Najpomembnejše je preprečevanje hipoglikemij
Hipoglikemija ob zdravljenju z inzulinom je v realnem življenju veliko pogostejša, kot pričajo randomizirane raziskave, kamor so praviloma vključeni izbrani, bolj motivirani bolniki, poudarja diabetologinja doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med.
Kaj prinašajo nove smernice?
Ameriško diabetološko združenje (ADA) tradicionalno vsak začetek leta pospremi z osveženimi smernicami za obravnavo oseb s sladkorno boleznijo. V njih prek rigoroznega postopka sintetizira najnovejše rezultate najodmevnejših raziskav s predhodnim znanjem in kliničnimi izkušnjami. Katere so ključne spremembe pri obravnavi bolnikov?
Cilj zdravljenja ni le podaljševanje preživetja
Onkologi pri izbiri zdravljenja načeloma sledimo kriteriju, da sta preživetje in preživetje brez bolezni temeljna dejavnika pri odločitvi. Enako pomembna pa je kakovost življenja bolnikov z rakom, ki je postala eden izmed ciljev za primerjavo uspešnosti novih zdravil ali novih načinov zdravljenja v randomiziranih kliničnih raziskavah. Piše dr. Simona Borštnar, dr. med.
Štiri nujna stanja motenj hemostaze
Pojav spontanih in prekomernih krvavitev po poškodbi ali operaciji pri bolniku brez znane anamneze motnje strjevanja krvi in v odsotnosti prejemanja zdravil, ki vplivajo na strjevanje krvi (antikoagulantna in antiagregacijska zdravila), je praviloma urgentno stanje.
Vodilni vzrok za funkcionalno slepoto pri starejših ljudeh
Starostna degeneracija makule (SDM) je vodilni vzrok za funkcionalno slepoto pri starejših ljudeh v razvitem svetu. Ker je bolezen progresivna, je v zgodnji fazi pogosto prezrta. A je zelo pomembno, da jo prepoznamo, še posebej, če napreduje v neovaskularno (vlažno) obliko, ki je v 90 % vzrok za močno poslabšanje vida zaradi SDM.
Sprostitev predpisovanja skriva tudi nekaj pasti
Sprostitev predpisovanja antidementivov za zdravnike družinske medicine je velik korak naprej, saj se je s tem pomembno povečala dostopnost zdravljenja. Pri zdravnikih je sicer še vedno treba preseči terapevtski nihilizem in povečati zavzetost za zdravljenje, je dejala specialistka splošne medicine mag. Tatjana Cvetko, dr. med., iz ZD Koper.
Programi, ki rešujejo življenja
Za sodelovanje v Programu Svit, ki spreminja statistiko raka pri nas, se, sodeč po raziskavah, največ pacientov odloči na podlagi priporočila osebnega zdravnika ali zdravstvenega delavca. Vlogo zdravnika v preventivnem programu je osvetlila vodja programa dr. Dominika Novak Mlakar, dr. med.
Dodati ali opustiti zdravilo?
Starejši imajo veliko bolezni in zdravstvenih težav, zato bi jim lahko predpisali veliko zdravil. Opustitev zdravil pa zahteva večji premislek, pogum in odgovornost zdravnika. Kot pravi klinični farmacevt mag. Rok Antolič, zaposlen v Lekarni UKC Ljubljana, ki deluje na Centru za geriatrično medicino, je starejšim smiselno predpisovati predvsem zdravila, ki vodijo k višji kakovosti življenja.
Zmanjšuje umrljivost, v vsej Sloveniji pa le en oddelek
Geriatrična medicina dokazano zmanjšuje umrljivost krhkih posameznikov. V Sloveniji so v edinem takem oddelku – Centru za geriatrično medicino na UKC Ljubljana – pripravili strategijo, po kateri bi lahko tak bolnišnični program vzpostavili tudi v drugih bolnišnicah, a se za to niso odločili še nikjer, pravi vodja omenjenega centra Gregor Veninšek, dr. med.
Dragoceno sožitje
Danes starejši zdravniki po upokojitvi pogosto kar izginejo in niso več na voljo mladim za nasvet, spodbudo ali kolegialno kritiko. Škoda za mlade, pa tudi za stare, kajti (kot je pisalo v učbeniku interne medicine) »ne veš, kdo bolj uživa – tele, ki sesa, ali krava, ki daje mleko«.
Covid in vpliv na proces koagulacije
Vpliv covida na proces koagulacije poteka preko več mehanizmov, posrednih in neposrednih, razlaga spec. kardiologije in vaskularne ter interne medicine dr. Nina Vene Klun, dr. med., s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana. Pojasni, kako se tveganje za krvne strdke po preboleli okužbi razlikuje med bolniki glede na potek bolezni.
Od odpovedi (nazaj) do insuficience
Terapijo s totalno parenteralno prehrano trenutno prejema 100 slovenskih bolnikov z odpovedjo prebavil, več kot polovica jih ima diagnozo sindroma kratkega črevesa. Predstojnik KO za gastroenterologijo na UKC Ljubljana prof. dr. Borut Štabuc, dr. med., je povedal, da celostni pristop in inovativne terapevtske možnosti zmanjšujejo ali pri nekaterih celo ukinjajo potrebo po parenteralnem nadomeščanju.
Pozorno pri angioedemu, ki se ne odziva na antihistaminike
Dokler ni bilo zdravila, je zaradi hereditarnega angioedema umrla kar tretjina bolnikov. Zaradi ozaveščanja zdravnikov in bolnikov v zadnjih 20 letih v Sloveniji ni umrl noben bolnik z diagnosticirano boleznijo. Glede na pojavnost v Evropi pri nas niso odkriti vsi bolniki, vendar je pomembno, da jih odkrijemo, saj je otekanje brez zdravljenja lahko življenje ogrožajoče.