Dentalna medicina

Dentalni amalgam: prepoved uporabe – konec težav?

Prepoved uporabe dentalnega amalgama v članicah EU je eden od rezultatov več kot desetletje trajajočih prizadevanj za opustitev uporabe živega srebra in zmanjšanje njegovih izpustov v okolje. Ker pa so v ustih ljudi še številne amalgamske plombe, bo z njimi povezana ekološka problematika še dolgo aktualna. Kakšna je pot sproščanja živega srebra iz dentalnega amalgama v okolje? Kateri ukrepi so potrebni za preprečitev oziroma zmanjšanje teh izpustov?

24. 6. 2024
Intervju, Nadia Ternifi, dr. dent. med.

Sopranistka z izostrenim posluhom za sveder

Nadia Ternifi, dr. dent. med., specializantka zobne in čeljustne ortopedije, ni samo zobozdravnica, ampak tudi sopranistka, diplomantka solopetja na Akademiji za glasbo. Obožuje francosko kulturo, njene korenine pa segajo tudi v severno Afriko. Govori in poje v francoščini in nemščini. Najboljše darilo, ki ga je dobila od staršev, je bil električni klavir, še danes pa skupaj spremljajo Tour de France.

23. 10. 2023
SLOVENSKA STROKA

Mikrobiom ustne votline in prezgodnji porod

Ali zdravje ustne votline vpliva na tveganje za prezgodnji porod? Kako se sestava ustnega mikrobioma razlikuje med ženskami, ki so doživele prezgodnji porod, in tistimi, ki so rodile ob terminu? Odgovore niza raziskava, ki je pod drobnogled vzela slovenske nosečnice, rezultati pa so bili objavljeni v ugledni reviji Frontiers in Medicine.

23. 10. 2023
SLOVENSKA STROKA

Razumevanje zobozdravstvene tesnobe

Med 10 in 20 % posameznikov ob obisku zobozdravnika doživi nevzdržne občutke strahu in/ali tesnobe. Kljub splošnemu poznavanju izkustva tesnobe in strahu pred zobozdravstveno obravnavo psihofiziološki odzivi niso dobro raziskani.

12. 10. 2022
Uvodnik

Ustno zdravje je bistven del splošnega zdravja

Svetovna zdravstvena organizacija opredeljuje ustno zdravje kot pomemben sestavni del splošnega zdravja, celo več, kot nujno potreben element za blagostanje populacije, zato pri sodobni definiciji ustnega zdravja poleg odsotnosti bolezni postavlja v ospredje z ustno votlino povezano kakovost življenja.

22. 6. 2022

Antibiotiki v zobozdravstveni ambulanti

»Podatki za leto 2016 kažejo, da zobozdravniki predpišejo 6 % vseh antibiotikov oziroma 31 receptov na tisoč prebivalcev na dan, današnje stanje pa je podobno,« je na seminarju Nujna stanja v zobozdravstveni ambulanti orisala razmere specialistka infektologije prof. dr. Bojana Beović, dr. med., iz UKC Ljubljana. Antibiotiki so zelo učinkovita zdravila, a seveda povzročajo, da se mikroorganizmi prilagajajo ...

22. 6. 2022

Osteonekrozo čeljustnice lahko preprečimo

Starejši gospe v zobozdravstveni ambulanti izdrejo zob. Čez čas pride do zapleta, osteonekroze čeljustnice, ker anamneza o jemanju zdravil ni bila popolna, pa tudi poseg ni bil izveden povsem ustrezno. Drugo gospo, ki prejema zdravila za zdravljenje osteoporoze, soseda prestraši, da ji bo odmrlo pol čeljusti, če bo potrebno izdrtje zoba. Zato po svoji volji neha jemati zdravila. Posledica – zlom kolka.

22. 6. 2022

Pekoča usta so izziv za zdravnika in bolnika

Sindrom pekočih ust je stanje, ki v dentalni medicini zaradi zahtevne diagnostike in zdravljenja pomeni izziv tako za bolnika kot zdravnika, je na srečanju pod naslovom Alergija v stomatologiji opozoril izr. prof. dr. Boris Gašpirc, dr. dent. med., s Katedre za ustne bolezni in parodontologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.

22. 6. 2022

Kdaj naj zobozdravnika skrbi alergija in kdaj ne

»Če bolnik na zobozdravniškem stolu začne tožiti, da težko diha, se mu vrti in začenja temniti in podobno, ti simptomi niso nujno anafilaksija. Bistveno pogosteje je vzrok vazovagalna reakcija zaradi strahu bolnika, saj zaradi hiperfunkcije vagusa pride do bradikardije in vazodilatacije in bolnik omedli. V takem primeru je koža bleda in hladna, srčni utrip pa počasen ...

22. 6. 2022
Diagnoza

Spregledana preventiva ustnega zdravja?

»Projekt Ustno zdravje je bil zasnovan leta 2018 z namenom združiti vse zobozdravnike, ki se trudijo v različnih stanovskih organizacijah, da bi izpostavili pomen ustnega zdravja tako po sistemskem učinku na zdravje kot tudi povečali pomen zobozdravstva v javnem zdravstvenem sistemu,« je na marčnem srečanju Ustno zdravje skozi življenjska obdobja uvodoma povedal Krunoslav Pavlović, dr. dent. med.

