Pol okuženih s HCV je neodkritih
Čeprav je hepatitis C ozdravljiv, v svetu smrtnost zaradi okužbe še vedno narašča. Vzrok je v neodkritosti bolnikov. V Sloveniji je uspešnost zdravljenja 98-odstotna, a je tudi pri nas okrog polovica okuženih neodkritih. Je pa Slovenija prva država v Evropi, kjer so zdravniki pozdravili še zadnjega hemofilika s hepatitisom C.
Čas za neonatalno presejanje živčno-mišičnih bolezni?
Rdeča nit predavanj o živčno-mišičnih bolezni na letošnjih Derčevih dnevih je bil poudarek, da se v dobi zdravil, ki premagujejo celo genske napake, bolj kot kadarkoli prej »splača« bolnike odkrivati čim prej, še najbolje ob rojstvu.
Mnogo žensk z zgodnjim rakom dojk ne potrebuje kemoterapije
Približno 70 % žensk s HR+ HER2- zgodnjim rakom dojk brez zasevkov v pazdušnih bezgavkah ob upoštevanju 21-genskega podpisa tumorja ne potrebuje dopolnilne kemoterapije po kirurškem zdravljenju, je pokazala velika randomizirana raziskava.
Ciljana biopsija prostate namesto standardne
Ciljana biopsija prostate, izvedena na podlagi izvida multiparametričnega magnetnoresonančnega slikanja (mpMR), je učinkovitejša strategija za odkrivanje raka prostate kot standardna sistematična ultrazvočno vodena biopsija, je pokazala mednarodna multicentrična prospektivna randomizirana raziskava PRECISION.
Zdravila pri sočasni pljučni in kardiološki prizadetosti
Pri bolnikih s KOPB se pogosto sočasno pojavljajo akutni koronarni sindrom, srčno popuščanje in hipertenzija. Strah pred predpisovanjem kardioloških zdravil tem bolnikom je odveč, je opozoril Marko Gričar, dr. med.
Ni vseeno, kako in s čim zdravimo
Sladkorni bolniki, ki imajo znano srčno-žilno bolezen oziroma so doživeli SŽ-dogodek, so upravičeni do zdravil iz skupine zaviralcev SGLT2, so se na okrogli mizi o sodobnem zdravljenju sladkorne bolezni strinjali zdravniki različnih specialnosti.
Temne sile nočne hipoglikemije
Nočne hipoglikemije so lahko eden od spregledanih razlogov, zakaj ima bolnik težave z uravnavanjem krvnega sladkorja, smo izvedeli na letošnjem dogodku DiaMind v organizaciji društva DRZNI in ordinacije jazindiabetes, kjer je delavnico o tej temi vodila dr. Karin Kanc, dr. med.


S kalorično restrikcijo do remisije sladkorne bolezni
Že deseta mednarodna konferenca ADIT je v Dubrovniku med drugim veliko pozornosti namenila prehranskim ukrepom, ki bi jih lahko, kot je pokazal prof. Roy Taylor z Univerze Newcastle, ponudili pacientom že ob diagnozi in jim tako povrnili možnost za normalno življenje in umik bolezni.
Izkušnje ledvične bolnice: naporno prehajanje med dietami
Ledvice imajo pomembno vlogo pri presnovi kalija, natrija, kalcija, vitamina D, fosforja, presnovnih kislin, in če delujejo slabše oziroma nehajo delovati, se ta ravnovesja v telesu porušijo. Zato morajo ledvični bolniki pri prehrani paziti predvsem na vnos beljakovin, kalija, fosforja, soli in tekočine, piše Mojca Lorenčič iz Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije.
Prehranska obravnava bolnikov z nevroimunskimi obolenji
Osrednji živčni sistem ima zelo kompleksen nadzor nad vnosom hrane in hranilnih snovi in kakršnakoli motnja v tem sistemu poruši ravnovesje. To se lahko kaže v hujšanju bolnika, ki lahko pripelje do podhranjenosti, dehidracije in pomanjkanja hranil (vitamini, minerali), pravi doc. dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.
Uspešnejša rehabilitacija s prehranskimi dodatki
Pri rehabilitaciji se pljučni bolniki z nizkim ITM, nizkim indeksom puste mišične mase in tisti, ki so v zadnjem času shujšali, odzivajo slabo. Zato so v študiji pri bolnikih s KOPB poleg vadbe dodali še prehranski dodatek, pojasnjuje Jurij Šorli, dr. med., iz Bolnišnice Topolšica.
Prehranjenost in KOPB
KOPB je heterogena in kompleksna bolezen, ki poleg pljuč prizadene tudi preostale organe. Obravnava bolnikov je zahtevna, vanjo pa poleg farmakoterapije, zdravljenja pridruženih bolezni in rehabilitacije sodi tudi presnovna podpora, je povedala Eva Topole, dr. med., z UKC Ljubljana.
Krhki starostniki
Količina in kakovost zaužite hrane lahko vplivata na to, ali bo posameznikova prihodnost krhka ali čvrsta, pišeta Gregor Veninšek, dr. med., vodja Centra za geriatrično medicino na UKC Ljubljana, in doc. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., vodja ambulante za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu.
Optimalna prehranska preskrba bolnikov
Predstavniki številnih društev kroničnih bolnikov smo se konec marca srečali z namenom podpreti evropsko pobudo ONCA (Optimal Nutrition Care for All), ki se zavzema za dostop do optimalne prehrane za vse prebivalce EU. V razpravi smo se strinjali, da na podlagi Resolucije o nacionalnem programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015–2025 zahtevamo, da se tudi v Sloveniji poskrbi za optimalno prehransko oskrbo bolnikov na vseh nivojih zdravstvenega varstva.