Diabetologija in endokrinologija

EASD 2017

Kognitivna terapija neučinkovita pri vzdrževanju izgubljene teže

Pri bolnikih z debelostjo in brez sladkorne bolezni so raziskave potrdile uspešnost kognitivne terapije pri preprečevanju povečanja teže po uspešnem hujšanju. Raziskava, predstavljena na kongresu evropskega združenja za diabetes EASD, pa kaže, da pri sladkornih bolnikih ni enako.

15. 10. 2017
SLOVENSKA STROKA

Telesna vadba pri bolezenski debelosti

V raziskavi UKC Ljubljana in Fakultete za šport so strokovnjaki zasnovali prilagojen program vadbe za bolnike z bolezensko debelostjo in ga pilotno preizkusili pri bolnikih, ki so bili kandidati za bariatrični kirurški poseg.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Circulation

Zaviralci SGLT-2 ščitijo tudi manj bolne

Študija CVD-REAL, objavljena v reviji Circulation, je potrdila, da imajo korist od zaviralcev SGLT-2 tudi bolniki brez izrazito velikega SŽ-tveganja.

20. 6. 2017
SRCE IN DIABETES

Sladkorni bolezni vlada Kronos

20. 6. 2017
ADIT 2017

Pri sladkorni bolezni ne pozabite na sladkor

Predavatelji na letošnjem diabetološkem srečanju ADIT so se med drugim vprašali, ali navdušenje nad podatki o SŽ-protektivnosti novih zdravil spreminja način zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2 in kakšna je usoda starih zdravil.

20. 6. 2017

Spet je čas za nove smernice ADA

Ameriško diabetološko združenje (ADA) je edina svetovna diabetološka organizacija, ki vsako leto, in to že 1. januarja, izda osvežene smernice za obravnavo sladkorne bolezni. Kaj je novega letos?

20. 3. 2017

Pri sladkorni bolezni ne zanemarimo vprašanja spolnosti

»Sladkorna bolezen se vplete v vse vidike življenja, tudi v spolnost, čeprav se tej temi neupravičeno pogosto izognemo,« pravi dr. Karin Kanc, dr. med. Letošnji DiaMind aprila bo zato posvečen ravno tej temi.

20. 3. 2017

Izšle so slovenske smernice za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2

Nove slovenske smernice bodo v pomoč zdravstvenim timom po vsej Sloveniji pri zagotavljanju stabilne, kakovostne oskrbe bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2.

12. 12. 2016

5 LET IN NAJODMEVNEJŠIH 5

Po petih letih ustvarjanja revije pHARMONIA smo se ozrli po temah, ki so v njej najbolj odmevale: terapevtske skupine zdravil, nova antikoagulacijska zdravila, revolucija v zdravljenju hepatitisa C, EMPA-REG OUTCOME in imunoterapija.

8. 12. 2016

Debelost ogroža tudi ledvice

Že več kot dva bilijona prebivalcev na svetu je debelih ali ima preveliko telesno težo. Debelost povezujemo večinoma s srčno-žilnimi boleznimi, morda tudi z zamaščenostjo jeter in karcinomi, manj pa se zavedamo vpliva debelosti na okvaro ledvic, piše doc. dr. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med., s Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni na UKC Ljubljana.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Odobrena prva umetna slinavka

Ameriška agencija za zdravila FDA je odobrila prvo umetno slinavko – napravo z zaprto zanko, ki avtomatično nadzoruje raven glukoze v krvi in dovaja odmerke inzulina. Namenjena je bolnikom s sladkorno boleznijo tipa 1, starim več kot 14 let.

12. 10. 2016
NA KRATKO

Synjardy na listi zdravil

Na listo zdravil ZZZS je bilo marca razvrščeno zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, ki v eni tableti združuje kombinacijo dveh učinkovin z različnim mehanizmom za nadzor glukoze. Metforminu je dodan empagliflozin, ki je zaviralec natrijevega glukoznega prenašalca 2 (SGLT2).

8. 7. 2016
NA KRATKO

Splošno presejanje za raka prostate za zdaj še ni priporočljivo

Rak prostate je četrti najpogostejši rak in drugi najpogostejši med moškimi. Njegova incidenca je po svetu sicer zelo različna zaradi zelo različnih pristopov k zgodnjemu odkrivanju te bolezni, je na prvem regionalnem forumu o raku prostate,povedala prof. dr. Maja Primic Žakelj, dr. med.

8. 7. 2016
NA KRATKO

Kako blizu smo zdravilu za sladkorno bolezen

Zdravilo za sladkorno bolezen se ne zdi več odmaknjeno v tako daljno prihodnost, kot je bilo še pred nekaj leti, je aprila na posebnem srečanju z novinarji v Københavnu namignil Lars Rebien Sørensen, predsednik uprave Novo Nordiska.

8. 7. 2016
EASD 2016

Diabetološki kongres v znamenju srčno-žilne varnosti

Leto dni po prvi predstavitvi rezultatov študije EMPA-REG OUTCOME še vedno odmevajo novice, da antihiperglikemična terapija lahko neposredno zmanjša srčno-žilno ogroženost sladkornih bolnikov. Potem ko je v raziskavi LEADER to prvi po empagliflozinu dokazal liraglutid, je letošnji EASD postregel še z novico o zmanjšanju SŽ-ogroženosti s semaglutidom.

29. 6. 2016
SRCE

SGLT2 za zaščito ledvic?

Ob ugotovitvah, da zdravljenje sladkornih bolnikov z zaviralcem natrijevega glukoznega kotransporterja (SGLT2) empagliflozinom ugodno vpliva na delovanje njihovih ledvic, so se med drugim začele razprave o tem, ali lahko tako ledvice ščitimo tudi dolgotrajno.

21. 6. 2016
SRCE

Posledice neprepoznane sladkorne bolezni pri bolnikih z infarktom

Navajeni smo razmišljati, da so bolniki s sladkorno boleznijo izpostavljeni povečanemu tveganju za akutni miokardni infarkt in druge srčno-žilne bolezni. Veliko manj pogosto pa razmišljamo o drugem dejstvu, namreč da imajo bolniki z akutnim koronarnim sindromom večje tveganje za sladkorno bolezen.

20. 6. 2016

Kako prepoznati, preprečiti in zdraviti periferno diabetično nevropatijo?

Diabetična nevropatija sodi med najpogostejše pozne zaplete sladkorne bolezni. Ocenjujejo, da je njena prevalenca med 25 in 35 odstotki. Zagotovo lahko rečemo, da ima polovica starejših bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 pomembno izgubo občutljivosti. Diagnoze pa ne moremo postaviti brez natančnega kliničnega pregleda spodnjih okončin.

6. 6. 2016

Intervju z diabetologinjo in jadralno padalko

Maja Navodnik Preložnik iz SB Celje se nad delovni vsakdanjik dviguje na različne načine. Na višjo raven jo včasih ponese zborovsko petje, dobesedno pa je v višavah zaradi še enega svojega konjička, jadralnega padalstva.

28. 5. 2016

ADHERENCA – člen do uspešnega zdravljenja

Ko bolnik bolezen zanika, zdravljenja ne bo sprejel. In če ne razume bolezni, verjetno ne bo razumel niti tega, zakaj bi jemal zdravila. Še celo takrat, ko bolnik ve, da je bolan in kaj to pomeni, ni vedno samoumevno, da bo sledil zdravnikovim navodilom.

29. 3. 2016
7 8 9 10 11 12

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.