Nevroznanost povezuje

Njegov prispevek je bil lani v ZDA na svetovnem kongresu o Alzheimerjevi bolezni izbran za najboljši podoktorski poster s področja raziskav o demenci z Lewyjevimi telesci. Specializant nevrologije z Nevrološke klinike UKC Ljubljana dr. Matej Perovnik, dr. med., poudarja pomen povezovanja različnih strok. Nevroznanost, poleg različnih disciplin, povezuje tudi različne vidike njegovega osebnega življenja.

Preberi več

Klinične smernice in priporočila

Kaj je razlog za majhno število slovenskih kliničnih smernic ali priporočil? So dokumenti, imenovani smernice, v večini res to ali bi jih bilo bolje opredeliti kot priporočila? Katere tuje smernice so najbolj uporabne, če nacionalne ne obstajajo ali so zastarele? In, nenazadnje, ali imajo vse stroke v medicini možnost slediti mednarodnim posodobitvam?

Preberi več

Zdravje mišic

Zdravje mišic je postalo v zadnjih letih pomembna zdravstvena tema. Prav ste prebrali, mišice so namreč zakladnica zdravja. Tradicionalni pogled je mišice povezoval predvsem s strukturnim vidikom telesne drže in gibanja ali pa nam je misel ušla na lepo mišičasto telo. Na podlagi sodobnih raziskav pa se je pogled na fiziološko vlogo mišic zelo spremenil.

Preberi več

Si razkužujete roke?

Med stotimi bolniki v slovenskih bolnišnicah jih ima okoli šest okužbo, ki ni povezana z boleznijo, zaradi katere so bili sprejeti. Osnovni ukrep za omejevanje bolnišničnih okužb je higiena rok. Sliši se preprosto, a v praksi ni vedno tako.

20. 6. 2017
SLOVENSKA STROKA

Prehajanje bakterij skozi začasne plombirne materiale

Zagotavljanje tesne koronarne zapore je ključno za uspeh endodontskega zdravljenja, zato je dr. Igor Križnar, dr. dent. med., spec. enodontije, z Medicinske fakultete s sodelavci izvedel raziskavo,kako uspešni so pri preprečevanju prepuščanja mikroorganizmov različni materiali.

20. 6. 2017
SLOVENSKA STROKA

Telesna vadba pri bolezenski debelosti

V raziskavi UKC Ljubljana in Fakultete za šport so strokovnjaki zasnovali prilagojen program vadbe za bolnike z bolezensko debelostjo in ga pilotno preizkusili pri bolnikih, ki so bili kandidati za bariatrični kirurški poseg.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - JAMA

Tablete železa in srčno popuščanje

Pri okoli polovici bolnikov s srčnim popuščanjem z zmanjšanim iztisnim deležem levega prekata se kaže pomanjkanje železa, ki je neodvisni napovedni dejavnik umrljivosti. V raziskavi, objavljeni v reviji JAMA, jim s tabletami železa ni uspelo dokazati vpliva na vadbeno toleranco pri tej skupini bolnikov.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - BMJ

Artroskopija kolena pri degenerativnih spremembah

V BMJ je bil nedavno objavljen sistematičen pregledni članek, v katerem se sprašujejo o smiselnosti artroskopskih posegov pri degenerativnih spremembah kolena.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Lancet

KOPB in tritirna fiksna terapija

Rezultati študije TRINITY kažejo, da kombinacija beklometazona, formoterola in glikopironija (v obliki izredno majhnih delcev) v enem vdihovalniku zmanjša delež poslabšanj KOPB v primerjavi s tiotropijem in je primerljiva kot tako imenovani odprti trojček.

20. 6. 2017
VELIKI 4 - Circulation

Zaviralci SGLT-2 ščitijo tudi manj bolne

Študija CVD-REAL, objavljena v reviji Circulation, je potrdila, da imajo korist od zaviralcev SGLT-2 tudi bolniki brez izrazito velikega SŽ-tveganja.

20. 6. 2017

Pojav suhih ust – kserostomija

Kserostomija je simptom zmanjšanega ali celo odsotnega izločanja – sekrecije sline. Zaradi številnih vzrokov se pojavlja začasno ali trajno, piše dr. Sanja Lucija Pečnik, dr. dent. med.

