Z rehabilitacijo vida ne smemo čakati predolgo
Rehabilitacija vida po poškodbah in možganskih dogodkih, kot so operacija tumorja, vnetja in vaskularni dogodki, je uspešnejša ob zgodnji napotitvi bolnika k oftalmologu, piše prim. asist. mag. Dragica Kosec, dr. med., z Očesne klinike UKC Ljubljana.
Sindrom stresenega dojenčka
Poškodba glave, povzročena s telesnim nasiljem nad otrokom je še vedno stanje, ki je v našem prostoru premalokrat prepoznano. V Sloveniji bi lahko pričakovali vsaj 10 otrok s to diagnozo na leto, piše doc. dr. Manca Tekavčič Pompe, dr. med., z Očesne klinike v UKC Ljubljana.
Jasen pogled na svet
Kljub razvoju v medicini še vedno nimamo čudežnega zdravila za slabovidnost. Za zdaj njene posledice – slab vid, izgubo globinskega vida in 3D slike – še najučinkoviteje omilimo, če jo odkrijemo zgodaj v otroštvu, piše mag. Ingrid Rahne, dr. med., z Očesne klinike v Ljubljani.
Vse uspešnejše zdravljenje metastatskega melanoma
Že 13. šola o melanomu na Onkološkem inštitutu je tudi letos privabila številne udeležence, predavanja pa so zajela vse od pomena ozaveščanja ljudi o zaščiti pred soncem, zgodnjega odkrivanja in izboljšanih registrov do zdravljenja.
Prvi tečaj za učitelje pravilne uporabe vdihovalnikov (»train the trainer«)
»Zdravilo za zdravljenje obstruktivnih pljučnih bolezni je lahko še tako dobro, pa ne bo učinkovalo, če bolnik ne zna uporabljati svojega vdihovalnika in zdravilo ne pride v pljuča.« To je bilo vodilo za izobraževanja učiteljev pravilne uporabe inhalacijskih zdravil.
Odličen uspeh slovenskih specializantov oftalmologije
Letošnjega maja se je na evropskih specialističnih izpitih iz oftalmologije uspešno preizkusilo šest specializantk Očesne klinike UKC Ljubljana. Slovenija JE ena najboljših držav v Evropi po ravni znanja na področju oftalmologije, sporočajo iz UKC Ljubljana.
Lahko luskavico pozdravimo?
Po podatkih raziskave, ki so jih predstavili na 13. vsakoletnem srečanju dermatologov Maui Derm 2017, morda lahko zaviralec interlevkina-17A sekukinumab pri nekaterih bolnikih omogoči tudi dolgotrajno stanje brez bolezenskih sprememb na koži brez uporabe zdravil.
Presiti in sestradani na istem planetu
Za poletno številko revije pHARMONIA smo se pogovarjali z zobozdravnikom, katerega dopust se je pred dvema letoma spremenil v humanitarno misijo. Jure Poglajen, dr. dent. med., pomaga, kjer lahko, in odkrito spregovori o vsem.
Prvi podporni program za revmatološke bolnike
Prve izkušnje s podpornim programom za revmatološke bolnike, ki prejemajo biološko zdravilo, kažejo, da so ga ti dobro sprejeli in bi lahko pomenil eno od poti, da se izboljša sodelovanje bolnikov pri zdravljenju, ugotavlja izr. prof. dr. Matija Tomšič, dr. med.
IMID: podobna različnost
Zaradi podobnega osnovnega mehanizma se imunsko pogojene vnetne bolezni (immune-mediated inflammatory diseases, IMID) med seboj pogosto prekrivajo in diagnoza je včasih težavna, vnetno dogajanje v telesu pa bolnike izpostavlja tudi dodatnim tveganjem različnih sistemskih bolezni.