Bojim se, da bomo Slovenci dobili svojo različico covida
Katera zdravila se trenutno uporabljajo za zdravljenje covida, zakaj bi bilo treba razmisliti o izogibanju enemu zdravilu in katero zdravilo bi morali uporabljati tudi v navadnih hospitalnih oddelkih in ne le na intenzivnih, razlaga specialist pnevmolog izr. prof. dr. Matjaž Fležar, dr. med., s Klinike Golnik.
Analgetiki in antipiretiki pri otrocih in mladostnikih
Otroci, posebej najmlajši, doživljajo bolečino drugače kot odrasli, zato je pri odmerjanju in uporabi analgetikov ter antipiretikov potrebna posebna pozornost. Kdaj predpisati katerega, kaj je lahko razlog za nezadostno učinkovanje in kako v takem primeru ukrepati, razlaga specialistka pediatrije Mateja Bec, dr. med., iz otroško šolskega dispanzerja Zdravstvenega doma Zagorje.
Zakaj imajo lažne informacije tolikšno moč?
Napačne in zavajajoče informacije na področju zdravja so postale globalen izziv, s katerim se bo treba resno ukvarjati. Zakaj in kako? O tem smo se pogovarjali s spec. splošne medicine prof. dr. Igorjem Švabom, dr. med., dekanom Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in predstojnikom Katedre za družinsko medicino.
Kaj je zaželeno in čemu bi se radi izognili?
V nastajanju so nove smernice za zdravljenje depresije, predlog novih smernic, ki ga je oblikovala delovna skupina, je na 7. psihiatričnem kongresu predstavila specialistka psihiatrije dr. Anja Plemenitaš Ilješ, dr. med. Cilj novih smernic je, da bi bile v pomoč pri zdravljenju depresije ne le psihiatrom, ampak tudi zdravnikom na primarni ravni.
Bolečina v zobozdravstvu
Pacienti z zobobolom zobozdravnika pogosto najprej kontaktirajo po elektronski pošti ali telefonu. Dežurne službe v zobozdravstvu ni ali je omejeno dostopna, prav tako je za obravnavo potrebno kdaj čakati dan ali dva, zato je zelo pomembno, da pacientu svetujemo, kako v vmesnem času lahko lajša bolečino.