20. 6. 2017

Naj alergijski rinitis ne krade spanja

Kadar alergijski rinitis zelo poslabša kakovost življenja in trenutno zdravljenje ne zadošča, je treba terapijo spremeniti, svetuje asist. mag. Tanja Soklič Košak, dr. med. V algoritmu zdravljenja je na tem področju nekaj sprememb.

20. 6. 2017
SREČANJE REVMATOLOŠKE SEKCIJE SZD

Nov cilj zdravljenja ankilozirajočega spondilitisa?

Ob majskem srečanju revmatološke sekcije je doc. dr. Hildrun Haibel, dr. med., iz bolnišnice Charite v Nemčiji odprla vprašanje, ali lahko z zdravljenjem ankilozirajočega spondilitisa preprečimo ne le bolečino in vnetja, ampak tudi radiografske spremembe, kot je nakazala raziskava MEASURE.

20. 6. 2017

Ko pride mlada bolnica z multiplo sklerozo

Mlado bolnico ob diagnozi multiple skleroze skrbi, kako bo poslej teklo njeno življenje, ali bo lahko študirala, delala, imela družino in podobno. Vse to je treba upoštevati pri izbiri terapije, je povedala mag. Lidija Žitnik, dr. med., z nevrološkega oddelka UKC Maribor.

20. 6. 2017

ACC 2017: Holesterol – nižje je bolje

Na ameriškem kardiološkem kongresu ACC so predstavili rezultate študije FOURIER. Zdravljenje z evolokumabom za 15 odstotkov zmanjša tveganje za srčno in možgansko kap, hospitalizacijo zaradi nestabilne angine pektoris, koronarno revaskularizacijo ali smrt zaradi SŽ dogodkov.

20. 6. 2017

Dokazane pnevmokokne okužbe le vrh ledene gore

Invazivne pnevmokokne okužbe na letni ravni po svetu zahtevajo približno 800 tisoč življenj otrok, mlajših od pet let, je na okrogli mizi o cepljenju povedala prim. dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

20. 6. 2017
SRCE IN DIABETES

Sladkorni bolezni vlada Kronos

20. 6. 2017
ADIT 2017

Pri sladkorni bolezni ne pozabite na sladkor

Predavatelji na letošnjem diabetološkem srečanju ADIT so se med drugim vprašali, ali navdušenje nad podatki o SŽ-protektivnosti novih zdravil spreminja način zdravljenja sladkorne bolezni tipa 2 in kakšna je usoda starih zdravil.

20. 6. 2017
Intervju

IPF: veliko odprtih vprašanj

Po pojavu dveh novih antifibrotičnih zdravil se pri zdravljenju idiopatske pljučne fibroze (IPF) strokovnjakom postavlja veliko vprašanj. O tem smo se pogovarjali z dr. Tobyjem Maherjem iz Kraljeve bolnišnice v Bromptonu.

20. 6. 2017
ADRIATIC COPD 2017

Pri KOPB z vsemi orožji že od začetka

Temelj začetnega zdravljenja KOPB je kombinacija LABA + LAMA, je eden izmed sklepov nedavnega regijskega srečanja pulmologov v Osijeku, kljub temu da smernice GOLD kot začetno terapijo še vedno dopuščajo tudi monoterapijo z LAMA ali LABA.

20. 6. 2017

ASCO 2017: Nosečnost po raku dojke

Verjetno ne najpomembnejša, vsekakor pa ena bolj optimističnih novic z letošnjega osrednjega ameriškega onkološkega srečanje ASCO je, da preživelim bolnicam z zgodnjim rakom dojke ni treba odsvetovati nosečnosti, tudi če so imele ER-pozitivno obliko raka.

20. 6. 2017

Rak zaseva tudi v oko

Metastaze v očesu so bile nekoč zelo redke, danes pa veljajo za najpogostejši znotrajočesni tumor pri odraslih, piše mag. Katrina Novak Andrejčič, dr. med., z Očesne klinike UKC Ljubljana. Lahko pričakujemo, da se bo število bolnikov z zasevki v očeh povečalo.

20. 6. 2017

Aktualni e-novičnik

Vadba na recept ni le modna muha

23. 4. 2025

Breme zunajčrevesnih manifestacij KVČB

23. 4. 2025

Atopijski dermatitis pri otrocih in mladostnikih

23. 4. 2025

Smernice za ukrepanje pri anafilaksiji

25. 3. 2025

Kako obravnavati okužbe sečil?

25. 3. 2025
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.