Krepi se mreža služb za duševno zdravje
V Sloveniji je posebej slaba dostopnost služb za duševno zdravje otrok in mladostnikov, čeprav vemo, da se polovica vseh duševnih motenj začne do 14. leta, kar tri četrtine pa do 24. leta starosti, ugotavlja dr. Marija Anderluh, dr. med., s Pediatrične klinike UKC Ljubljana
Bolnik naj bo fit
Jaka Strel, dr. med., je družinski zdravnik, ki ga ne zanimata le krvni tlak in holesterol, ampak preveri tudi telesno zmogljivost svojih pacientov in poskrbi, da so ustrezno telesno zmogljivi. S kolegom sta v Žireh uvedla inovativen model obravnave bolnikov.
Dodatek ribjega olja nosečnicam vpliva na telesno maso otrok pri šestih letih
Dodatek omega-3-maščobnih kislin ženskam v zadnji tretjini nosečnosti vodi do višjega indeksa telesne mase njihovih otrok v starosti do šest let, ob tem pa se delež maščobe v telesu ne poveča, je pokazala randomizirana raziskava, objavljena v reviji British Medical Journal.
Previdno z antidementivi
»Ni vse Alzheimerjeva demenca,« opozarja doc. dr. Milica Gregorič Kramberger, dr. med., vodja Centra za kognitivne motnje na Nevrološki kliniki v Ljubljani. »Zelo pomembno je, da antidementive predpišemo le takrat, kadar so ti lahko učinkoviti, ustrezni in indicirani.«
Zakaj nas bolniki ne ubogajo?
Čeprav zdravniki – vsak na svojem specialističnem področju – ogromno vedo, se bolniki vedejo kot angleški dvor: niso impresionirani. Zakaj, se je na letošnjem srečanju Srce in diabetes vprašala izr. prof. dr. Maja Rus Makovec, dr. med., s Psihiatrične klinike v Ljubljani.
Frustrirana psihiatrinja išče rešitve
Tako kot v vseh državah razvitega sveta se tudi pri nas soočamo z vse večjim bremenom duševnih motenj. Pereč problem je nepoznavanje in neupoštevanje pomena varovanja duševnega zdravja in preprečevanja duševnih motenj. Viri pomoči so nezadostni in razdrobljeni, sodelovanje je bolj izjema kot pravilo.
Nove smernice za diagnostiko in zdravljenje raka dojk
Glede na prejšnje smernice iz leta 2014 je v novih največ novosti v sistemskem zdravljenju raka dojk, predvsem pri zdravljenju razsejane bolezni, kjer je na voljo tudi nekaj novih zdravil, nam je povedala dr. Simona Borštnar, dr. med. z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Kako terapevtske skupine zdravil delujejo v praksi
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je leta 2003 uvedel sistem najvišjih priznanih vrednosti za medsebojno zamenljiva zdravila, leta 2013 pa še terapevtske skupine zdravil. Čeprav je sistem utečen, pa to ne pomeni, da v praksi ni težav.