Diabetologija in endokrinologija

Empagliflozin zmanjša tveganje za srčno popuščanje

Vodilni vzrok umrljivosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2 so srčno-žilne bolezni, vključno s srčnim popuščanjem. Srčno popuščanje je pri teh bolnikih zelo pogosto, pojavi se pri vsakem petem bolniku v starosti nad 65 let. Poleg tega je napoved za te bolnike slaba, saj je povprečno preživetje bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 in srčnim popuščanjem štiri leta.

29. 3. 2016

Odkrivanje sladkorne bolezni v nosečnosti

Sladkorna bolezen je najpogostejša kronična bolezen, ki se lahko pojavi v nosečnosti. Motnja v metabolizmu glukoze se pokaže v petih do desetih odstotkih nosečnosti, piše dr. Marjeta Tomažič, dr. med., s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni v UKC Ljubljana.

22. 3. 2016
VELIKI 4 - BMJ

Enak odziv na cepljenje proti gripi pri starejših sladkornih bolnikih

Starejši odrasli z dobro urejeno sladkorno boleznijo tipa 2 se na cepljenje proti gripi odzovejo enako dobro kot njihovi vrstniki brez sladkorne bolezni, ugotavlja nova raziskava, objavljena v BMJ.

22. 12. 2015
STROKOVNO SREČANJE ZDRUŽENJA ENDOKRINOLOGOV

Bolnik in zdravnik skupaj na potovanju

Sladkorna bolezen je le en segment, en košček sestavljanke, en gradbeni element bolnikovega življenja. Ne poznavajoč preostale dele, je ne moremo dobro umestiti v bolnikovo življenje in ga ustrezno zdraviti, je na jesenskem srečanju endokrinološkega združenja v Zrečah povedal prim. Milivoj Piletič, dr. med., iz Splošne bolnišnice Novo mesto.

14. 12. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Empagliflozin zmanjšuje tveganje za smrt pri sladkornih bolnikih tipa 2

Najbolj vznemirljiva novica letošnje jeseni na področju zdravljenja sladkorne bolezni so rezultati študije EMPA-REG OUTCOME, ki so pokazali, da empagliflozin (zaviralec SGLT2) ob standardni terapiji zmanjšuje tveganje za srčno-žilno smrt in smrt iz kateregakoli razloga, piše New England Journal of Medicine (NEJM).

11. 12. 2015
EASD 2015 - Intervju s prof. dr. Andrejem Janežom, dr. med.

Empagliflozin zmanjšuje tveganje za smrt

Prof. dr. Andrej Janež nam je predstavil najbolj odmevno novico letošnjega kongresa evropskega združenja za raziskovanje sladkorne bolezni EASD, rezultate študije EMPA-REG OUTCOME, ki je pokazala, da empagliflozin pri sladkornih bolnikih z visoko SŽ ogroženostjo znižuje tveganje za smrt.

16. 10. 2015

Še vedno neuspešni v boju s hipoglikemijami

Pri bolnikih s sladkorno boleznijo še vedno prepogosto prihaja do hipoglikemij, ocenjuje edukatorka Jana Klavs, višja medicinska sestra z Oddelka za diabetološko ambulantno dejavnost UKC Ljubljana. Za boljšo motivacijo bolnika so dobrodošli tudi inovativni prijemi, svetuje.

12. 10. 2015
Preglednica

Zdravljenje hiperglikemije

1. 10. 2015
VELIKI 4 - JAMA

Sladkorna matere in avtizem pri otrocih bolezen

Sladkorna bolezen (SB) nosečnice lahko povzroči izpostavljenost ploda hiperglikemiji, to pa lahko vpliva na razvoj in poznejše delovanje otrokovih organov. Znanstveniki s kalifornijskega centra Kaiser Permanente Southern California so raziskali eno manj znanih povezav, to je SB pri materi in tveganje za motnje avtističnega spektra (MAS). Poročilo o izsledkih so objavili v reviji JAMA.

21. 6. 2015
ADIT 2015

Inzulinski analogi čedalje bolje posnemajo naravo

Uporaba inzulinskih analogov raste ves čas od njihovega pojava na trgu. Sodobne inzulinske terapije imajo za cilj vzdrževati stabilne ravni inzulina v telesu (bazalni inzulin) in uravnavati postprandialne skoke glukoze (kratko delujoči inzulin bolus). S tem poskuša terapija posnemati naravni vzorec izločanja endogenega inzulina.

10. 6. 2015

Periferna diabetična nevropatija

Ves svet se ukvarja s težavami zaradi diabetičnega stopala. To je veliko ekonomsko breme za bolnike, njihove družine in za celotno skupnost. Stopalne razjede so najpogosteje posledica periferne diabetične nevropatije, kar pomeni, da bi jih bilo mogoče preprečiti.

9. 6. 2015

Diabetično stopalo zahteva interdisciplinaren pristop

Vsakih 30 sekund nekje na svetu nekdo izgubi nogo zaradi sladkorne bolezni. Po nekaterih podatkih je celo več kot 70 odstotkov vseh amputacij nog napravljenih pri osebah s sladkorno boleznijo. Amputacije spremlja visoka stopnja smrtnosti, tako neposredno po posegu kot tudi v naslednjih letih.

21. 4. 2015

ADA: Nove smernice za zdravljenje sladkorne bolezni

Januarja vsako leto izidejo nove smernice za zdravljenje sladkorne bolezni Ameriškega diabetološkega združenja (ADA). Letošnje prinašajo kar nekaj novosti, največje so s področja zdravljenja hiperlipidemij.

31. 3. 2015

Iskanje odgovorov za debelost med bakterijskimi sevi

Novejša spoznanja o patogenezi debelosti postavljajo v ospredje spremembe v delovanju nevrotransmiterjev, epigenetske spremembe, pomanjkanje določenih hranil in neravnovesje v črevesni mikroflori. Prav zadnje je še posebej zanimivo zaradi potencialnih terapevtskih intervencij.

31. 3. 2015

Med dietami ni pomembnih razlik

Raziskovalci so opravili analizo podatkov iz randomiziranih dolgoročnih raziskav o štirih priljubljenih dietah v ZDA – Atkinsove diete, conske diete (Zone diet), »diete z južne plaže« (South Beach diet) in diete Weight Watchers. Bistvenih razlik niso ugotovili, tudi ne znakov, da bi ljudje na kateri izmed diet dolgoročneje shujšali. Pri tem velja omeniti, da po ameriških merilih dolgoročno pomeni 24 mesecev.

31. 3. 2015

Sladkorna bolezen – odločitve so predvsem v rokah bolnika

Diabetes je kronična bolezen, pri kateri je uspeh zdravljenja skoraj povsem v bolnikovih rokah. Zato obisk dva- do trikrat na leto po osem minut pri diabetologu ne zadošča. Pogovarjali smo se z diabetologinjo Karin Kanc Hanžel.

25. 1. 2015
VELIKI 4 - NEJM

Dolgotrajna korist uravnavanja krvnega tlaka pri sladkorni bolezni tipa 2

Avstralski raziskovalci so ugotovili, da zmanjšanje pogostosti srčno-žilnih dogodkov in umrljivosti pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2, doseženo z antihipertenzivi, traja še leta po koncu zdravljenja.

24. 1. 2015
INTERVJU: DR. JELKA ZALETEL, DR. MED.

Obvladovanje sladkorne bolezni na nacionalni ravni

Z dr. Jelko Zaletel, dr. med., smo se pogovarjali o pomenu obvladovanja sladkorne bolezni na nacionalni ravni in nujnosti povezave med različnimi strokami in ustanovami, ki znotraj zdravstvenega sistema lahko vplivajo na promocijo zdravja in preprečevanje sladkorne bolezni.

5. 1. 2015
INTERVJU: PROFESOR GUNTRAM SCHERNTHANER

Iskanje idealnega zdravila

Na 5. slovenskem endokrinološkem kongresu smo se pogovarjali s profesorjem Guntramom Schernthanerjem z dunajske univerze, ki je v Mariboru predaval o zaviralcih SGLT2.

28. 12. 2014
SLOVENSKI ENDOKRINOLOŠKI KONGRES

Opolnomočenje bolnika kot steber zdravljenja sladkorne bolezni

Opolnomočenje bolnika, multifaktorska obravnava, nova zdravila, tehnologij

8 9 10 11 12

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.