Diabetologija in endokrinologija

DIAMIND 2018

Temne sile nočne hipoglikemije

Nočne hipoglikemije so lahko eden od spregledanih razlogov, zakaj ima bolnik težave z uravnavanjem krvnega sladkorja, smo izvedeli na letošnjem dogodku DiaMind v organizaciji društva DRZNI in ordinacije jazindiabetes, kjer je delavnico o tej temi vodila dr. Karin Kanc, dr. med.

20. 6. 2018
ADIT 2018

S kalorično restrikcijo do remisije sladkorne bolezni

Že deseta mednarodna konferenca ADIT je v Dubrovniku med drugim veliko pozornosti namenila prehranskim ukrepom, ki bi jih lahko, kot je pokazal prof. Roy Taylor z Univerze Newcastle, ponudili pacientom že ob diagnozi in jim tako povrnili možnost za normalno življenje in umik bolezni.

20. 6. 2018
POBUDA

Optimalna prehranska preskrba bolnikov

Predstavniki številnih društev kroničnih bolnikov smo se konec marca srečali z namenom podpreti evropsko pobudo ONCA (Optimal Nutrition Care for All), ki se zavzema za dostop do optimalne prehrane za vse prebivalce EU. V razpravi smo se strinjali, da na podlagi Resolucije o nacionalnem programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015–2025 zahtevamo, da se tudi v Sloveniji poskrbi za optimalno prehransko oskrbo bolnikov na vseh nivojih zdravstvenega varstva.

18. 6. 2018
NA KRATKO

Vpliv empagliflozina na srčno popuščanje in telesno zmogljivost

Podjetje Boehringer Ingelheim je za strokovno javnost sporočilo, da bodo začeli izvajati program kliničnih študij EMPERIAL, v katerih bodo ocenili učinke empagliflozina na simptome srčnega popuščanja in telesno zmogljivost pri bolnikih s kroničnim srčnim popuščanjem.

21. 3. 2018
NA KRATKO

Paradoks debelosti pod vprašajem

Nova populacijska raziskava, ki so jo konec februarja objavili v spletni različici revije JAMA Cardiology, postavlja pod vprašaj tako imenovani paradoks debelosti pri bolnikih z boleznijo srca

21. 3. 2018

Brez povečanega tveganja za amputacije

Zdravljenje z empagliflozinom ni povečalo tveganja za amputacije spodnjih okončin pri sladkornih bolnikih, vključenih v raziskavo EMPA-REG OUTCOME. V podanalizi pa so si raziskovalci podrobneje pogledali skupino tistih, ki so imeli ob vključitvi v študijo periferno arterijsko bolezen (PAB).

21. 3. 2018
SMERNICE ADA 2018

Novi algoritem zdravljenja

Letos je največ prahu dvignil novi algoritem zdravljenja hiperglikemije, ki se po metforminu deli na dva kraka glede na prisotnost SŽ-bolezni. V prihodnje se bodo smernice ADA posodabljale sproti.

21. 3. 2018

Kaj smo se naučili o diabetesu?

S prof. dr. Paolo Fioretto, dr. med., z Univerze v Padovi smo se pogovarjali o tem, kaj smo se v zadnjih letih po pojavu nove skupine antihiperglikemikov – zaviralcev SGLT2 – naučili o sladkorni bolezni. Profesorica je bila v Sloveniji na povabilo Slovenskega osteološkega društva in UKC Ljubljana.

21. 3. 2018
SINDROM IZGORELOSTI

Ne prezrimo alarmov

Začne se z izčrpanostjo, a ko smo kljub njej še naprej ujeti v nezdrave vzorce delovanja, nas ti pripeljejo do izgorelosti. Ko dokončno omagamo, lahko pot iz sindroma izgorelosti traja več kot dve leti in marsikdo je ne zmore brez pomoči.

