Svetloba narekuje več kot le cirkadiani ritem
Zakorakali smo v jesen, ki nas navdušuje s svojimi barvami, a hkrati počasi skrajšuje dneve. Svetloba vpliva na naše počutje, saj smo vedrejši, kadar so dnevi sončni in prijazni, in pogosto radi rečemo, da se počutimo »vremenske«, če dežuje ali so dnevi sivi. Kaj se pravzaprav dogaja z našim organizmom v mesecih, ko je naravne svetlobe čedalje manj
Nič ni (več) prepovedano
»Sodobni trendi v prehrani, tudi varovalni prehrani za srce in ožilje, ne izključujejo ničesar,« nas je na realna tla postavil prim. Matija Cevc, dr. med., s KO za žilne bolezni UKC Ljubljana, ko smo k njemu prišli z vprašanjem, ali so danes bolj kot maščobe osovraženi ogljikovi hidrati. Zakaj ne? »Ker izključevalne diete drastično spremenijo mikrobiom v prebavilih. Zaradi tega se poveča nagnjenost k vnetjem in upade imunska odpornost.«
Med zobozdravniki je mišično-skeletna bolečina zelo razširjena
Višja fizioterapevtka mag. Darija Šćepanović je s sodelavci UKC Ljubljana in MF Ljubljana raziskovala pogostnost mišično-skeletne bolečine, kje se bolečina pojavlja in dejavnike tveganja za njen pojav med zobozdravstvenimi delavci v Sloveniji. O vsaj eni mišično-skeletni težavi jih je poročalo 78 %. Raziskava je bila objavljena v publikaciji Workplace, Health & Safety.
Kako zgodaj odkrivamo in zdravimo revmatoidni artritis?
Letos je bila ena od izdaj Journal of Clinical Rheumatology slovensko obarvana z vrsto prispevkov slovenske revmatološke stroke. Med drugim so sodelavci Kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana predstavili raziskavo, ki je pokazala, da je kljub pomanjkanju zdravnikov obravnava bolnikov z revmatoidnim artritisom (RA) dobra.
Vpliv ravni ščitničnih hormonov med nosečnostjo na razvoj otrokovih možganov
Nizozemska raziskava, objavljena v reviji Lancet Diabetes and Endocrinology, je pokazala, da je tako premočno kot prešibko delovanje ščitnice pri materi pred 14. tednom nosečnosti povezano z manjšim volumnom sive možganovine pri otroku.
Prekinitev zdravljenja z neposrednimi peroralnimi antikoagulanti ob elektivnem posegu
V prospektivni raziskavi je bila enostavna prekinitev zdravljenja z neposrednimi peroralnimi antikoagulanti (NOAK) ob elektivnem posegu pri bolnikih z atrijsko fibrilacijo (AF) povezana z majhno pojavnostjo hudih krvavitev in arterijske trombembolije. Prispevek o tem je objavila revija JAMA.
Kombinacija tikagrelorja in aspirina pri sladkornih bolnikih s stabilno koronarno boleznijo
Revija New England Journal of Medicine je objavila rezultate raziskave THEMIS, ki so pokazali, da je tikagrelor, dodan aspirinu, pri bolnikih s stabilno koronarno boleznijo in sladkorno boleznijo učinkovito zmanjšal pojavnost ishemičnih srčno-žilnih dogodkov, a hkrati povečal pojavnost hudih krvavitev.
Odločneje v boj z rakom
Po dobrih dveh desetletjih smo dobili prvo študijo, ki je pokazala sicer zmerno, ampak statistično in klinično pomembno korist v preživetju bolnikov z drobnoceličnim rakom pljuč,« je pojasnila mag. Mojca Unk, dr. med., z Onkološkega inštituta v Ljubljani.
O težavah z erektilno disfunkcijo moramo govoriti
V spolnosti poznamo širše področje motenj, ki zajemajo oba spola. Moški nezmožnosti spolnega odnosa ne morejo prikriti, kar vpliva tudi na njihovo psihično počutje. Prav zato je pomembno o tem spregovoriti, saj samo tako pridemo do pomoči, poudarja mag. Dejan Bratuš, dr. med., spec. urolog, z Oddelka za urologijo na UKC Maribor.
Za klopnim meningoencefalitisom lahko zbolijo tudi otroci
Proti klopnemu meningoencefalitisu, virusni bolezni osrednjega živčevja, se v Sloveniji z najmanj enim odmerkom cepi okoli 16 % prebivalcev, redno pa se jih cepi okoli 7 %. Se bo slika z novostjo v cepilnem programu, brezplačnim cepljenjem triletnikov in 49-letnikov, kaj izboljšala?
Odpravljajo bolečino in pospešujejo okrevanje
Zdravila proti bolečinam ne vplivajo samo na zaznavo bolečine, temveč še na marsikaj drugega, saj ne odpravljajo le bolečine, ampak nam omogočajo kakovostnejše in krajše okrevanje, poudarja asist. Žiga Kovačič, dr. dent. med., specialist maksilofacialne kirurgije, z UKC Ljubljana.
Dobri rezultati pri zdravljenju spinalne mišične atrofije
Na nedavnem kongresu Evropskega združenja za pediatrično nevrologijo (European pediatric neurology society, EPNS) so se slovenski nevrologi predstavili s kar devetimi posterji, je povedal doc. dr. Damjan Osredkar, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani.