Izgorelost med zdravniki
V Madscapovi raziskavi o pogostnosti izgorelosti in depresije med zdravniki (odgovarjalo je 15 tisoč zdravnikov 29 specialnosti) je o izgorelosti poročalo 42 odstotkov zdravnikov (več žensk kot moških), o bolj ali manj izraženih znakih depresije pa od tri do 12 odstotkov.
Izboljšano zdravljenje hemofilije A z inhibitorji
Evropska agencija za zdravila je odobrila emicizumab (Hemlibra) za rutinsko profilakso krvavitev pri bolnikih s hemofilijo A z inhibitorji (aloprotitelesi) za koagulacijski faktor VIII. To je po dveh desetletjih prvo novo zdravilo za zdravljenje bolnikov s hemofilijo A z inhibitorji v Evropi.
Manj škodljiva alternativa kajenju?
V Sloveniji je bil vodja razvoja in registracije izdelkov za območje EU pri tobačnem podjetju Philip Morris dr. Piotr Kozarewicz. Podjetje je razvilo pripomoček iqos, ki tobak segreva do temperature 350 stopinj Celzija, kar pomeni, da tobak ne gori. Zdravstvena stroka je do izdelka zadržana.
Trojni »optimizem«
Dodajanje pomalidomida (Pomalyst/Imnovid) zdravilu bortezomib in majhnemu odmerku deksametazona je pokazalo statistično in klinično pomembno podaljšanje preživetja brez napredovanja bolezni pri bolnikih s ponavljajočim se neodzivnim diseminiranim plazmocitomom v primerjavi z zgolj dvojnim zdravljenjem.
Prvo imunomodulirajoče zdravilo proti primarni progresivni MS
Evropska komisija je izdala dovoljenje za promet z zdravilom okrelizumab (Ocrevus). Gre za prvo odobreno imunomodulirajoče zdravilo za bolnike z zgodnjo primarno progresivno multiplo sklerozo, hkrati pa tudi za novo možnost zdravljenja aktivne recidivne oblike multiple skleroze.
Slovensko znanje omogoča slepim vstop v digitalni svet
Slovensko podjetje Feelif je razvilo tehnologijo za slepe in slabovidne, s katero so bistveno izboljšali njihovo dojemanje digitalnih vsebin. Lani je evropska komisija med več kot 800 prijavljenimi projekti iz več kot 40 evropskih držav ravno njihov Feelif Creator razglasila za najboljšo socialno inovacijo v Evropi.
Pogostnost trikoreninskih spodnjih stalnih kočnikov pri Slovencih
Uspeh endodontskega zdravljenja zoba temelji na pravilni določitvi števila korenin in koreninskih kanalov. Med prebivalci Slovenije ima tri korenine 1,32 odstotka spodnjih šestic, 0,25 odstotka spodnjih sedmic in 1,77 odstotka spodnjih osmic, kažejo izsledki raziskave.
Strategija revaskularizacije bolnikov s kardiogenim šokom po MI
Na KO za intenzivno interno medicino UKC v Ljubljani smo sodelovali v raziskavi, kako pristopiti k revaskularizaciji bolnika z miokardnim infarktom in večžilno koronarno boleznijo, ki se zaplete s kardiogenim šokom. Objavljena je bila v New England Journal of Medicine.
Neopioidni in opioidni analgetiki primerljivo učinkoviti
Raziskovalci so ugotovili, da je pri bolnikih, ki obiščejo urgentni oddelek zaradi poškodbe okončin, kratkotrajno lajšanje bolečine z ibuprofenom in paracetamolom enako učinkovito kot zdravljenje z opioidnimi analgetiki. To je pokazala raziskava, ki je bila nedavno objavljena v reviji JAMA.
Statini in tveganje za amputacijo ter preživetje bolnikov s PAB
Zdravljenje z velikimi odmerki močnejših statinov bolj zmanjša tveganje za amputacijo spodnjih okončin pri bolnikih s periferno arterijsko boleznijo (PAB) in ugodneje vpliva na njihovo preživetje kot manj intenzivno zdravljenje s statini, je pokazala obsežna opazovalna raziskava, objavljena v reviji Circulation.
Trojna kombinacija učinkovitejša od dveh bronhodilatatorjev
V raziskavi TRIBUTE, ki je bila nedavno objavljena v spletni izdaji revije The Lancet, je inhalacijsko zdravljenje s trojno fiksno kombinacijo, ki vključuje glukokortikoid (IGK), v primerjavi z dvotirnim bronhodilatacijskim zdravljenjem za 15 odstotkov zmanjšalo pogostnost zmernih do hudih poslabšanj pri simptomatskih bolnikih s KOPB.
Najpogosteje uporabljana zdravila v zobozdravstvu
Zobozdravniki svojim pacientom največkrat predpisujemo antibiotike (32,6 odstotka), sledijo nesteroidna protivnetna zdravila (23,2 odstotka), vitamini (3,6 odstotka) in antiseptiki, kot sta klorheksidin in listerin, i, piše dr. Sanja Lucija Pečnik, dr. dent. med.