21. 3. 2018

Nevropsihiatrična soobolevnost pri bolnikih s Cushingovim sindromom

Cushingov sindrom je povezan z vrsto nevropsihiatričnih simptomov, med katerimi prevladuje depresija, ki jo ugotavljajo pri 50 do 80 odstotkih bolnikov s to endokrino motnjo. Osebe s kronično zvišanimi vrednostmi glukokortikoidnih hormonov so posebej nagnjene k psihopatologiji.

29. 1. 2018

Poskus ocene umrljivosti pri bolnikih z zdravljeno Cushingovo boleznijo

Ob nezdravljenju sodi Cushingova bolezen med tiste z največjo umrljivostjo. Britanski raziskovalci pa so poskušali ugotoviti, ali terapevtska normalizacija vrednosti kortizola zmanjša tudi umrljivost teh bolnikov.

29. 1. 2018
Intervju

Redke bolezni: Cushingov sindrom

29. 1. 2018
Intervju

Kaj smo se naučili o sladkorni bolezni po uvedbi zaviralcev SGLT-2?

25. 1. 2018
AHA 2017

Nižja meja za arterijsko hipertenzijo

Po novih ameriških smernicah (AHA in ACC 2017) za obravnavo bolnikov z visokim krvnim tlakom govorimo o arterijski hipertenziji, če je krvni tlak enak ali višji od 130/80 milimetrov živega srebra.

12. 12. 2017
SREČANJE ZES

Drugi tir v boju z diabetesom

Na jesenskem srečanju endokrinološke sekcije so med drugim govorili o tem, kaj vse ponuja drugi tir zdravljenja sladkorne bolezni po metforminu, ki letos zaznamuje 60-letnico uporabe. Posamezne skupine zdravil so predstavili zdravniki z UKC Ljubljana: doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., asist. mag. Simona Ferjan, dr. med., dr. Mojca Lunder, dr. med., in prim. dr. Matjaž Vrtovec, dr. med.

12. 12. 2017

Akromegalija in nosečnost

Ženske z akromegalijo danes večinoma zanosijo po kirurškem zdravljenju oziroma takrat, ko so že v postopku farmakološke obravnave, občasno pa to endokrinološko motnjo odkrijejo šele v nosečnosti. Zanimivo je, da lahko v takšnih primerih nosečnost pri posameznicah celo izboljša hormonsko pa tudi klinično sliko akromegalije.

28. 11. 2017

Pomembnejši zdravstveni zapleti pri akromegaliji

V obsežnih retrospektivnih analizah so bolezni hipofize, ki jih spremlja kronično povečano izločanje rastnega hormona (GH) in inzulinu podobnega rastnega faktorja 1 (IGF-1), pokazale pomemben vpliv na življenjsko dobo bolnikov z akromegalijo. V primerjavi s splošno populacijo je življenjska doba oseb z akromegalijo v povprečju 10 let krajša, standardizirana stopnja umrljivosti zaradi srčno-žilnih, presnovnih, cerebrovaskularnih in respiratornih bolezni pa je pri njih vsaj podvojena.

28. 11. 2017
Intervju

Redke bolezni: Akromegalija

27. 11. 2017

Zunajjetrni zapleti okužbe s HCV

Vse bolj se začenjamo zavedati, da je okužba s HCV povezana tudi s številnimi zapleti zunaj jeter. Ocenjujejo, da ima te tako imenovane zunajjetrne manifestacije okoli 74 odstotkov bolnikov z okužbo s HCV.

24. 10. 2017
SLOVENSKA STROKA

Najboljše možnosti nadaljevalnega zdravljenja osteoporoze

Pri ženskah s hudo pomenopavzno osteoporozo po koncu zdravljenja s teriparatidom se je v izboljšanju mineralne kostne gostote denosumab izkazal kot učinkovitejši od bisfosfonatov. Retrospektivno analizo izr. prof. dr. Tomaža Kocjana, dr. med., z UKC Ljubljana in kolegov so predstavili na letošnjem Evropskem endokrinološkem kongresu.

15. 10. 2017

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.