Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

Kako skrbeti za dobro higieno spanca? Zakaj so pomembni cirkadiani ritmi pri človeku? Kako strašljive so posledice izmenskega dela pri zdravstvenih delavcih in kakšen vpliv na telo imajo nočna dežurstva? Odgovore je nanizal 3. simpozij o spalni apneji, ki ga je organizirala Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Preberi več

»Sestavljeni« smo iz vseh bolnikov, ki smo jih kadarkoli srečali

Vita Andreja Mesarič, dr. med., mlada specialistka ginekologije in porodništva, zaposlena na KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana, je trenutno na dodatnem izobraževanju iz fetalne medicine na Fetal Medicine Foundation, ki deluje v sklopu univerzitetne bolnišnice King‘s College v Londonu. Pravi, da je neizmerno srečna in hvaležna, ker je našla to, kar jo najbolj veseli delati. Kljub trenutnim sistemskim izzivom, ki spremljajo zdravniški poklic.

Preberi več

Nad bolečino z akupunkturo

Kako se akupunktura uporablja v klinični praksi? Katere svetovne smernice jo vključujejo kot možnost zdravljenja? Kje je največ dokazov za koristnost njene uporabe v praksi?

Preberi več

Z rehabilitacijo vida ne smemo čakati predolgo

Rehabilitacija vida po poškodbah in možganskih dogodkih, kot so operacija tumorja, vnetja in vaskularni dogodki, je uspešnejša ob zgodnji napotitvi bolnika k oftalmologu, piše prim. asist. mag. Dragica Kosec, dr. med., z Očesne klinike UKC Ljubljana.

20. 6. 2017

Nad keratokonus z rehabilitacijo vida in kirurgijo

Kadar se bolnik kljub ustreznim optičnim pripomočkom pritožuje zaradi slabe vidne ostrine, lahko med drugim pomislimo na keratokonus, degenerativno bolezen roženic, piše Andreja Veselica, dr. med., iz medicinskega centra Vid.

20. 6. 2017

Sindrom stresenega dojenčka

Poškodba glave, povzročena s telesnim nasiljem nad otrokom je še vedno stanje, ki je v našem prostoru premalokrat prepoznano. V Sloveniji bi lahko pričakovali vsaj 10 otrok s to diagnozo na leto, piše doc. dr. Manca Tekavčič Pompe, dr. med., z Očesne klinike v UKC Ljubljana.

20. 6. 2017

Jasen pogled na svet

Kljub razvoju v medicini še vedno nimamo čudežnega zdravila za slabovidnost. Za zdaj njene posledice – slab vid, izgubo globinskega vida in 3D slike – še najučinkoviteje omilimo, če jo odkrijemo zgodaj v otroštvu, piše mag. Ingrid Rahne, dr. med., z Očesne klinike v Ljubljani.

20. 6. 2017

Nevidni glavkom

Največja težava glavkoma je, da je njegovo zgodnje odkrivanje izjemno zahtevno. Simptomov večinoma ni, dokler ni škoda že precejšnja. Ob tem pa tudi nimamo učinkovite in varne terapije za zdravljenje, zato lahko zdravniki bolezen le nadzorujejo.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Boljše možnosti za obvladovanje astme

Raziskava Salford Lung Study je pokazala, da zdravljenje z vdihovalnikom z učinkovinama flutikazon fuorat in vilanterol (FF-VI, Relvar Ellipta) po standardni terapiji lahko pomembno izboljša nadzor astme.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Je res že čas, da ARNI pridejo v prvo linijo?

Na kongresu ESC o srčnem popuščanju so odprli tudi razpravo o tem, ali bi zdravilo sakubitril/valsartan lahko postalo zdravilo prve linije v zdravljenju srčnega popuščanja.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Vse uspešnejše zdravljenje metastatskega melanoma

Že 13. šola o melanomu na Onkološkem inštitutu je tudi letos privabila številne udeležence, predavanja pa so zajela vse od pomena ozaveščanja ljudi o zaščiti pred soncem, zgodnjega odkrivanja in izboljšanih registrov do zdravljenja.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Prvi tečaj za učitelje pravilne uporabe vdihovalnikov (»train the trainer«)

»Zdravilo za zdravljenje obstruktivnih pljučnih bolezni je lahko še tako dobro, pa ne bo učinkovalo, če bolnik ne zna uporabljati svojega vdihovalnika in zdravilo ne pride v pljuča.« To je bilo vodilo za izobraževanja učiteljev pravilne uporabe inhalacijskih zdravil.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Odličen uspeh slovenskih specializantov oftalmologije

Letošnjega maja se je na evropskih specialističnih izpitih iz oftalmologije uspešno preizkusilo šest specializantk Očesne klinike UKC Ljubljana. Slovenija JE ena najboljših držav v Evropi po ravni znanja na področju oftalmologije, sporočajo iz UKC Ljubljana.

