Probiotiki: učinkovita le namenska izbira
»Funkcijo in moč probiotika ne določa le rod ali vrsta, ampak tudi sev, poleg tega imajo točno določen genotip in fenotip, kamor sodi presnovna aktivnost, in znane mehanizme delovanja. Ti so zelo različni in pomembno je, da jih poznamo, saj je od tega odvisna njihova uporabnost v praksi,« je povedal specialist pediatrije prof. dr. Rok Orel, dr. med., predstojnik KO za gastroenterologijo, hepatologijo in nutricionistiko na Pediatrični kliniki, ki je tudi vodja Inštituta za probiotike in funkcionalno hrano.
Živeti dobro s KOPB?
Če bolnika izobrazimo o njegovi bolezni, mu razložimo, kako živeti z njo, bo lažje spremenil pričakovanja o svojih sposobnostih, zmožnostih in si zastavil nove cilje, pri katerih ga moramo spodbujati, razmišlja o kakovosti življenja bolnikov s KOPB pnevmolog mag. Jurij Regvat, dr. med., z Oddelka za pljučne bolezni UKC Maribor.
Zdravila na dosegu roke in znanje
To je po besedah internista in pulmologa izr. prof. dr. Matjaža Fležarja, dr. med., najpomembnejša »oprema«, ko se običajno pojavlja več poslabšanj, potrebujejo bolniki z astmo. Za te bolnike sicer novi koronavirus ne pomeni povečanega tveganja, tako kot denimo za bolnike s KOPB, pri katerih lahko okužba osnovno bolezen izrazito poslabša.
Priporočila za zdravljenje kroničnih revmatičnih bolnikov med epidemijo
V zadnjih mesecih je bilo objavljenih več raziskav o COVID-19 pri revmatičnih bolnikih, a so se njihovi rezultati razlikovali in niso omogočali trdnih sklepov. Na KO za revmatologijo UKC Ljubljana so pripravili priporočila za zdravljenje kroničnih revmatičnih bolnikov med epidemijo.
V ambulanto prihajajo isti bolniki, a povsem drugi ljudje
»Po štirih mesecih od uvedbe zdravljenja na kontrolo pridejo isti bolniki, ki pa so povsem drugi ljudje. Po letih razočaranj, pogostih nepredvidljivih poslabšanjih hudega atopijskega dermatitisa (AD) so bolniki zelo zadovoljni z rezultati zdravljenja z dupilumabom.«
Novi standard zdravljenja nemelanomskih rakov kože
Obravnava napredovalih oblik nemelanomskih rakov kože je s sistemskim zdravljenjem postala učinkovita in varna ter vzpostavlja nov standard za bolnike, razlaga specialistka internistične onkologije prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.
V središču antihiperglikemiki in kako izbrati pravega
Na letošnjem virtualnem EASD smo prisluhnili predstavnikoma dveh različnih pogledov na zdravljenje oseb s sladkorno boleznijo. Kardiolog prof. Francesco Cosentino s Karolinske je zagovarjal smernice Evropskega kardiološkega združenja, diabetološki pogled, ki se izraža v smernicah ADA, pa je zagovarjal prof. Peter J. Grant iz Združenega kraljestva.
Razslojevanje srčno-žilne ogroženosti sladkornih bolnikov
Z natančnejšim ocenjevanjem srčno-žilne ogroženosti prepoznamo tiste sladkorne bolnike, ki potrebujejo ustrezno diagnostiko, preventivno zdravljenje ali obvladovanje glikemije z zdravili, ki obenem zmanjšujejo tudi srčno-žilno tveganje.
Razblinjeni miti o cepljenju in multipli sklerozi
»V zadnjih nekaj letih smo pridobili dovolj podatkov, da lahko rečemo, da ni zadržka za cepljenje bolnikov z MS z mrtvimi cepivi,« je povedala specialistka nevrologije dr. Alenka Horvat Ledinek, dr. med. Pomemben poudarek priporočil dodaja, da se ob imunskem rekonstitucijskem zdravljenju cepljenje z mrtvim cepivom opravi vsaj dva tedna pred začetkom zdravljenja.
Prihraniti tako, da ne vpliva na varnost in učinkovitost
Za zdravljenje malignih bolezni k sreči prihajajo vedno nova zdravila, res pa je, da so draga. Tako je dolžnost zdravnikov, da za ohranitev dobre dostopnosti novih zdravil znižujejo stroške zdravljenja, če imajo to možnost – pod pogojem, da pri tem ne vplivajo na varnost ali učinkovitost zdravljenja, meni specialistka internistične onkologije dr. Simona Borštnar, dr. med., z Onkološkega inštituta.
Celostna rehabilitacija kot prioriteta
Predvidoma čez eno leto bodo začeli izvajati celostno rehabilitacijo za vse, ki jih na OI Ljubljana zdravijo zaradi raka dojk. O napredku prizadevanj za boljšo kakovost življenja smo se pogovarjali s specialistko onkologije in radioterapije doc. dr. Lorno Zaletel Zadravec, dr. med., in specialistom splošne kirurgije prof. dr. Nikolo Bešićem, dr. med.
Cilj je poiskati bolnike, da bi jim lahko pomagali
Velika težava bolnikov s Fabryjevo boleznijo so kronične akroparestezije, ki se z medicinskimi preiskavami ne dajo dokazati, zato zgodbe bolnikov razkrivajo, da jim pogosto nihče ni verjel, opozarjata internist prim. Bojan Vujkovac, dr. med., in pediatrinja doc. dr. Mojca Žerjav Tanšek, dr. med., ki v Sloveniji bedita nad bolniki s to boleznijo.
Moški spolni hormoni in oralno zdravje
Doslej je bilo zelo malo napisanega o povezavi med reproduktivnim zdravjem moških in njihovim ustnim zdravjem oziroma o nastanku parodontitisa zaradi moških spolnih hormonov. Ob pregledu literature je mogoče opaziti, da je bila tematika precej prezrta in je malo raziskana, nove analize pa kažejo na obstoj povezave.