkanje B12 poslabša tudi demenco

Med najpogostejše anemije sodi anemija zaradi pomanjkanja železa, ki jo ima skoraj tretjina žensk v rodnem obdobju. Pri kroničnih bolnikih (s srčnim popuščanjem, KOPB ...) anemija povzroči poslabšanje simptomov bolezni, opozarja asist. dr. Matevž Škerget, dr. med. s KO za hematologijo UKC Ljubljana. Še posebno med starostniki pa je pogosto pomanjkanje vitamina B12, ki povzroča številne težave, tudi nevrološke.

16. 3. 2020

Kako se lotimo branja krvne slike

Prvi korak pri pregledu hemograma je, da preverimo, ali so vrednosti celičnih vrst v referenčnem območju. Vsako odstopanje še ne pomeni bolezenskega stanja ali hematološkega obolenja, lahko je posledica življenjskih navad, fizioloških sprememb, stresa, jemanja zdravil ali laboratorijske napake, piše Mojca Dreisinger, dr. med., UKC Maribor.

16. 3. 2020
NA KRATKO

Zavukonazol razvrščen na pozitivno listo zdravil

Zdravilo izavukonazol (Cresemba) v obliki 100-miligramskih kapsul je razvrščeno na pozitivno listo zdravil P70. Indicirano je za zdravljenje invazivne aspergiloze ali zigomikoze pri odraslih bolnikih, za katere amfotericin B ni primeren.

16. 3. 2020
NA KRATKO

Načrtovanje družine ob kronični vnetni bolezni

Čeprav so v zadnjih letih sodobne oblike zdravljenja in razumevanje poteka mnogih kroničnih vnetnih bolezni pomembno izboljšali kakovost življenja bolnikov, je načrtovanje in dobro vodenje nosečnosti s pomočjo ginekologov, revmatologov in drugih specialistov medicine pri teh bolnicah ključnega pomena.

16. 3. 2020
Paliativna oskrba

Rešitev za bolnikov največji strah

Ni smrt tisto, česar se ljudje najbolj bojimo. Najbolj se bojimo trpljenja pred smrtjo. Paliativna oskrba olajša prav trpljenje v zadnjem obdobju življenja poudarjata Matjaž Figelj, dr. med. iz SB Nova Goric in Jana Harej Figelj, dr. med. iz ZD Nova Gorica.

16. 3. 2020
INFORMACIJA NIJZ

Kako ukrepati ob sumu okužbe s koronavirusom

Ob širitvi koronavirusa je potrebna posebna obravnava pacientov, ki kažejo sum na okužbo. Skladno z definicijo primera je potrebno testiranje na okužbo pri bolnikih z vročino, kašljem, težjim dihanjem, zlasti če so v obdobju 14 dni pred pojavom simptomov in znakov bolezni bivali oziroma potovali na območja s povečanim tveganjem ali bili v tesnem stiku z bolnikom, pri katerem je bila potrjena okužba s koronavirusom.

2. 3. 2020

Veliko je neustreznih brisov na SARS-CoV-2

Kdo od zdravstvenega osebja naj bi odvzemal bris pri sumu okužbe s SARS-CoV-2, katere so značilne napake pri odvzemu in kako se samozaščititi, smo vprašali izr. prof. dr. Miroslava Petrovca, dr. med., predstojnika Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo MF Univerze v Ljubljani.

1. 3. 2020

Novost pri obveznem cepljenju prispeva k poenostavitvi

Letos so otroci v prvem letu starosti cepljeni s šestvalentnim in ne več petvalentnim cepivom. Novost, s katero se Slovenija pridružuje večini držav EU, prinaša po besedah prim. mag. Brede Zakotnik, dr. med., spec. pediatrije in infektologije, poenostavitev programa cepljenja.

18. 2. 2020
Intervju

Pomembne spremembe v obravnavi stabilne koronarne bolezni

28. 1. 2020
PREGLEDNICA

Vodnik po novostih cepljenja s 6-valentnim cepivom

17. 12. 2019

Veliko možnosti, da jo spregledamo

Ker jo spremlja nejasna, neznačilna klinična slika in je zelo nepredvidljiva, obstaja veliko možnosti, da invazivno meningokokno bolezen (IMB) spregledamo ali pozno diagnosticiramo. To pa je lahko zelo nevarno, opozarja prim. mag. Breda Zakotnik, dr. med., spec. pediatrije in infektologije.

11. 12. 2019
SREČANJE ZDRUŽENJA ENDOKRINOLOGOV SLOVENIJE

Prava terapija pravemu bolniku

Aktualne smernice evropskega kardiološkega in diabetološkega združenja o preprečevanju in zdravljenju srčno-žilnih bolezni pri bolnikih s sladkorno boleznijo vnašajo pri izboru antihiperglikemika odmevno spremembo. Terapija prvega izbora pri zdravljenju oseb z velikim ali zelo velikim tveganjem za srčno-žilne bolezni je zaviralec SGLT2-kanalčkov ali agonist GLP-1, šele nato metformin.

11. 12. 2019

Aktualni e-novičnik

Okoli 6 % otrok rojenih z OBMP

18. 12. 2024

Več kot 15 gibov na uro med spanjem?

17. 12. 2024

Do otroka z biomedicinsko pomočjo

17. 12. 2024

Priporočena cepljenja ostajajo spregledana

18. 12. 2024

Aktualni koledar cepljenja otrok

18. 12. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.