22. 6. 2022
SLOVENSKA STROKA

S pacientovo oceno zvišujemo raven zobozdravstvene oskrbe

S pacientovo samooceno ustnega zdravja zobozdravniki ugotavljajo, kako obremenjujoče so bolezni ustne votline in kako zobozdravstveni posegi vplivajo na pacientovo kakovost življenja.

22. 6. 2022

Zapleti pri lokalnih anestetikih

Estrski lokalni anestetiki imajo veliko alergičnih zapletov, vendar se v klinični praksi praviloma ne uporabljajo, za amidne pa velja, da imajo izjemno redke alergični zaplete, zapleti nasploh pa so pogostejši. Po podatkih preglednega članka, objavljenega lani, naj bi se zapleti pri uporabi lokalnih anestetikov pojavljali pri med 4 in 26 % primerov, je povedala prof. dr. Nataša Ihan Hren, dr. med., dr. dent. med.

22. 6. 2022
Intervju, asist. dr. Luka Hočevar, dr. dent. med.

Ne znamo ceniti stvari, ki so v življenju zares pomembne

Asist. dr. Luka Hočevar, dr. dent. med., ni želel postati zdravnik, ker pravi, da bi ga težke zgodbe bolnikov čustveno preveč bremenile. Omenil je še en razlog za izbiro študija dentalne medicine in ne medicine, ki zanj ni pretirano laskav, a ga je priznal brez olepševanja.

22. 6. 2022
SLOVENSKA STROKA

Uporaba fotobiomodulacije za zdravljenje hiposalivacije

Ker je predhodna klinična raziskava (1) asist. dr. Lidije Nemeth, dr. med., pokazala, da je fotobiomodulacija pri preiskovancih izboljšala pretok sline, je skupina raziskovalcev z metaanalizo (2) skušala dognati, kakšen je njen klinični pomen pri osebah s kserostomijo (občutkom suhih ust), ki je nastala zaradi posledic bolezni ali zdravljenja.

16. 3. 2022
SLOVENSKA STROKA

Vpliv bariatrične operacije na zdravje ustne votline

Kaj se dogaja v ustni votlini bolnikov, ki so prestali bariatrično operacijo, so z metaanalizo skušali dognati slovenski raziskovalci Dejana Čolak, dr. dent. med., izr. prof. dr. Rok Gašperšič, dr. dent. med., spec., Alja Cmok Kučič, dr. dent. med., doc. dr. Tadeja Pintar, dr. med., in izr. prof. dr. Boris Gašpirc, dr. dent. med. Parodontalne parametre so opazovali po šestih in dvanajstih mesecih.

15. 12. 2021

Bolečina v zobozdravstvu

Pacienti z zobobolom zobozdravnika pogosto najprej kontaktirajo po elektronski pošti ali telefonu. Dežurne službe v zobozdravstvu ni ali je omejeno dostopna, prav tako je za obravnavo potrebno kdaj čakati dan ali dva, zato je zelo pomembno, da pacientu svetujemo, kako v vmesnem času lahko lajša bolečino.

15. 12. 2021

Velik vpliv na počutje posameznika ima prvi vtis

Velikokrat pacient pred obiskom zobozdravstvene ordinacije občuti tesnobo, ki jo povzročijo slabe izkušnje iz preteklosti, pogovori s pacienti, ki so imeli slabe izkušnje z zobozdravniki, ali na splošno strah pred neznanim. Za najbolj uspešno premagovanje tesnobe je bistvenega pomena medsebojno zaupanje zobozdravnika in pacienta.

15. 12. 2021
SLOVENSKA STROKA

Astma v otroštvu in karies

Povezava med astmo in kariesom je že dolgo predmet proučevanja, vendar so si rezultati nasprotujoči. Zato se je ekipa raziskovalcev (asist. dr. Tomi Samec, dr. dent. med., prof. Bennett Tochukwu Amaechi in prof. dr. Janja Jan, dr. dent. med.) lotila proučevanja vpliva astme v otroštvu na razvoj kariesa med slovenskimi otroki in mladostniki.1

13. 10. 2021

Ob poškodbi zob so ključne prve minute

Mednarodno združenje za poškodbe zob je razvilo prosto dostopno mobilno aplikacijo ToothSOS. Z aplikacijo želijo vse, ki se srečajo s poškodbo zob in okolnih struktur, opolnomočiti za to, da bi ob nesreči ravnali pravilno, še pred tem pa naredili vse, kar lahko, za preprečitev poškodb. Strokovnjakom, torej zobozdravnikom, pa na enem mestu ponuja pomoč pri pridobivanju znanja za pravilno zdravljenje poškodb.

13. 10. 2021
SLOVENSKA STROKA

Vpliv zdravljenja parodontalne bolezni na sladkorno bolezen

Znano je, da sladkorna bolezen povečuje tveganje za nastanek parodontalne bolezni, hkrati pa velja tudi obratno, da parodontalna bolezen poslabšuje urejenost glikemije pri osebah s sladkorno boleznijo. Zato so slovenski raziskovalci opravili raziskavo, v kateri so proučevali vpliv popolne dezinfekcije ustne votline pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 1 in 2.

23. 6. 2021
1 2 3 4

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.