20. 6. 2017
NA KRATKO

Lahko luskavico pozdravimo?

Po podatkih raziskave, ki so jih predstavili na 13. vsakoletnem srečanju dermatologov Maui Derm 2017, morda lahko zaviralec interlevkina-17A sekukinumab pri nekaterih bolnikih omogoči tudi dolgotrajno stanje brez bolezenskih sprememb na koži brez uporabe zdravil.

20. 6. 2017
Uvodnik

Operacija katarakte – 50 let potem

Operacija katarakte je srce in duša oftalmologije ter ena najbolj pogosto izvajanih operacij na svetu in seveda tudi v Sloveniji. Lahko bi celo rekli, da gre za enega najbolj učinkovitih, varnih in življenje spreminjajočih medicinskih posegov.

20. 6. 2017
Intervju: Jure Poglajen, dr. dent. med.

Presiti in sestradani na istem planetu

Za poletno številko revije pHARMONIA smo se pogovarjali z zobozdravnikom, katerega dopust se je pred dvema letoma spremenil v humanitarno misijo. Jure Poglajen, dr. dent. med., pomaga, kjer lahko, in odkrito spregovori o vsem.

19. 6. 2017

Prvi podporni program za revmatološke bolnike

Prve izkušnje s podpornim programom za revmatološke bolnike, ki prejemajo biološko zdravilo, kažejo, da so ga ti dobro sprejeli in bi lahko pomenil eno od poti, da se izboljša sodelovanje bolnikov pri zdravljenju, ugotavlja izr. prof. dr. Matija Tomšič, dr. med.

30. 5. 2017

Vse ambicioznejši cilji zdravljenja luskavice

Bolniki z luskavico med vsemi imunsko pogojenimi vnetnimi boleznimi, ki jih zdravijo z biološkimi zdravili, dosegajo najboljše rezultate zdravljenja, ugotavlja prof. dr. Tomaž Lunder, dr. med., z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

30. 5. 2017

IMID: podobna različnost

Zaradi podobnega osnovnega mehanizma se imunsko pogojene vnetne bolezni (immune-mediated inflammatory diseases, IMID) med seboj pogosto prekrivajo in diagnoza je včasih težavna, vnetno dogajanje v telesu pa bolnike izpostavlja tudi dodatnim tveganjem različnih sistemskih bolezni.

30. 5. 2017
Intervju

Mobilna aplikacija za ugotavljanje vnetne bolečine v križu

30. 5. 2017
Intervju

Nova diagnostična merila pri spondiloartritisih

30. 5. 2017

Aktualni e-novičnik

Z zdravili povzročena jetrna okvara

21. 10. 2024

Desetletno preživetje bolnikov z napredovalim malignim melanomom

15. 10. 2024

Somnologija v Sloveniji je dobra

22. 10. 2024

Nespečnež ali ekstremen večerni kronotip?

22. 10. 2024

Covid-19 ostaja pomemben vzrok za hospitalizacijo

22. 10. 2024
Naročite se na e-novičnik

Aktualna revija

pHarmonia lgotip

Prijavni obrazec

pHarmonia pHarmonia logotip
Revija pHARMONIA in portal pharmonia.si sta namenjena zdravnikom, zobozdravnikom in farmacevtom. Bralce in uporabnike na poljuden način obveščata o novostih s področja omenjenih strok, obenem pa ponujata pester izbor vsebin za vse razmišljujoče, ki tudi v sprostitvi iščejo nove izzive.
Izdajatelj

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
Slovenija

Uredništvo

Urednica
Nives Pustavrh
041 330 606
nives.pustavrh@adriasonara.eu
zdenka.melansek@adriasonara.eu

Oglaševanje
Barbara Pučnik
051 609 366
barbara.pucnik@adriasonara.eu

O nas
© 2024 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Izdelava AB Skupina. Nastavitve piškotkov.